ראשי > חדשות > פוליטי מדיני > כתבה
בארכיון האתר
הלך לעולמו משחרר החרמון
אלוף במיל' אמיר דרורי, שפיקד על הכוח שכבש את החרמון במלחמת יוה"כ, מת אתמול במהלך טיול בנגב
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
אמיר בוחבוט ודורון נחום
13/3/2005 0:18
אחד מגיבורי מלחמת יום הכיפורים ומחשובי המפקדים בצה"ל, האלוף (במיל') אמיר דרורי, בן 68 מתל-אביב, הלך אתמול לעולמו. דרורי מת לאחר שלקה בליבו במהלך טיול שקיים בנחל חווה שבאזור הנגב.

אמיר דרורי יצא לטיול עם חברים בנחל חווה שבאזור הר הנגב. לפנות ערב הוא חש ברע ולפתע צנח ואיבד את הכרתו. חבריו של דרורי הזעיקו במהירות את כוחות ההצלה, ולמקום הוזנקו ניידות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום. הניידות, שהגיעו למקום האירוע, התקשו להתקרב למקום שבו התמוטט דרורי,
ואנשי מד"א הזעיקו מסוק חילוץ. 

כשהגיעו לבסוף אנשי מד"א למקום שבו התמוטט דרורי, התברר כי מצבו הידרדר. הצוות הרפואי החל במאמצי החייאה, אך שניות לפני הגעת המסוק קבע רופא של מד"א את מותו של דרורי. המסוק הטיס את גופתו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע. 

אמיר דרורי ואריאל שרון משקיפים על בקעת הלבנון. צילום: משרד הביטחון
פולסא דנורא מהדתיים
האלוף במילואים דרורי מילא שורה ארוכה של תפקידים בצה"ל, וקיבל במהלך שירותו ציון לשבח ואת עיטור העוז. הוא שימש כמח"ט גולני ועמד בראש הכוח ששחרר את החרמון מידי הסורים במלחמת יום כיפור. במהלך הפעולה נפצע קשה מאוד מאש הסורים, ואיבד עשרות מלוחמיו. במהלך מלחמת לבנון שימש דרורי כאלוף פיקוד צפון, פיקד על גירוש ערפאת מלבנון והיה אחראי על מבצע פינוי הכוחות ב"אסון צור", שבו התמוטט בניין ובו חיילים רבים.  

בתפקידו האחרון שימש דרורי כסגן הרמטכ''ל וראש אג''מ. לאחר שחרורו מונה ב-1988 לראש אגף העתיקות ברשות העתיקות, וכעבור שנתיים מונה לתפקיד מנכ"ל רשות העתיקות.  

שנותיו ברשות העתיקות לוו בסערות לא מעטות. לא אחת דרשו המפלגות הדתיות לפטרו, על רקע חפירות הצלה באתרים שהתגלו בהם קברים, כמו באזור מודיעין או בעיר דוד בירושלים. ניתכו עליו קללות, איומים ואפילו פולסא דנורא הוצאה עליו.  

האיומים המילוליים אף עברו לפסים מעשיים, כשמטען חבלה הונח בפתח ביתו ברמת-השרון. במשטרה הפנו אצבע מאשימה לעברם של החוגים החרדיים. ב-2000 התפטר דרורי במפתיע מתפקידו. הוא אמר בראיון ל
מעריב כי הסיבה להתפטרותו "היא רצף של דברים וסיבות אישיות".  

לפני כמה חודשים עלה שוב שמו של דרורי לכותרות. האלוף (במיל') עמוס גלעד טען בתביעה שהגיש נגד משרד הביטחון, בבקשה להכיר בו כנכה צה"ל, כי בעת ששירת כנציג אמ"ן בפיקוד הצפון, התריע בפני אלוף הפיקוד דאז דרורי, כי כניסת הפלנגות הנוצריות לתוך מחנות הפליטים הפלשתיניים סברה ושתילה תסתיים בטבח. דרורי
הכחיש בתוקף את טענותיו של גלעד ובמאמר שפרסם בעיתון "הארץ" טען כי לא הכיר כלל את גלעד באותה התקופה. 
אמיר דרורי. צילום: רובי קסטרו
"הקרין ביטחון ומנהיגות"
מכריו של דרורי קיבלו בתדהמה את הידיעה על מותו. דוד צרפתי, לוחם בפלוגה ג' מגדוד 51 של גולני, היה מפקודיו של דרורי במהלך מלחמת יום כיפור. "הוא הקרין המון ביטחון ומנהיגות", סיפר ל-NRG מעריב.  

נורית קידר, שביימה סרט על כיבוש החרמון, הביעה צער על מותו של דרורי. "אני המומה", אמרה. "היה לו קשה עם הסרט אבל הוא הגיע להקרנת הבכורה בסינמטק ת"א. "אני מצטערת על מותו, אני יודעת שהלוחמים כיבדו אותו". 

מדובר צה''ל נמסר כי "פועלו של דרורי במהלך עשרות שנות שירותו, ישארו חקוקים בליבותינו. צה''ל מצדיע לאלוף במיל' אמיר דרורי ומביע תנחומיםלבני משפחתו". 
אמיר דרורי עם עמרם מצנע משה לוי ויצחק רבין. צילום: דובר צה"ל
גלעד חוזר הביתה
חוזרים לליל הרצח
טוקבק של סליחה
נבחרת העשור
אסף רמון
מותו של טופז
עד כאן!
חברה
בעולם
פוליטיקאים
בחירות 2009
תמונות
פוליטי מדיני
חדשות בארץ
  מדד הגולשים
נעצר חשוד בפרשת...
                  18.84%
היעלים הבורחים...
                  11.58%
רצח מרגריטה...
                  8.28%
עוד...

פוליטי מדיני
שטרית: השבוע נצביע על המאגר הביומטרי  
שטרסברג-כהן בוועדה לבחירת יועמ"ש לכנסת  
ברק ומיטשל דנים בהקפאת ההתנחלויות  
עוד...