טיולים בטבע לאנשים עם מוגבלויות
עמי אטינגר
27/02/04
את טיולי סוף השבוע נקדיש הפעם, בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל (קק''ל), למקומות שהוכשרו במיוחד גם לאנשים עם מוגבלויות, האוהבים לטייל בחיק הטבע ולהתבשם ממה שהוא מעניק לנו, במלוא הדרו וריחו, לאחר הגשמים הברוכים.


*** מסלול טיול בנחל השופט - פארק יערות מנשה

קק''ל הכשירה בנחל השופט שבפארק יערות מנשה שביל הליכה המותאם לכלל הציבור, כולל לאוכלסית מוגבלי ההליכה, אמהות עם עגלות, קשישים עם קרנועים ועוד. שביל ההליכה הוקם על גדותיו של הנחל . עוברים בהליכה לאורך הנחל ומימיו הזורמים לעבר מפל קטן המשתפך אל בריכת מים קטנה. במקום צמחייה ייחודית של עצי אולמוס, בעל עלים משוננים ולא סימטריים, וצמחיית נחלים סבוכה של קנים, פטל, ערבות, הרדופים, ברושים, תאנים ואורנים. מרפסות צל בעיקר של עצי ערבה מפוזרות לאורך כל המסלול וכן מערות קטנות ושרידים מעניינים של תחנת קמח קדומה ומערה גדולה המצויים ממש מעבר לאפיק הנחל . בסופו של השביל מגיעים לעין אמי - מעיין יפה הנובע מתוך נקבה אל בריכה ריבועית, החצובה במשטח סלע לבן. מכאן אפשר לשוב בדרך עפר נוחה לחניון החרובים.
אורך השביל כ- 800 מטר וההליכה בו נמשכת כחצי שעה לממהרים ועד שעה וחצי לבליינים, האוהבים לבחון כל עלה וצמח.
לא רחוק מכאן משתרע עמק השלום המרהיב, וחניון הזורע, שאותו הכשירה קק''ל ובו נמצאים שירותים ומתקני משחקים לילדים.
כיצד מגיעים : נכנסים לפארק יערות מנשה דרך כביש 66 יקנעם-מגידו. מהכניסה נוסעים עם השביל ולפני ה''גשר האירי'' מגיעים לחניון חרובים. כאן מומלץ להחנות את הרכב , ולהמשיך עם השילוט: ''לנחל השופט '' .


*** מסלול טיול לנכים בפארק הלוחם ביער חרובית

בפארק הלוחם ביער חרובית של קק''ל נסלל ''שביל טבע'', באורך של ק''מ המיועד לנכים, ובו אטרקציות להעצמת חוויות היער.
יער חרובית שוכן בשפלת יהודה, בין בית שמש לצומת ראם. קק''ל נטעה את היער, המשתרע על פני כ- 8,000 דונם ובו מגוון של מיני עצים: עצי מחט – אורנים וברושים ועצים רחבי עלים – אקליפטוסים וחרובים. בין החורשות הנטועות מצויים עצי בוסתן, הצומחים בצד טרסות חקלאיות נטושות. קק''ל הקימה ביער חניונים רבים לרווחת ציבור המבקרים, המרכזי שבהם הוא פארק הלוחם , שהוקם בשיתוף עם ארגון נכי צה''ל, שהותאם במיוחד למוגבלי הליכה.
בפארק, שתוכנן ע''י האדריכל איתמר רעיוני, אטרקציות רבות הכוללות דרך נופית לנסיעה ברכב, מתקני משחק מיוחדים, מצפורים, שולחנות פיקניק אשר ברובם מותאמים למוגבלי, שבילי טיול להולכי רגל ו''שביל טבע'' מיוחד במינו.
שביל הטבע, המצופה אספלט ברוחב 1.60 מ' מאפשר מעבר נוח לכיסאות גלגלים, והוא עובר בתוך יער מגוון של חורש טבעי, עצי אורן וחרוב, ובשטח עשיר בממצאים ארכיאולוגיים ומתקני חקלאות עתיקה (מערות קבורה, גתות, מערות מגורים, בורות מים, שרידי טרסות ושומרות). כך שלאורך הקילומטר של ''שביל טבע'' יכולים הנכים בכיסאות גלגלים לחוות את חוויית היער, בסיוע אטרקציות, המשתמשות באפקטים פיסיקליים – קוליים ואופטיים, להעצמת חוויית הטיול ביער, ולמתן אלמנט אומנותי בנוסף לצמחייה ולאקולוגיה.
שישה פסלים דמויי מסכות פרצוף, אותם פיסלה ציפורה גנדלר, מוצבים לאורך השביל, כאשר בכל אחד מהם ניתן להשתמש באפקטים פיסיקליים, כדוגמת קליידוסקופ ופריסקופ, המותאמים לגובהו של היושב בכסא הגלגלים.
אפקט פיסיקלי נוסף מצוי בשני פסלים, המוצבים במרחק של כמה עשרות מטרים זה מזה ובהם צלחות רדאר. כאשר מדברים, גם בלחש, קרוב לאחת הצלחות, הקול נשמע סמוך לצלחת השניה.
בפסל אחר מורכבים חלילי רוח, אשר סמיכותם לצמרות העצים מאפשרת יצירת אפקטים קוליים בקרבתו.
''חלון רב נופי'' הינו פסל אשר בו החורים, דמויי עיניים, הינם חלונות המורכבים מכמה ריבועים. דרך כל ריבוע ניתן לצפות בנוף, ומבט מכל חלון נותן שיכפול של הנוף הניבט מבעד
לפסל, לפי מספר הריבועים שבחלון.
''שביל טבע'' המותאם במיוחד לנכים, בפארק הלוחם שביער חרובית, הוקם על ידי קק''ל בעלות של 1.2 מיליון שקל, תרומת ארגון נשות הדסה לכבוד גברת מרלין אדית' פוסט, הנשיאה ה- 21 של הארגון, על פעילותה למען הנכים בישראל. סכום זה כולל גם את אחזקת הפרויקט ע''י קק''ל ב- 25 השנים הבאות.
כיצד מגיעים : נוסעים מבית שמש לכיוון צומת האלה על כביש 38, פונים שמאלה כשני ק'''מ לפני צומת האלה לכביש 383 (גפן-תירוש ) נוסעים ישר כ–5 ק''מ, קצת לפני הישוב כפר מנחם ישנו שלט מאיר עיניים של קק''ל לפנות שמאלה לכיוון יער חרובית .


חניון עיוורים

קק''ל הכשירה ביער בן שמן חניון המותאם כולו לאוכלוסיית העיוורים וכולל הסברים בכתב ברייל, זאת כחלק ממדיניותה לפתוח את יערותיה לכלל הציבור ולהפכם לחלק בלתי נפרד מתרבות הפנאי בישראל.
בחניון המיוחד הזה הכשירה קק''ל אטרקציות רבות שאפשר ליהנות מהן באמצעות חושי המישוש והריח. בכניסה לפארק מותקנת מפת תבליט, המסייעת להתמצאות בתוכו, ומשם מובילים שבילי הליכה טבעתיים אל נקודות הסבר ופעילות נוספות. ביניהן, הסברים, בכתב ברייל, אודות היער והאזור, פסלים מעץ, פינת פריחות, בוסתנים וצמחי תבלין על מנת להגביר את החוויה, וכן הסברים אודות חוות החקלאות העתיקה שנמצאה במקום.
הפארק כולו נגיש גם לאוכלוסיית מוגבלי ההליכה כולל שולחנות הפיקניק ופינות הישיבה.
כיצד להגיע: לבאים מתל אביב, יש לפנות במחלף בן שמן לכיוון מודיעין. אחרי מתקן אדם, יש לפנות ימינה ליער בן שמן (לכיוון חניון חברת החשמל) ומשם לעקוב אחר השילוט.