גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן
  1. גרור את לוגו מעריב אל סימן הבית שבסרגל הכלים בראש הדפדפן (ראה תמונה).
  2. בחר "כן" (או Yes) בתיבת הדו-שיח שמופיעה.
  3. זהו, סיימת!

סגור


הקלות הבלתי נתפסת של הפרסום

מי שמאמין ל"תיק דבקה" היה צריך מזמן להתבצר במצדה עם מסכת אב"כ • אנשים כבר יודעים שכל אחד יכול לפתוח אתר באינטרנט, אבל הם עוד לא הבינו מה זה אומר: שצריך להתחיל להפעיל את הראש

דרור גלוברמן | 12/8/2007 11:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
גיורא שמיס, מפעיל האתר "תיק דבקה", אמר פעם שלדעתו 80% מהמידע באתר מדויק, ושמבחינתו זה מספיק.

בואו נניח שהוא לא מחמיא לעצמו. תסתכלו על שאר הכותרות בעיתון שאתם מחזיקים. דמיינו שחמישית מהידיעות שמופיעות בו – הן קשקוש מוחלט. יותר מזה: דמיינו שלאנשים שעושים את העיתון אין עם זה כל בעיה. הם אפילו לא יודעים איפה נמצא המידע השגוי, ובכל זאת מפרסמים הכל.

כלי תקשורת גדול שיפרסם כל כך הרבה טעויות ובמודע יינטש ויקרוס מיד, אבל לא אתר "תיק דבקה". שמיס הצליח לאגד סביבו בדיוק את קהל חובבי הקונספירציות, שמבחינתו כל נפנוף כנפיים של חרגול בטרשי אפגניסטן יכול לפוצץ פצצה מלוכלכת באמצע השדרה החמישית.

מי שקורא בקביעות באתרים בסגנון "תיק דבקה" היה צריך כבר מזמן להתבצר במצדה עם מסכת אב"כ ורדיו-טרנזיסטור על סוללות, או לפחות לאשפז את עצמו בגהה. יבול האיומים השבועי יכול לנטוע מגוון נאה של מחלות נפש וחרדות בלב כל אדם שפוי. נניח, מפקד משטרת ניו יורק.

הידיעה ב-CNN על הכוננות בניו יורק נפתחת בשורה של הכחשות גורפות מצד כל גורמי הביטחון האמריקניים, מומחים ופרשנים בתחום. אז למה בכל זאת פורסמה הידיעה בכל אמצעי התקשורת הגדולים בארצות הברית? כי מפקד המשטרה החליט שלא לקחת סיכון ולפרוס כמה שוטרים ברחובות. אולי הוא קרא ב"תיק דבקה" ונבהל, ואולי הוא חשש שתושבי ניו יורק יקראו בעצמם וייבהלו.

כך או כך, מעניין אם בספר ההוראות של מפקד NYPD כתוב "במקרה של ידיעה חסרת ביסוס מאתר ישראלי עלום-שם, התעלם מכל גורמי הביטחון הרשמיים במדינתך

ופעל בהתאם להמלצות של גיורא שמיס".

גיורא שמיס ואנשיו יודעים דברים שאנחנו לא יודעים, בזה אין ספק. הם גם יודעים דברים שאף אחד על פני כדור הארץ לא יודע. האם תתפוצץ היום פצצה מלוכלכת בניו יורק? יכול להיות. האם בדבקה עושים את החיבורים הנכונים במידת האחריות הראויה? שאלה טובה. גם שעון תקוע מדייק פעמיים ביום. מפקד המשטרה, כמו הרבה קוראים אחרים, יודע שבאינטרנט כל אחד מפרסם מה שהוא רוצה. הוא פשוט עוד לא הבין מה זה אומר.

הקלות של הקמת אתר ופרסום מידע מאפשרת לכל מיני טיפוסים, ברמות משתנות של מהימנות ושפיות, לזכות לתהודה בינלאומית. בחברה פלורליסטית אי אפשר לסגור להם את הפה, וזה טוב. אבל זה מעביר את האחריות לסינון המידע אל הקורא, ומחייב אותו להיות הרבה יותר ספקן וביקורתי מאי פעם. אף אחד לא אמר שהאינטרנט זה כיף חיים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

nrgטורסדילים ונופשונים

nrg shops מבצעי היום

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

דרור גלוברמן

צילום: רובי קסטרו

עורך עסקים שישי במעריב, כתב ופרשן לענייני הייטק ואינטרנט, ומוזיקאי לא מתוסכל

לכל הטורים של דרור גלוברמן
  • עוד ב''תקשורת''

כותרות קודמות
כותרות נוספות
לאייטמים קודמים לאייטמים נוספים
  • פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים