קלמן ליבסקינד

זו המחאה הספונטנית הכי מתוכננת שראיתם

02/09/11   |   4213 תגובות
 

ב- 22 למרץ, לפני פחות מחצי שנה, התכנסו בגלריה של איש העסקים אלון קסטיאל בתל אביב כמה עשרות פעילי שמאל. את המפגש יזם וארגן "פורום רובינגר", מיזם שמאחוריו עומדת חבורה נלהבת של אנשים,  ששוברים את הראש כבר שנתיים מה עושים כדי לייצר כאן מהפך פוליטי. הרוח החיה בגוף הזה הוא העיתונאי לשעבר בעז גאון. בין השאר נוטלים חלק בדיוניו גם אחיו, משה, ומייסד "השמאל הלאומי" אלדד יניב. יניב, מצידו, עוסק כבר תקופה ארוכה בהתייעצויות ובניתוח שוק, כדי לבחור את הרגע הנכון שבו יכריז על הפיכת התנועה שלו למפלגה.

הפעם זומנו החברים לפגישה עם היועץ הפוליטי האמריקני הבכיר סטנלי גרינברג. גרינברג, מי שאחראי לכמה מהפכים פוליטיים שמאליים ברחבי העולם ומי שייעץ בין השאר לברק אובמה, לביל קלינטון, לנלסון מנדלה ולגרהרד שרדר, הציג לנוכחים את עשרת הדברות שלו לניצחון. או אם להשתמש במילותיו שלו: "כך יובס הימין אם נעבוד קשה ונכון".

כעבור כמה שבועות נפגשו גאון ויניב עם חבורה רחבה יותר של פעילים בארגוני שמאל שונים. גאון עמד על הבמה והציג בפניהם את "תכנית סטנלי". עיקריה: יצירת מחאה חברתית יזומה שתגבש רוב, כשבהמשך ייעשה שימוש ברוב הזה כדי להכריע את הבחירות ולהביא לחתימת הסכם מדיני עם הפלסטינים.

מי שיבחן את התכנית, שטווה המומחה האמריקני, אל מול מה שמתרחש ברחובותינו בחודשיים האחרונים, יתקשה להשתחרר מהרושם שבניגוד לכל מה שניסו למכור לנו עד כה, יש מעט מאד ספונטניות בסרט שהחברה הישראלית מככבת בו בקיץ הזה. יתרה מכך, נדמה שבלי שמישהו טרח לספר להם, גויסו כמה עשרות אלפי אזרחים ישראלים אכפתניקים לאחת מתכניות הריאליטי הרחבות, המתוכננות והמוקפדות שראינו.  

גרינברג, שבדיוק כמו יניב מבין את הצורך של השמאל ביצירת מסגרת פוליטית חדשה, הזהיר את שומעיו מפני מהלך מוקדם מדי, בטרם יבשלו התנאים הנכונים. "אנחנו צריכים לייצר מצב שבו המרחב השמאלי מבעבע, שיש למנהיג לאן להיכנס", הסביר גאון לקהל את תכניתו של  המומחה מארה"ב.

גרינברג אחראי לחלק חשוב מהאסטרטגיה של מחאת יוקר המחיה. הקו המרכזי שהתווה, ואשר מולא בהקפדה, הנחה שלא לרכז בשום אופן את הפעילות אצל גוף אחד, אלא לחלק אותה לכמה שיותר יוזמות ולכמה שיותר מקומות. יש להביא ל"ריבוי פעולות, מרובי קולות וגוונים", קבע.

סעיף נוסף במסמך שהנפיק סימן את הצורך לכרוך כל העת את הדיון על המצב הכלכלי חברתי, בזה המדיני. ההפרדה, הסביר, משחקת לידי הימין. אבל הסעיף הכי חשוב במשנה של גרינברג היה סעיף ה"אקשן". הרבה "אקשן". "פעולה, לא מחשבות. אקשן, כל הזמן, ללא הפסקה, עד הניצחון", ביקש.

חודשיים וחצי אחרי המפגש הזה, עוד לפני שעשינו הכרות ראשונה עם המחאה ה"עממית" של דפני ליף, כבר יצאה תכניתו של גרינברג אל הדרך. אלדד יניב ו"השמאל הלאומי" פרסמו בדף הפייסבוק שלהם כי "בקרוב אנו יוצאים בקמפיין למען הוזלת מחירי הדיור לצעירים". יניב חיפש מתנדבים שיפעילו את המחאה הזו. בראיון לאראל סג"ל, במוסף הזה, הודה כי ידע על הכוונה להקים את המאהל עוד בטרם הגיעה ליף לרוטשילד.

 

מי שיבחן את זהותם של הגורמים המעורבים, בדרך כזו או אחרת, בתכנון האסטרטגי של המחאה ומאפייניה,  יתקשה שלא לחוש שמדובר בשידור חוזר של אותו סרט שבו כבר היינו בעבר. אותו סרט ועם אותם שחקנים. זוכרים מתי בפעם האחרונה נפגשו בזיכרונכם משה גאון, אלדד יניב, טל זילברשטיין (עוד מעט מגיע אליו)  וסטנלי גרינברג? נכון. זה היה ערב בחירות 1999. אהוד ברק רצה אז להיות ראש ממשלה. העמותות הפיקטיביות והמחאה החברתית המעושה שייצרו אנשיו היו הפלטפורמה בדרך לשם. יניב היה אז ראש המטה האישי של ברק. גרינברג היה יועצו הפוליטי. גאון שימש כאסטרטג. זילברשטיין כמנהל הקמפיין.

 

בדיקה קצרה של שיטות העבודה אז והיום מגלה ששום דבר לא השתנה. אותם אנשים, אותה שיטה, אותה אסטרטגיה. ב- 99' נחשפו רק לאחר הבחירות הקשרים בין גופים תמימים לכאורה שהצטיירו כמי שעסקו במצוקה החברתית, לבין קמפיין הבחירות של אהוד ברק. מבקר המדינה הנפיק אז דוח ביקורת חריף. ראש הממשלה הנבחר זומן למשטרה וטען שלא ידע כלום. יד ימינו, בוז'י הרצוג, שמר על זכות השתיקה. לאחרונה הוזמן הרצוג לפגישה עם חברי פורום רובינגר.

  

לא ברור לי מה חלקו של משה גאון במחאת 2011 מעבר לתרומה של ציוד, אבל ברור שחבריו לבחירות 99'  מעורבים בה ועוד איך. כך יניב וגרינברג. כך גם טל זילברשטיין, שעסוק כבר כמה שבועות מאחרי הקלעים בתכנון ובייעוץ. 

 

סטנלי גרינברג של 2011 מבין היטב את מה שהבין סטנלי גרינברג של 1999. נוכח דעת הקהל הישראלית מול הטרור, מול ניסיון העבר העגום עם הפלסטינים ומול ההסכמים שנחתמו איתם, לשמאל הישראלי אין סיכוי גדול לשוב להנהגת המדינה על כנפי הנושא המדיני. הדרך היחידה אל המהפך עוברת בשדה החברתי. "השיטה הסטנלי גרינברגית", הסביר לי השבוע מי שצבר די שעות עם המומחה, "לא השתנתה. הוא מזהה מצוקות חברתיות אמיתיות, מתלבש עליהן ורוכב עליהן".

ב- 99' זה עבר מצוין. חבורת ברק זיהתה את המצוקות הללו, הקימה על שמן ערימה ענקית של עמותות ריקות מתוכן, העמיסה עליהן מיליונים ושלחה את הפעילים להבעיר את השטח. כל אחת מהעמותות עסקה בחולי חברתי אחר. החוליים, כאז כך היום, היו אמיתיים. המחאה - לא. גם אז שלטה גישת סטנלי גרינברג, הגורסת שאת הפעילות צריך לפזר לכמה שיותר כיוונים כדי ליצור את הרושם שהמדינה קורסת. כך הוקמה , לדוגמא, עמותת "סטודנטים רוצים שינוי" (נשמע מוכר?). כך הוקמה עמותת המובטלים. כך הוקמה עמותת העולים. כך הוקמה עמותת נהגי המוניות. בוז'י הרצוג הביא מקרנות צדקה בעולם מיליוני דולרים שיועדו לנזקקים ולאוכלוסיות חלשות. זילברשטיין גייס את החברים וארגן את הפעילות.

המחאה של החיילים הפשוטים בעמותות הללו, ממש כמו היום, הייתה אמיתית. אכן, הייתה מצוקה לסטודנטים, למובטלים ולזקנה במסדרון. אלא שמטה ברק ניצל אותה בציניות כדי לדהור עליה עד למשרד ראש הממשלה. יום למחרת הבחירות הפציע שחר של יום חדש וכל המצוקות נעלמו עד האחרונה. עמותת "סטודנטים רוצים שינוי" הפסיקה לרצות שינוי. עמותת "תנו לעבוד בכבוד" הפסיקה לחפש עבודה. חבורה גדולה של פעילים חברתיים גילו שמישהו עשה בהם שימוש, הפעיל אותם כמו מריונטות, וזרק.

 

אז הייתה מטרת הצוות להביא את המועמד אל ראשות הממשלה בכל מחיר. היום המטרה שלו אחרת. יניב וזילברשטיין עסוקים כבר תקופה בהכנות להכרזתה של המפלגה החדשה על בסיס תנועת "השמאל הלאומי". הם בוחנים שמות אפשריים למפלגה, בודקים מועמדים פוטנציאליים ובעיקר עושים הכל כדי שהמחאה  תנותב כך שהמפלגה שתוקם תוכל לשמש בית פוליטי אטרקטיבי למוחים.

 

כל מה שאתם רואים כאן בחודשים האחרונים לא בא לעולם אלא כדי להניח את התשתית למהפך הזה ולמפלגה הזו. נכון, לא כל היוזמים מסונכרנים האחד עם השני. נכון, לא כולם מנוהלים עד הפרט האחרון. נכון, לא כולם שותפים לפרטי המהלך. זה בלתי אפשרי. ודאי לא במחאה שהצליחה מעל ומעבר למה שתכננו יוזמיה. זה לא חשוב. גם למי שהגיעו לכל עצרות הענק לא תהיה שום השפעה על השורה התחתונה. גם הם לא שותפים לכל התכנונים. גם אותם ברגע המכריע אף אחד לא ישאל מה הם חושבים. כי את הכיוון ואת השורה התחתונה קובעים המושכים בחוטים ולא המפגין העשרים אלף בכיכר. עשרות האלפים, בתמימותם, ואיתם כמה עשרות יושבי מאהלים ישרי דרך, ימשיכו להאמין בכנות כוונותיהם של מי שהוציא אותם לרחובות, בלי לדעת שהם חיילים על לוח שחמט פוליטי, המשוחק במגרש הממוקם גבוה בהרבה מיכולת ההבנה שלהם.

 

גם היום, ממש כמו ב- 99', את המאבק מובילים, כביכול,  פרצופים אנונימיים. הם לא מוכרים. הם צעירים. הם לא נראים פוליטיקאים. הם עוברים מסך הרבה יותר נקי ואמין. רק שיטוט בגוגל גילה שכל המארגנים של מחאת רוטשילד, עד האחרון שבהם, קשורים בדרך זו או אחרת לארגונים מסודרים של השמאל, לקרן לישראל חדשה או לשמאל הלאומי.

 

גם היום, ממש כמו ב- 99', ממודרים פעילי השטח האמיתיים ממוקדי קבלת ההחלטות. אז נוהלו המוחים על ידי אנשי ברק שקבעו עבורם מה בדיוק לעשות וכמה כסף להוציא על כל פעילות. היום מעדיפים המארגנים בתל אביב להותיר את אנשי הפריפריה מחוץ למעגלי ההשפעה.שרק לא ישבשו את התכניות.

גם היום, ממש כמו ב- 99', מארגני המחאה לא מחפשים שום הישגים. הם מחפשים היום, כפי שחיפשו אז, מחאה לשם מחאה. זו בדיוק הסיבה לכך שהגרעין המייסד שלהם לא רוצה את ועדת טרכטנברג ולא יסכים עם שום דבר שתוציא תחת ידה. כי יוזמי המהלך הגדול הזה לא מתעניינים במס החברות או במס העיזבון. הם רוצים מחאה לשם מחאה. זוכרים מה ציווה סטנלי גרינברג? אקשן. הרבה אקשן. כל הזמן אקשן. וכמו ב- 99', הם מבקשים אך ורק את החלפת השלטון.  כי צריך לשמוע את אנשי פורום רובינגר ואת אלדד יניב ואת סטנלי גרינברג ואת אנשי יוזמת ז'נבה, שהולכים איתם יד ביד, כדי להבין שהמטרה הסופית של המחאה הזו היא הסכם עם הפלשתינים ונסיגה ישראלית. לא דיור בר השגה ולא קוטג' להמונים. ועם כל הכבוד לוועדת טרכטנברג, שום המלצות מרחיקות לכת שתביא לא יוכלו הרי להביא לחלוקת ירושלים ולכן אין שום סיבה לשתף איתם פעולה.

טל זילברשטיין, אגב, אמר השבוע לעמיתי אראל סג"ל כי השתדרג מאז בחירות 99' וכי לו היה נכנס לניהול המחאה באופן עמוק יותר היה מעיף את נתניהו הרבה יותר מהר. 

 

 

עברתי השבוע על החומרים שפרסמתי בשנת 99', במסגרת סדרת כתבות התחקיר על עמותות ברק. הדמיון בניואנסים מרתק. היום טוענים המארגנים שהמחאה חוצה מפלגות ומשתתפים בה כל חלקי העם. שהיא לא פוליטית. "אין יותר שמאל וימין", אמר יניב באחד הכינוסים. אז הם הקימו עמותה בשם הזה, "אזרחים מימין ומשמאל", והריצו אותה עם כסף גדול לנהל קמפיין ולשכנע שהעם מאוחד נגד נתניהו.

עמותה אחרת, שהקים זילברשטיין עבור ברק, ניהלה אז קמפיין תחת הסיסמאות "חינוך לפני התנחלויות" ו"מקומות עבודה לפני התנחלויות". נשמע לכם מוכר? אותם אנשים. אותה שיטה. אותן מטרות.

 

בערב תשעה באב הגיעו כמה מאנשי "השמאל הלאומי" ו"פורום רובינגר" למפגש עם אנשי מאהל רוטשילד. ישבו שם, במרכז העניינים, בעז גאון וטל זילברשטיין ואלדד יניב. גאון הציג לקהל הצעיר את זילברשטיין, שישב לצידו. "אני רוצה להודות לטל שהפך לגיבור הערב", אמר. "האיש היקר הזה, חבר שלי, לפני הרבה שנים הקים תנועה בשם 'דור שלם דורש שלום'" (העמותה הזו, אגב, כיכבה מאוחר יותר בדו"ח מבקר המדינה על עמותות ברק, אחרי שגם בה השתמשו זילברשטיין וחבריו כצינור להעברת כספים למטה הבחירות - ק.ל.). אני כבר שנה, כמו אלדד ואחרים, עובד במסגרות שונות ומשונות, שמטרת כל המסגרות האלו לעורר מחדש את החברה הישראלית לאיזה שהיא מעורבות אקטיבית", המשיך גאון. "אני אומר שוב חברתית-מדינית, כי אי אפשר לנתק בין השתיים...אני חי את המהפכה כבר מספר חודשים...כל מה שנותר זה לפסל את זה באופן שאנחנו דורשים וצריכים...הפרק של הריצה המטאפורית על גבעות רוטשילד...הפרק הזה עומד לפני סיומו. כעת עלינו להכתיב את קווי המתאר של הפרק המפואר הבא של מדינת ישראל. ברגע שנסיים את הכתיבה נעבור לשלב ההגשמה והדבר הזה רחוק מלהיות בלתי ניתן לביצוע...כל אחד מאתנו מוכן לקחת חלק בצעד אמיץ גם בהקשר להתנחלויות גם בקשר לחלוקת כספים בין חרדים לחילונים". אלדד יניב, בכובע מצחייה וחולצת 'טי',  דיבר אחריו. "אחרי שיסתיים המהלך הזה יצטרך להיות שלטון אחר בישראל".

הדיבור הזה, על הצורך במפלגה חדשה, נשמע לאחרונה יותר ויותר. גם זה לא קורה במקרה. מדובר בהליך הכשרת הלבבות לשלב הבא. לפני עשרה ימים, כאילו בלי שום קשר לכלום, נחת כאן בארץ גם שמעון שבס. שבס עוסק כבר כמה שנים בייעוץ פוליטי ועסקי במקומות שונים ברחבי הגלובוס. חוץ מזה הוא גם ידידו של אלדד יניב ושותפו העסקי של טל זילברשטיין. בסבב הופעות תקשורתיות היה לו דחוף, תוך שהוא נשען על ניסיונו ארוך השנים, להסביר שבעקבות המחאה אין מנוס מהקמתה של מפלגה חדשה. אמירה לא מתוכננת? מקרה? קשה להאמין. גם יורם רובינגר, מי שייסד עם בעז גאון את הפורום הנושא את שמו, התראיין לאחרונה בהרחבה ל"גלובס" וסימן את משה גאון ואלדד יניב, כשניים שלדעתו יכולים להוביל את השמאל לשינוי.

 

מדובר, חייבים להודות,  באחד הקמפיינים המוצלחים שנראו כאן. מוצלח וציני כאחד. בסופו, וניתן להמר שזה יקרה בעוד זמן לא רב, יקופלו האוהלים, תכונס מסיבת עיתונאים כזו או אחרת ותוכרז המסגרת הפוליטית החדשה, שדבר הקמתה תוכנן בקפידה מראש. זו  תנסה לאסוף אליה את כל כוח המחאה שיצר הקיץ הזה. הפעילים החברתיים והאוכלוסיות החלשות בפריפריה יבינו שרומו. זה כבר קרה להם פעם. עם אותם אנשים בדיוק.

 

 

 

ועוד הערה אחת אחרונה: הכסף. כל מי שהסתובב פעם ליד הפגנה יודע שמחאה בסדרי הגודל שנראים כאן בחודשיים האחרונים היא סיפור יקר. יקר מאד. עניין של מיליוני שקלים. מישהו צריך לשלם על עשרות הבמות, על המהנדסים שצריכים לאשר אותן, על מערכות ההגברה, על הגנרטורים, על הציוד הטכני, על המחסומים, על הסדרנים, על המאבטחים, על ההסעות, על השלטים ועל עוד אלף ואחד דברים. המארגנים מרבים לדבר על שקיפות ועל תרבות דיון ותרבות שיחה ועל "פוליטיקה אחרת". אם מישהו היה מספר לנו מי הם בעלי הממון שהכניסו את היד לכיס ומה האינטרס שלהם, היה יכול להיות נחמד. בינתיים נראה שלאף אחד בתקשורת לא לחוץ לשאול אותם על זה. 

 

תגובות

עד כה: 4213 תגובות ב-1813 דיונים

הוספת תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

אין לפרסם באתר nrg תגובות המפירות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות גזעניות, תגובות המוציאות לשון הרע, תגובות בעלות אופי מיני, תגובות המעודדות לביצוע הסתה, תגובות הפוגעות בפרטיות, תגובות הפוגעות ברגשות הציבור ותגובות המפירות זכויות קניין רוחני. למען הסר ספק, הנושא באחריות הבלעדית לתוכן התגובה המפורסמת הוא כותב התגובה, ואתר nrg שומר לעצמו את הזכות שלא לפרסם את התגובה ו/או חלקה ו/או למחוק תגובות שפורסמו וכן למסור את פרטי כותב התגובה בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי של האתר

סגור
מעדכן תגובות...
 • 1813.

  היום בצדמבר 2014

  אזרח , 14/12/14 08:35

  אפשר להבין עד כמה קלמן מפחד. אנחנו לפני בחירות 2015 וקלמן הבין כבר אז שהימין מאבד גובה, אין שום פרט בכתבה הזו שגורם להרים גבה, הכל פטפוטי ביצים והפחדות. יאללה קלמן, הבייתה.

  הגב לתגובה זו

 • 1812.

  הכתבה צינית, לא המחאה.

  . , 26/04/13 15:12

  ממרחק הזמן רואים בבירור כמה שהרשומה הזאת, שמובאת לפנינו, היא הצינית וכמה היא מזלזלת באינטיליגנציה של האזרח הפשוט.

  ממרחק הזמן, כל שניתן להגיד על הרשומה הזאת, זה שהיא ספוגה בסכיזופרניה.

  הגב לתגובה זו

 • 1811.

  הסכם עם הפלשתינים ונסיגה ישראלית זה מעולה!

  שיכנעת אותי להצביע לאלדד יניב, תודה! , 06/01/13 14:50

  "...המטרה הסופית של המחאה הזו היא הסכם עם הפלשתינים ונסיגה ישראלית..." איפה כאן הבעיה??

  הגב לתגובה זו

 • 1810.

  לינק לצילום הכנס המדובר

  לינק , 23/10/12 23:57

  http://www.youtube.com/watch?v=gJvV7DSn2JU&feature=youtube_gdata_player


  הגב לתגובה זו

 • 1808.

  1797-לא פלא שהשמאל התבהם - הוא מלקק לערבים כ-100 שנם (ל''ת)

  לא לחינם הלך השמאלן אצל האיסלם , 22/10/12 17:39

 • 1806.
 • 1804.

  לא קשור לכתבה הזאת כלל/ אך הדברים ברורים !!

  ישראל דיין © שידורי התבונה , 23/03/12 19:12

  עיתונאי קלמן. ( עיתונאי כמילת גנאי , ואני מתנצל. אבל כך הוא ) . מצד אחד אני קורא את כתבותך נגד משטרת ישראל שיש בה עשבים שוטים לרוב. ואתה מתלונן על כל שפתחו לך תיק על לא עוול בכפיך. (ואני מצדיק אותך ואני לצידך במאת האחוזים ) חוצפה משטרתית.עלילה משטרתית ללא יסוד, וללא התערבות שופטת שמכתימים בך כתם שלא לצורך.
  באותה מידה אני תמהה על כך שאתה בראש חוצות מכפיש וכותב "תחקיר" ומאשים משהו שלקח כספים "בעורמה" , ושוב , ללא התערבות של שופט או כתב אישום.
  אתה למעשה עושה את אותו עוול כמו שנעשה לך. איך אתה מרשה לעצמך ומעז לכתוב דברים ולשון הרע , לפני ששופט בבית משפט בישראל מדינתנו האהובה , אמר את דברו.
  אתה מכניס את דעותך ומטה הטייה פסולה, לפני שאפילו המשטרה נכנסה לתמונה. אתה גורם למשטרה לקחת צד על פי הכתבה שלך ולחרוץ דין לפני שאפילו משפט התחיל. אתה גורם גם שטיפת מוח לשופטים, רק בגלל שאלפים קראו את הרכילות המגמתית שלך כדי ששמך יתנוסס תחת כותרת, ועל פי התחקיר שלך ( ואתה לא חוקר משטרתי, לא פרקליט, ולא פועל בכנות ) יפעלו ללא צדק ויגררו לטומאת שפתייך, ושופטים ירעדו מהעיתונאים ולא ישפטו צדק מפחד " מה תגיד התקשורת?" מבלי שתהייה הגינות בחקירה של לוקח הכספים "בעורמה" .
  עליך לגשת כמו כל אזרח הגון, ועיתונאי כשר, עם הממצאים לפרקליטות ולהתלונן.
  וללא כל התערבות ציבורית עם דעות של עדר מובל ע"י פרשנויות מצדך, , אם יש דברים בגו. רק אז יתנהל המשפט בבית משפט ולא על גבי עיתונים צהובים פשקווילים שמפרסמים את שמך. ורק אחרי שבית המשפט יגזור את הדין. רק אז תהיה זכות הציבור לדעת.לא לפני , וזאת מחשש שמא יוטה הדין חס וחלילה אפילו כחוט השערה. כך יהיה צדק כשר ואמין ללא הטייה והשפעות מבחוץ. אז יהיה שימך מתנוסס בצדק תחת הכותרת שבחרת.

  הגב לתגובה זו

 • 1803.

  כל עוד הסמול האשכנזי מתבצר בעמדות גזעניות נגד הפרענקים (ל''ת)

  לא יהיה סיכוי להקמתו של שמאל שיכול לקחת את הקופה , 01/02/12 19:32

 • 1802.

  כול הכבוד

  דב וולף , 21/01/12 16:37

  אני אמנם מבוגר ממך .
  אבל אתה מצליח להיות לי לפה.
  תהיה חזק

  הגב לתגובה זו

 • 1801.

  ליבסקינד בודק לפני שהוא כותב

  אחד העם, תל-אביב , 11/01/12 18:34

  ליבסקינד מביא עובדות מפורטות.
  הכתבה פוסמה בספטמבר ועדיין אף אחד לא תבע אותו על לשון הרע ...
  כל התקיפות הן על הכותב ולא על המסר הברור שיוצא ממנו.
  לשמאל, כרגיל, אין שום אינטלקואל שיכול להעמיד משנה מסודרת או להגן על הדברים - הכל בתקיפות לא ענייניות שלא עושות כלום חוץ מלהמשיך ולדרדר את המחנה הזה אל מחוץ למעגל הרלוונטיות.

  הגב לתגובה זו

 • 1800.

  מעולה! כ"כ נכון

  איתי , 10/01/12 23:27

  וכמו שאמרו שמאלנינו: ותודה לג'ורג' סורוס שהביאני עד הלום

  הגב לתגובה זו

 • 1799.

  חזק (ל''ת)

  אזרח פשוט , 03/12/11 20:55

 • 1798.

  ועוד מאפיין של התגובות

  אדם חושב , 19/11/11 01:43

  אה, שכחתי. באחת התגובות תוקפת המגיבה את ליבסקינד לא רק על היותו "מתנחל שגוזל ממנה ומילדיה" (מה בדיוק גזל ממנה?) אלא שבגלל שהוא מעז לכתוב משהו שאינו תואם את דעותיה, הוא מוכתר בתואר "קיצוני ימני".
  בינתיים, הקיצוניות שייכת למגיבה, שאינה מוכנה שיבלבלו אותה עם עובדות.

  הגב לתגובה זו

 • 1797.

  אפיון התגובות

  אדם חושב , 19/11/11 01:39

  ממש מדהים איך כל התגובות של אלו המכנים עצמם "שמאל" אינן ענייניות אלא מקללות את זלמן ליבסקינד על היותו "מתנחל" (שזה אצלם פשע הראוי לעונש מוות) ומחליטים שכל מי שכתב מילת תמיכה בבלוגר מגויס
  נים של ביבי שאולי אפילו (כך כתבה מישהי אכולת שנאה) קבלו כסף לשם כך.
  אדרבא, התמודדו עם העובדות!

  הגב לתגובה זו

 • 1796.

  אתה ובן דרור ימיני מחזיקים למעריב את האתר. שני פרובוקטורים

  ניבה , 30/10/11 07:55

  שמספקים כמות כזו של טוקבקים מרושעים ונותנים למעריב הרגשה שהוא מו ידיעות. אז לא. הוא ממש לא. הוא צריך להעסיק קיצונים ימנים מטורללים כמוך כדי לקבל פידבק. סתם כותבים נורמלים לא מביאים לו טוקבק אחד. נמאסת אתה וחבריך מהשטחים המוחזקים הכבושים.

  הגב לתגובה זו

 • 1795.

  די , נמאסת! חתיכת קיצוני ימני, מתנחל שגוזל ממני ומילדי

  דליה , 30/10/11 07:52

  את האפשרות לחיות ברווחה בארץ הזאת.

  הגב לתגובה זו

  • מתנחל גזלן? תוכיחי!!!

   משה פ , 30/10/11 13:15

   אין קל יותר מלהטיח האשמות הזויות ובלתי מבוססות. תפרטי את העובדות עליהן ביססת את קביעתך שהוא גזל ממך אפשרות לחיות ב"רווחה".

   הגב לתגובה זו

 • 1793.

  באין מידע מלא, אפשר לפרש את הקיים בכל מיני צורות

  דן , 21/10/11 16:57

  הכתבה מענינת אבל לא הוגנת ולא מאוזנת. אכן בכל המהפכות לאורך כל ההיסטוריה צצה כמעט מיד עם ההתחלתן קבוצה אופורטוניסטית שניצלה את התנופה של ההמון כדי להתמקם בעמדות הכוח. ראו לשם דוגמא את המהפכה הרוסית. שש שנים אחריה, סטלין הפך לצאר מסוג חדש והמדינה המשחכה להתנהל בסטנדרטים דומים לאלה שהצאר הקודם ניהל אותה. סביר לצפות שגם כאן בישראל תצוץ קבוצה שתנצל את המצוקות האמיתיות של הציבור, את המחאה וגם את התמימות של הציבור כדי לתפוס את השילטון.
  הכתבה מציינת בחצי פה שיש מצוקות ושחלק מהמוחים עושים זאת בכנות. אני חושב שהמצוקות הן העיקר, ואם פתרונן יפגע בחרדים ו/או בהתנחלויות, אז שכך יהיה. יותר חשוב לי שהציבור יחיה בטוב ושתהיה מערכת בריאות טובה, מערכת חינוך טובה ורמת חיים סבירה ומחולקת במידה סבירה של שיוויון.
  אישית אשמח שיחלקו פחות כסף מהמיסים שלי לחרדים להתנחלויות ולטיקונים שקונים בכסף שלי נתחים מהמדינה שלי ומוכרים אותם לכל המרבה במחיר בעולם (ראו מפעלי אליאנס, מפעלי ים המלח וכו')
  אישית אשמח שתבנה כאן תרבות של ציבור המעניש את המנהיגים על כשלון, דבר שלא ראינו מאז 1977.
  אישית אשמח שיתחלפו המנהיגים ושההחלפה שלהם תהיה דבר שבשיגרה, בדומה לארה"ב שם אחרי 8 שנים הממשל הולך הביתה ואחריו באים אחרים. זה לא מבטל את השחיתות אבל מגביל אותה.


  הגב לתגובה זו

 • 1791.

  גם בלי לחקור בכלל

  ספקן , 19/10/11 03:54

  זה ברור שההפגנה נבנתה מתוך אינטרס
  ושכל מי שהשתתף בהפגה הלך כמו עיוור ושירת את מטרת המארגנים גם בלי להתכוון

  הגב לתגובה זו

 • 1790.

  אנחנו מצביעי ימין מדיני- היינו בהפגנה

  עידית ויגאל , 10/10/11 16:13

  המחאה היא מחאת על יוקר המחיה בארץ, על קושי לגדל ילדים, וכמובן הפערים הבלתי נסבלים בין העשירונים. לא תוכל להתווכח עם שלוש עובדות אלו - זיביסקינד.

  הגב לתגובה זו

 • 1789.

  מתוך שלא לשמה בא לשמה

  אוגניה, בלוגילוגי , 08/10/11 15:03

  הם פרצו לדלת פתוחה שחיכתה להם זמן רב, ועכשיו המארגנים צריכים לפדות את החוב לעם.

  הגב לתגובה זו

 • 1788.

  שלא לשמה יצא לשמה (ל''ת)

  אוגניה, בלוגילוגי , 08/10/11 10:05

 • 1787.

  בסדר (ל''ת)

  יונתן , 23/09/11 10:54

 • 1786.

  נכון

  ליה , 22/09/11 14:56

  אולי הכוונות של הקהל אמיתיות אך כל היוזמה נראית מאורגנת מדי ומסודרת להפליא. והיוזמים שלה לא רבו אפילו פעם אחת.

  הגב לתגובה זו

 • 1785.

  גיבוב של שטויות

  מישהו שיודע , 22/09/11 01:06

  הכתבה מלאה באי דיוקים עד שקרים, בתור מישהו שהיה מעורב ואפילו הייתי בתשעה באב שהכתב מתאר זה פשוט לא היה ככה. המאחה היא אחת המחאות הלא מאורגנות שהיו ובגלל זה הגודל שלה, לכל אדם ניתנה הזכות להגיד את דעתו, עם זה בשלט בהפגנה או מסביב לשולחן עגול.

  הגב לתגובה זו

 • 1784.

  עיונאי מצויין יישר כח על הדברים

  רואי בן חמו , 18/09/11 22:10

  יישר כח לכתב היהודי הציוני היחיד שאולי נשאר במעריב .חובה לקרוא על מנת להבין מיהם האיטרסנטים שעומדים מאחורי המחאה , שעושים שימוש ציני במאות אלפי אזרחים תמימים על מנת להקים מפלגת שילטון אלטרנטיבת שמאלנית אשר תקרא לפינוי ההתנחלויות, לנסיגות נוספות שיטילו עלינו אסון ולשלום הזוי עם אויבנו.

  הגב לתגובה זו

 • 1783.

  אדוני ימני? ועם אגנדה? (ל''ת)

  אז למה לשמאלנים אסור? , 16/09/11 08:53

 • 1782.

  לא הבנתי מה רוצה האיש הזה.

  יאיר אברהם , 15/09/11 00:59

  כאשר השמאל טוען שיש רוב לפשרה טריטוריאלית אומר הימין שיש רוב בכנסת נגד כל פשרה. כאשר הרוב דורש צדק חברתי ושינוי בסדר-העדיפויות אז האשם הוא שוב אותו שמאל. מה רע בכך שאנשים רוצים גם וגם? מה לא בסדר בכך שהפוליטיקה לוקחת חלק במחאה ורוצה להפיל את נתניהו?

  הגב לתגובה זו

 • 1781.

  העתונות בישראל מגוייסת, זה ברור. השמאל מנסה להפיל את הממשלה. (ל''ת)

  לא הלך להם בפוליטיקה אז נטפלו ל'צדק' חברתי. , 14/09/11 18:17

 • 1780.

  מלכתחילה היה ברור שהמחאה היא כלי לשינוי פוליטי ציני

  שלומי , 14/09/11 07:50

  רק שהשתמשו בצורה צינית ומגעילה באנשים תמימים אשר באמת יש להם מצוקות אמיתיות.
  לא נראה לי כי סטנלי ושטת' יצליחו לחולל מהפך שלטוני שכן בסופו של עניין האזרחים יבינו אם לא הבינו עד עכשיו שניצלו אותם והשתמשו בהם כמו סמרטוטים.

  דרך אגב אם כל חטאת והאסון שהביא על ישראל את המצב הנוכחי הוא הסכם אוסלו הארור, שהינו האסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי מהשואה. אך משום מה ממעטים לדבר על כך, אולי בגלל שרבין נרצח, אך זה כנראה סיבה טובסה לכך שהנושא מושתק ואין דיון מעמיק על הנזקים וההשלכות וההשפעות ההרסניות של מחוללי אוסלו, רבין , פרס, פונדק וחבריהם.

  הגב לתגובה זו

 • 1779.

  טוב, קבלת 4158 תגובות מקומנדו ביבי. יופי!!!

  דליה , 14/09/11 02:10


  מקומך במעריב מובטח. בטח גם תקבל בונוס.

  הגב לתגובה זו

 • 1777.

  גם הקרן החדשה היא חלק ממשחק פנים אשכנזי- מושחתים נימאסתם !!! (ל''ת)

  ההתנחלויות הן אויב מס' 1 של כל שוחר שלום וצדק במזה''ת , 13/09/11 23:49

 • 1776.

  גילויים מרעישים ממלחמתה של הקרן החדשה נגד עם ישראל

  העתק מהבלוג של ארז תדמור , 13/09/11 19:51

  תגיות: הקרן החדשה לישראל,בצלם,עדאלה,ויקיליקס
  שלוש חשיפות העוסקות בפעילות "הקרן לישראל חדשה" וארגונים הנתמכים על ידה הפתיעו אפילו אותי. מסתבר שאת מה שאנשי הקרן החדשה וארגוניה מסתירים מהציבור, הם אומרים בחדרים סגורים בפגישות עם דיפלומטים זרים. עזות המצח והחוצפה מגיעים לשיאים חדשים כשהם לא צריכים להתחזות לפטריוטים ישראלים אלא מדברים בחופשיות וחושפים את כוונותיהם האמיתיות.

  הנה מתברר ממסמך שנחשף בוויקיליקס כי בחודש פברואר 2010 אמרה סמנכ"לית הקרן לישראל חדשה ומנהלת מחלקת המענקים שלה, חדווה רדובניץ, ליועץ הפוליטי של שגרירות ארה"ב, כי: "בתוך מאה שנה ישראל תהיה בעלת רוב ערבי, אך היעלמותה של המדינה היהודית לא תהיה הטרגדיה שהישראלים חוששים ממנה, משום שהיא תהפוך לדמוקרטית יותר".

  אלו דעותיה של מי שהחליטה אלו ארגונים יזכו לתמיכה וכמה כסף יקבלו מתוך עשרות מיליוני הדולרים שהקרן משקיעה בשמאל הקיצוני.
  מטרתה של מנכ"לית בצלם היא לקשור את ידי צה"ל

  מתברר כי רדובניץ לא רק מדברת היא גם עושה. דוח של ארגון אן-ג'י-או מוניטור מגלה כי בשעה שהקרן הצהירה פומבית (בעקבות הביקורת עליה) כי היא מתנגדת ללוחמה משפטית נגד ישראל, ושלא תתמוך כספית בארגונים השוללים את זכות העם היהודי להגדרה עצמית, הרי שבשנת 2010 הגדילה הקרן משמעותית את תמיכתה בארגוני השמאל הקיצוניים ביותר.

  כך לדוגמה קפצה התמיכה בעדאלה מ-55 אלף דולר ב-2009 ל-475 אלף דולר ב-2010. התמיכה בבצלם עלתה מ-111 אלף ל-368 אלף דולר.

  והנה מה שחושף מסמך נוסף בוויקיליקס על מטרות בצלם:
  בחודש ינואר 2010 אמרה מנכ"לית הארגון ג'סיקה מונטל לעוזר שרת החוץ האמריקאית כי: "מטרתה היא להביא את ישראל למצב שבעתיד, תשקול הנהגתה פעמיים לפני שתחליט לצאת למבצע צבאי נוסף".

  במילים אחרות, מטרתה של מנכ"לית בצלם היא לקשור את ידי צה"ל בפעם הבאה שיאלץ להגן על חיי אזרחי ישראל. במקום לדאוג איך לגרום לחמאס לחשוב פעמיים לפני שירצח נשים וילדים, מבקשת מונטל לקשור את ידי צה"ל ולגרום לנו לחשוב פעמיים לפני שנגן על תושבי הדרום. הוכחה טובה יותר למטרתו החתרנית של בצלם עוד לא מצאנו.
  העיוות האנטי-דמוקרטי חייב להיפסק

  בישראל פועל מעגל קסמים של חתרנות מדינית זרה שמטרתו לקשור את ידיה של ישראל ולכפות עליה מדיניות הנוגדת את רצון הציבור ומסוכנת לביטחונה ולעצם קיומה. מדינות זרות וקרנות עוינות מממנות בעשרות מיליוני דולרים בשנה עשרות ארגונים ישראליים שעוסקים בפרסום דוחות ובקמפיינים תקשורתיים המאשימים את ישראל בכל פשע אפשרי.

  לאחר מכן משתמשות אותן מדינות בהאשמות שייצרו עבורם הארגונים הישראלים על מנת להגביר את הלחץ והבידוד המדיני על ישראל. זאת בעוד הארגונים החתרניים מבקשים לייצר דה-מוראליזציה ולהחליש את יכולת העמידה של אזרחי ישראל למול הלחצים החיצוניים. את מעגל החתרנות המדינית הזרה הזו חייבים לעצור. יש לאסור בחקיקה העברת כספים ממדינות ושגרירויות לארגונים העוסקים בנושאי חוץ וביטחון.

  יבואו חסרי ההבנה בנוגע למושג דמוקרטיה ויגידו: אכן, אותם ארגונים גורמים נזקים עצומים למעמדה של ישראל בעולם, אך זוהי זכותם, ופעילותם הינה חלק מהשיח הדמוקרטי הלגיטימי.

  אכן, בדמוקרטיה זכותם של ארגונים להחזיק ולקדם את עמדותיהם הקיצוניות והאנטי-ציוניות. מה שאינו לגיטימי הוא רמיסת הדמוקרטיה עצמה, ורמיסת ריבונותה של ישראל על ידי מדינות זרות, תוך שימוש באותם הארגונים.

  אין מקבילה עולמית לכך שמדינות המחזיקות בקשרי ידידות ביניהן מקיימות מערכת יחסים מעוותת כמו המקרה של ישראל ומדינות אירופה. ממשלות אירופיות מעבירות מדי שנה עשרות מיליונים לארגונים ישראלים המעורבים בקריאות לחרם על ישראל, בקריאות לסרבנות, ברדיפת בכירים ישראלים ברחבי העולם ובפרסום דוחות שקריים המאשימים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה. העיוות האנטי-דמוקרטי המאפשר למיעוט קיצוני ואנטי-ציוני לפעול בשירות אינטרסים זרים תוך הישענות על תקציבי עתק חייב להיפסק.

  הגב לתגובה זו

 • 1775.

  תגובה על השמאל !

  אנונימי , 13/09/11 18:29

  אני תומך במחאה במאה אחוזים
  אבל אני לא תומך באחוז אחד במנהיגים שלה
  שמאלנים שהשתמטו מצה"ל ולא תרמו למדינה מבקשים ממנה דברים שבכלל המטרה שלהם זה לא לתקן את המצב המדיני זה להוריד את ביבי בגלל הדעות האישיות שלהם.
  הבעיה המדינית לא התחילה את ביבי וגם לא אצל אולמרט אז תפסיקו את להאשים את ביבי או את ימין ותתחילו לתרום במדינה שלכם ולצבא שלכם ואז אחרי שעשיתם את כל זה רק אז תוכלו להתלונן על המצב המדיני.

  הגב לתגובה זו

 • 1774.

  איזה מין עיתונאי אתה? מתנחל שכותב מתוך אינטרס צר של קבוצה משיחית?

  משועשע , 13/09/11 12:09

  כאילו המחירים בישראל לא באמת גבוהים ביחס לעולם, ואלדד יניב הוא שמעלה את מחירי הנדל"ן, וה"שמאלנים" הם שמפקיעים מחירי פעוטונים...? איזו ערימת שטויות של "עיתונאי" שמנציח עוד אות קלון על המקצוע.
  חפש במילון מהי אובייקטיביות ויושרה איתונאית ותנסה להתחיל להשתמש בהן.

  הגב לתגובה זו

1 2 3 4 5 6 7 8 9  
עד כה: 4213 תגובות ב-1813 דיונים

כתוב מייל לקלמן קלמן ליבסקינד

בן 44. יהודי. נשוי ואב לחמישה. עיתונאי