צריכה במחשבה תחילה: לקצץ את זמן המקלחת

"ברגע שנכנסים אי אפשר לצאת" הוא תירוץ נפוץ לאחר מקלחת ארוכה, אך מאגרי המים שלנו מבכים על בזבוז המשווע. הנבואה המאיימת על צריכת המים של משקי הבית הפרטיים נראית קרובה מתמיד. עינת לוי מנסה להתקלח מהר יותר. כתבה חמישית בסדרה

עינת לוי | 9/3/2009 12:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בין אם זה  מזג האוויר הים תיכוני או תודעת היגיינה גבוהה, אנחנו הישראלים אוהבים להתקלח. רבים וודאי יסכימו איתי שאין כמו מקלחת חמה בימי החורף הקרים - מים חמימים ומרגיעים השוטפים מעלינו את תלאות היום בתוספת ריח סבון נעים ומרענן. אין פלא שקשה לנו לצאת משם וזה עוד ללא השמנים, המלחים ומוצרי האמבט האחרים שנועדו בדיוק למטרה מרושעת זו: להפוך את חדרי האמבטיה שלנו לספא ביתי ומפנק. 
מקלחת. את הספא הביתי נדחה לסיום המשבר
מקלחת. את הספא הביתי נדחה לסיום המשבר צילום: פלאש 90


מים הם מקור החיים ותרבויות רבות מייחסות לטבילה בהם משמעויות של ברכה, טוהר וחשיבות רוחנית גבוהה. מעבר לזה יש כמובן גם את עניין ההיגיינה וניקיון הגוף המהווים חלק חשוב בשמירה על הבריאות ובמניעת בעיות רפואיות שונות. מקלחת יומית, אם כן, היא פעולה מבורכת לכל הדעות אך כמו בכל עניין אחר, השאלה היא לא ה"מה" אלא ה"איך".

זה מספר שנים שישראל  נמצאת בעיצומו של משבר מים חמור וקשה במיוחד. מקורות המים המוגבלים ושנות הבצורת האחרונות העבירו את ישראל "מאדום לשחור". כבר עייפנו מדיבורים על הערכות הממשלה ופתרונות התפלה וכעת אין יותר מנוס מהתגייסות ציבורית למשימה. מעבר לחסכמים, מיכלי הדחה דו-כמותיים וצמחים חוסכי מים, קיצור זמן המקלחת הוא הדבר ההכרחי הבא.

מקלחת או אמבטיה?

במשרד להגנת הסביבה מעריכים שבמקלחת נעשה שימוש בכ-50 ליטר מים, לעומת כ-130 ליטר מים באמבטיה. מדובר בכמויות עתק ללא ספקו המספרים האמיתיים, כך נדמה, אף גבוהים יותר. מקור מוסמך אחר טוען שקיצור זמן המקלחת בשתיים עד שלוש דקות יחסוך כ - 20 עד 30 ליטר מים. מכל מקום, כל דקה של מים זורמים היא משמעותית ביותר.

מבחינת חיסכון במים המקלחת עדיפה בהרבה מאמבטיה. היא מהירה, מאפשרת את סגירת ברז המים בזמן הסיבון כמו גם שליטה על זרם המים. בתור מי שגרה בדירה תל אביבית טיפוסית נחסכה ממני הדילמה, וכל שנותר לי לעשות הוא לרכוש הרגלים חדשים לטובת קיצור זמן המקלחת.

הדבר הראשון לעשות היה, לראשונה מאז ימי הצבא, שימוש בשעון עצר. גאדג'טים שונים של שעונים עמידים ללחות ושעוני עצר הנצמדים למקלחון ניתן למצוא בחנויות מקוונות, אך אני לקחתי את הסיכון ובחרתי להשתמש בשעון עצר רגיל לכל דבר. רעיון נוסף שעלה לאחרונה אך טרם נוסה על ידי הוא שעוני העצר הפשוטים המיועדים לבקרה על זמן הבישול.

התגלית המאכזבת הייתה שמשך זמן המקלחת הממוצע שלי ארוך במיוחד. יום מתיש, שיער

ארוך שטיפוחו גוזל זמן רב או סתם סבון מפנק – כל התירוצים, יש להודות, די עלובים. אז פצחתי במשטר מקלחת: הקפדה על סגירת הברז בזמן הסיבון ובעת הצורך גם ניצול המים הזורמים בהמתנה למים החמים על ידי איסופם בגיגית לכביסה ידנית.

בפעמיים הראשונות ממש נבהלתי כשצלצול השעון קטע את רצף המחשבות, ההרהורים והחלימה בהקיץ.  אחר כך נעשה יותר קל אך מהרגלים ישנים קשה להיפטר, ולכן נקטתי בשיטה הדרגתית: כל יום דקה פחות. אחרי כחמישה ימים הצלחתי לקצר את זמן המקלחת שלי ל-11 דקות בממוצע, הבדל משמעותי ביותר אך היה לזה מחיר. השהות במקלחת הפכה מזמן איכות למשטר צבאי ובמקום רגועה יצאתי עצבנית.

למען איכות החיים והשלווה הכללית התפשרתי בסופו של דבר על משהו באמצע, לא לגמרי חסכני אך הרבה  פחות בזבזני ממקודם. אנשים קצוצי שיער יוכלו אולי להצליח יותר בקיצור זמן המקלחת שלהם, אחרים הציעו לי לרכוש תנור אמבטיה שיחמם את החדר בזמן סגירת ברז המים. האחרונה היא אפשרות שבהחלט יכולה להפוך את החיסכון במים לפעולה שלווה יותר אך גם היא בעייתית בשל האנרגיה שצורך תנור כזה.

מודעות עולמית

ובכן, כל דקה מיותרת במקלחת עולה לנו, כאמור, ביוקר. האדם מן הרחוב מתקשה להאמין ולקבל מצב של מחסור מים כה חמור עד שיגיע למשק ביתו, אך העובדות מדברות בעד עצמן. מקורות המים מצטמצמים בעקביות ובהתאם לכך נפגעת גם איכות המים. חסכון במים הוא הכרח המציאות וקיצור דקות יקרות במקלחת היא דרך פשוטה לעשות זאת.

האו"ם יציין בעוד שבועיים ( 22.3.09) את יום המים הבינלאומי. השנה הוא יעמוד בסימן מאגרי מים חוצי גבולות והסכמי מים בינלאומיים. גם בישראל נעשים מאמצים להעלאת המודעות הציבורית ובמהלך השבוע הבא (15 -21 במרץ) יתקיימו אירועים, טיולים ופעילויות במסגרת שבוע אהבה לטבע, למים ולסביבה בשיתוף רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, רשות המים ומשרד החינוך.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מחשבה תחילה

צילום: עינת לוי

אפשר לעודד שימוש חוזר, אפשר לשלוח למיחזור ואפשר לצמצם את הצריכה מלכתחילה. כתבי nrg ירוק יוצאים למשימה

לכל הכתבות של מחשבה תחילה

פייסבוק

דעות וטורים

מדורים

  

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים