מרצ מציגה: הח"כית החרדית הראשונה

היסטוריה במשכן: ד"ר צביה גרינפילד תושבע ביום שלישי כחברת כנסת מטעם מרצ במקומו של יוסי ביילין. "אני שמחה לעשות היסטוריה"

אריק בנדר | 2/11/2008 17:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
היסטוריה בכנסת: לראשונה בתולדות המשכן תושבע מחרתיים (ג') ח"כית חרדית, ד"ר צביה גרינפילד, שתייצג את מרצ במקומו של ח"כ יוסי ביילין. "אני מתארת לעצמי שבתחילה התגובה של הח"כים החרדים כלפי תהיה תגובה פולמוסית", אמרה גרינפילד ל-nrg מעריב.
הח
הח"כ החרדית הראשונה, ד"ר צביה גרינפילד. צילום ארכיון: אירית זילברמן


גרינפילד, תושבת שכונת הר נוף בירושלים ואם לחמישה ילדים, תתפוס את מקומו של ביילין, שהגיש היום את התפטרותו ליו"ר הכנסת, דליה איציק, לאחר הודעתו על פרישה מהחיים הפוליטיים בשבוע שעבר.

מאז הכנסת הראשונה כיהנו במשכן נשים דתיות כמו טובה סנהדראי, שרה שטרן קטן וגילה פינקלשטיין, אך מעולם לא כיהנה במשכן אישה חרדית.

"אני שמחה לעשות היסטוריה", אמרה גרינפילד. "אני מתארת לעצמי שבתחילה התגובה של הח"כים החרדים כלפי תהיה תגובה פולמוסית ואולי גם עוינת משום שאני מייצגת עמדות שאינן מקובלות עליהם אבל אני מקווה שבמשך הזמן הם יגלו שיש בסיס לשיתופי פעולה בינינו".
בעד הפרדת ההלכה מהמדינה

לדברי גרינפילד, בסביבה החרדית, לפחות בשכונת מגוריה, מקבלים את פעילותה ברוח טובה מאד. "קיבלתי הרבה איחולים", סיפרה. "אני חושבת שאנשים בעיקר סקרנים לראות איך זה יתפתח, אני חושבת שבמובן מסוים הם מתגאים בי. גם בעלי, רופא ילדים במקצועו, מקבל את כניסתי למשכן הכנסת בשמחה רבה".

ד"ר גרינפילד, סופרת, פובליציסטית ואשת חינוך, בעלת תואר ד"ר לפילוסופיה פוליטית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, עומדת בראש מכון מפנה המקדם חינוך

לשלום, סובלנות ודמוקרטיה בחברה הדתית.

היא הייתה בין מקימות תנועת נשים דתיות למען קדושת החיים שקדמה לתנועת ארבע אמהות והיוותה נדבך חשוב במאבק על היציאה מלבנון. במשך שנים הייתה גרינפילד חברה בוועד המנהל של ארגון בצלם ומהחותמים הראשונים של "יוזמת ז'נבה".

גרינפילד כתבה את הספר "הם מפחדים", בו מתחה ביקורת נוקבת על התנהגותם של ראשי המגזר החרדי והדתי. היא פעילה נגד הכפייה הדתית ובעד הפרדת ההלכה מהמדינה.

"מרצ מחדשת את פניה"

"אני לא מייצגת ציבורים אלא מבקשת לקדם אג'נדות – זכויות אדם, זכויות בהקשרים של בית הדין הרבני, נשים מסורבות גט, אקדם נושאים שקשורים בשלום, אקדם נושאים שקשורים בחיזוק והעצמה של חזקים - אלה נושאים אופייניים וטיפוסיים למרצ", אמרה.

גרינפילד סיפרה כי כאישה חרדית היא מתנגדת בתוקף למסירת תיק החינוך לש"ס. "אלי ישי חושב שש"ס מסוגלת להביא את בוחריה לניהול המדינה כשהיא מונעת מהם חינוך טוב ואפשרות להפוך לאזרחים מועילים ומחזקת את החולשה הכלכלית שלהם, כי היא לא מאפשרת להם לצאת לעבודה", אמרה. "אני לא מבינה איך ניתן לקחת ברצינות רעיון כזה".

גרינפילד התייחסה גם לבחירות הקרבות לרשויות המקומיות ובמיוחד לקרב על ראשות עיריית ירושלים. "לדעתי מועמד חרדי לניהול עיריית ירושלים זה אסון לעיר", אמרה. "אני מאמינה שמועמד צריך לדאוג לטובת העיר ולא לטובת מגזר מסוים". היא הוסיפה כי "הבעיה עם המועמדים שאף אחד מהם לא מתאים לי". לטענתה, המועמד צריך לדאוג לטובת העיר ולא לטובת המגזר.

גרינפילד המתמודדת על מקום בחמישייה הראשונה של סיעת מרצ לבחירות לכנסת ה-18, סבורה כי  פרישתם של יוסי ביילין ורן כהן לא תדלדל את שורות המפלגה אלא להיפך, תזרים לה דם חדש. "מרצ מחדשת את פניה. כוחות חדשים וצעירים יכנסו במקומם", אמרה והוסיפה כי ביילין ורן כהן הם אנשים נפלאים אבל הם החליטו שהם מיצו את עצמם בכנסת ובמקומם יכנסו כוחות חדשים".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים