קלמן ליבסקינד

הח"כ החדש אלעזר שטרן חייב לנו כמה הסברים

29/01/13   |   657 תגובות
 

ראיון בחירות שהעניק לאחרונה האלוף במיל' אלעזר שטרן, הדליק מחדש פרשייה שבמרכזה שני חברי כנסת חדשים, יאיר לפיד ושטרן עצמו.

תחילת הסיפור בטקס הענקת תעודות לחיילים מצטיינים בבית הנשיא בשנת 2006. חננאל דיין, אחד המצטיינים, הצדיע אז לרמטכ"ל דן חלוץ ככל החיילים אולם לחש לו כי יתקשה ללחוץ את ידו כמי שנטל חלק ביישום תכנית ההתנתקות ובעקירת קרובי משפחתו מביתם גוש קטיף. ראש אכ"א דאז, האלוף אלעזר שטרן, שהאירוע היה תחת אחריותו, רתח מזעם ופתח במלחמת עולם נגד דיין. 

יומיים אחרי האירוע זומן דיין לשימוע בלשכתו. עיון בתמליל השיחה הזו מלמד שהיה בה הכל לבד משימוע. זו הייתה שיחה מתלהמת באופן חריג שבה האלוף, קצין חינוך ראשי בעברו, התקשה לשמור על שלוות נפשו והטיח בחייל הצעיר את כל מה שעל ליבו, ללא מעצורים. "אתה נהנה מהתקשורת? מקבל פרחים?", סנט בו כבר  בתחילה. "אני לא נהנה מזה וזו לא הייתה המטרה שלי", השיב דיין. שטרן תקף את דיין בבוטות על טענתו לפיה סבו, שהיה חולה במשך שנים ארוכות, מת משברון לב בעקבות הפינוי הצפוי מביתו. "סבא שלך נפטר מהסרטן, לא מההתנתקות", זרק לעברו. "ההדבקה של המוות שלו מסרטן להתנתקות היא קטסטרופלית. זה די עצוב האמירה הזו, שהוא מת משברון לב בגלל ההתנתקות. זה שקר...יש בזה הסתה כאילו ההתנתקות הרגה אנשים....אני יכול להגיד לך שבינתיים מההתנתקות אף חייל לא מת...זה משחק בדם...זה ניצול ציני...יש רופא שכתב שהוא מת בגלל ההתנתקות?...".

שטרן ניסה לשכנע את דיין שסבו נכנס לדיכאון מהסרטן ולא מההתנתקות. "אני יכול להפגיש אותך עם אנשים, אם הם ירצו להיפגש איתך, אני לא בטוח, שילדים שלהם נהרגו בשביל לשמור על סבא שלך, שהם לא חשבו שצריך להיות שם". דיין סיפר על אביו שנפטר חודשיים אחרי הסב וכשחיבר את זה להתנתקות אמר שזה היה "חורבן הבית הפרטי שלי". "קראת את מגילת איכה"? קרא לעברו  שטרן. "זה החורבן הזה?  שנשים אכלו את בשר ילדיהן?". "זה חורבן אצלי בתוך הלב", ניסה החייל להסביר את עצמו. "אתה מוטרף...אתה משקר", השיב האלוף...."זה לא הבעיה שלך, זה של המחנכים שלך, לא יודע, של ההורים שלך, של הישיבות שלמדת בהן".

שטרן לא הסתפק בזה ופנה במקביל אל נשיא המדינה בדרישה שזה יבטל את תעודת ההצטיינות שהעניק לחייל. כשבבית הנשיא דחו את הפניה על הסף, כתב שטרן מכתב תקיף נוסף ובו קבע כי השארת ההצטיינות על כנה כמוה "כמתן לגיטימציה להתנהגות מבזה, מסיתה ומסוכנת". בבית הנשיא החליטו להניח בצד את כללי הטקס ושיגרו לשטרן מכתב תגובה יוצא דופן בחריפותו. "מייד לאחר התקרית פעלת בנמהרות, ביהירות ובחוסר שיקול דעת", כתב לו המנכ"ל משה גורל, "...בית הנשיא איננו מקבל תכתיבים מראש אכ"א...אני דוחה בשאט נפש את מכתבך לנשיא המדינה...מכתבך נטול נימוס ודרך ארץ, יהיר ומתנשא...הטפות המוסר שלך אינן במקומן".

שבוע לאחר השימוע פירסם יאיר לפיד בטורו ב"ידיעות אחרונות" מאמר לעגני נגד דיין. לפיד כינה את החייל, בין השאר,  "חננאל הסובל", "המתפתל", "המשתולל", "הסורר", "הגואל", "המחלל", "המגולל", "המטרלל", "המחלל" ועוד.

דיין, שנפגע מהדברים, הגיש תביעת דיבה וזכה ב- 12 אלף שקלים. במהלך המשפט, בניסיון להגן על עצמו, חשף לפיד אוסף מסמכים שעליהם התבסס לכאורה, כולם מסמכים חסויים מתוך התיק האישי שלו שהיה אמור להיות שמור באגף כח אדם של צה"ל.  היו שם בין השאר תכתובות פנים צה"ליות בעניינו, סיכומי ראיון איתו, נתוני השכלתו, פרטים אודות אביו המנוח, נתונים אינטימיים על מערכות היחסים במשפחתו וגם תמליל השימוע שערך לו האלוף שטרן. לפיד העיד במשפט  כי הוא מיודד עם שטרן וכי חלק מפרטי האירועים, כולל מתוך השימוע, למד משיחות איתו. שטרן עצמו הודה בהמשך כי הוא שהעביר את תמליל השימוע ללפיד.

עוד בטרם הסתיים משפטו מול לפיד, מיהר דיין והגיש תביעה גם נגד האלוף שטרן. בצה"ל נבהלו. הדבר האחרון שרצה צה"ל זה לראות את שטרן עומד על דוכן העדים ומספר על החומרים שהדליף כראש אכ"א לעיתונאי חבר. במסגרת גישור הסכים צה"ל לשלם לדיין 31 אלף שקלים בלי לנהל משפט ותוך התחייבות של דיין שלא יגיש נגד האלוף קובלנה פלילית.

לפני שלושה שבועות, במסגרת מועמדותו לכנסת ברשימת "התנועה", התראיין שטרן לעלון "עולם קטן" המופץ בשבתות בבתי כנסת. כשנשאל על הפרשה העיר לגבי דיין כי "למעשה את ההצטיינות הוא קיבל על כך שמילא פקודות בהתנתקות". דיין זעם. "לא נטלתי חלק בשום דבר שקשור להתנתקות", הוא אומר, "בכל התקופה הזו שירתי בכלל בהר דוב". באמצעות פרקליטו, יהל מרחבי, שלח דיין לשטרן דרישה להתנצלות אולם עד עתה לא נענה. אלא שזה לא הכל. כשנשאל על ידי המראיין, ארנון סגל, על הנזיפה שקיבל בעקבות הדלפת המסמכים, השיב שטרן "לא זוכר שהיה דבר כזה אי פעם". אלא שמכתב שמצוי בידי דיין ושהוציאה בזמנו לשכת הפרקליט הצבאי הראשי קובע דווקא כי "בהמלצת הפצ'ר העיר הרמטכ'ל לאלוף שטרן על האירוע".

שטרן טען עוד בראיון כי "לא אני מסרתי את המסמכים, אבל לא רציתי להאשים בזה אחרים. לקחתי אחריות על המעשה עצמו". שתי הערות צריך להעיר על העניין הזה.

הראשונה, שלפחות לגבי תמלול השימוע עם דיין, שטרן כבר הודה בעבר כי הוא זה שהדליף אותו. השניה, לגבי הדלפת המסמכים האישיים האחרים. אם יאיר לפיד היה בוחר לשמור על חסיון מקורותיו, זה היה מעשה לגיטימי. כשאלוף בצה"ל, קצין חינוך לשעבר, מכריז בקול כי הוא יודע מי הדליף לידידו העיתונאי פרטים אישיים אינטימיים הנוגעים לחייל בצה"ל, אך הוא מחפה ומגונן עליו, מדובר כבר בסיפור חמור הרבה יותר.  או ששטרן יודה שהוא שהדליף הכל או שיסגיר את העבריין.

 

מחאה אקדמית

לפני כשבועיים התפטרה הפרופ' אורה לימור מחברותה במועצה להשכלה גבוהה, לדבריה בעקבות ההתנהלות שהביאה להכרה במוסד האקדמי באריאל כאוניברסיטה. את התהליך שקדם להכרה היא כינתה "בעייתי ולא רציני" וטענה כי "גדעון סער הפך את המל'ג לכלי פוליטי בידיו ואני לא רוצה להיות חלק מזה". ההתפטרות פורסמה והכתה גלים. מה שלא התפרסם זה שבעלה של הפרופ' לימור , הפרופ' יחיאל לימור, שימש עד לפני כמה שנים כמנהל בית הספר לתקשורת באריאל ועזב את המוסד באמצע שנת הלימודים, על רקע סכסוך עם ההנהלה. שאלתי השבוע את אורה לימור אם על רקע הדברים היא לא סבורה שהיא מצויה בניגוד עניינים כשהיא עוסקת בעניין האוניברסיטה באריאל. "זו שאלה מעליבה", השיבה. "אני לא רואה קשר בין הדברים. בעלי זה בעלי ואני זה אני".

דף הפייסבוק של קלמן ליבסקינד

 

תגובות

עד כה: 657 תגובות ב-350 דיונים

הוספת תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

אין לפרסם באתר nrg תגובות המפירות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות גזעניות, תגובות המוציאות לשון הרע, תגובות בעלות אופי מיני, תגובות המעודדות לביצוע הסתה, תגובות הפוגעות בפרטיות, תגובות הפוגעות ברגשות הציבור ותגובות המפירות זכויות קניין רוחני. למען הסר ספק, הנושא באחריות הבלעדית לתוכן התגובה המפורסמת הוא כותב התגובה, ואתר nrg שומר לעצמו את הזכות שלא לפרסם את התגובה ו/או חלקה ו/או למחוק תגובות שפורסמו וכן למסור את פרטי כותב התגובה בהתאם לשיקול דעתו הבלעדי של האתר

סגור
מעדכן תגובות...
1 2 3 4 5 6 7 8 9  
עד כה: 657 תגובות ב-350 דיונים

כתוב מייל לקלמן קלמן ליבסקינד

בן 44. יהודי. נשוי ואב לחמישה. עיתונאי