תחקיר בצה"ל מפריך עדויות על ההרג בעזה

מח"ט שחייליו לחמו ברצועה ביצע תחקיר המפריך שתיים מהעדויות על הריגת נשים פלסטיניות במבצע "עופרת יצוקה" שעוררו סערה במדינה

אמיר בוחבוט | 22/3/2009 8:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
היום (א') יוצגו מסקנות תחקיר אישי שביצע מח"ט בצה"ל, שחייליו לחמו בעזה, בעקבות עדויות לוחמים בחטיבתו על מקרי הרג של אזרחים פלסטינים במהלך מבצע "עופרת יצוקה". מהתחקיר עולה כי לפחות בשניים מהארועים המוזכרים בעדויות, שעוררו סערה ציבורית, לא נהרגו נשים פלסטיניות כפי שנטען.
חיילי צה
חיילי צה"ל יוצאים מרצועת עזה. צילום: אי-פי


שני אירועים מרכזיים שעלו מעדויות הלוחמים, אותן הגיש ראש המכינה הקדם צבאית ע"ש רבין, דני זמיר, לרמטכ"ל גבי אשכנזי, מתמקדים בחטיבת חי"ר אחת. מפקד החטיבה יציג היום בפני מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייל אייזנברג, את מסקנותיו של תחקיר אישי שביצע בנושא בימים האחרונים, ולאחר אישורו יוצג התחקיר לאלוף פיקוד דרום, יואב גלנט.

לגבי האירוע בו נטען כי קלע ירה באישה פלסטינית ובשתי בנותיה, מביא תחקיר המח"ט את דברי
הקלע: "ראיתי את האישה והבנות שלה ויריתי ירי הרתעתי. המ"כ עלה על הגג וצעק לי 'למה ירית עליהן'. הסברתי שלא יריתי עליהן, אלא ביצעתי ירי הרתעתי".

קצינים בחטיבה מעריכים כי הלוחמים ששהו בקומה התחתונה של הבית הפלסטיני חשבו שהוא פגע בהן, ומכאן הופצה שמועה שקלע הרג אם ושתיים מבנותיה.
"הייתה אצבע קלה על ההדק"

לגבי הארוע השני, בו נטען כי לוחמים עלו אל הגג כדי להשתעשע בירי והרגו קשישה פלסטינית, העלה תחקיר המח"ט כי לא היה אירוע כזה. קצינים מעריכים כי העדויות שהגיעו לידי ראש המכינה הקדם-צבאית ע"ש רבין נוצרו כתוצאה מתחרות בין חטיבות החי"ר ומתוך רצון הלוחמים להראות "רמת קרביות גבוהה".

לדברי אחד הקצינים, "היקף המחבלים ההרוגים והיקף המעצרים

במבצע 'עופרת יצוקה' השתנה מחטיבה לחטיבה בגלל שהלוחמים פעלו בגזרות שונות, וכחלק מהמסורת יש תמיד תחרות להראות שהחטיבה שלך יותר קרבית".

בתוך כך, טרם החלה חקירת מצ"ח, ובקרב מפקדים בדרגי השטח קיים חשש שלוחמים יחשפו אירועים נוספים שהתרחשו במהלך הלחימה.

קצין מיחידה מובחרת שלחם בעומק השטח הפלסטיני במבצע "עופרת יצוקה" אמר ל-nrg מעריב: "הייתה אצבע קלה על ההדק במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'. נהרגו אזרחים בלתי מעורבים, ללא ספק. אבל לא היתה שום פגיעה בכוונת תחילה באזרחים חפים מפשע. אני מאמין באמונה שלמה שלא היה חייל אחד שירה סתם ככה מתוך תחושת נקמה. אני לא מכיר אירועים כאלה".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים