"העשירים הגדולים יפחדו לתרום לנו"

גורמים בקהילה החרדית: "התורמים האמריקאים יפסיקו לתרום - בגלל הפחד שייחשדו כמלביני הון של היהודי ברנרד מידוף עדיין נשמעים, וגם ככה הממשל האמריקאי הנוכחי לא אוהב יהודים. הסיפור הזה עלול להתגלגל למקום רחוק מאוד‭"

אבישי בן חיים וצח יוקד | 24/7/2009 7:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בציבור החרדי בישראל מודאגים מאוד מהמעצרים בארה"ב ויש לכך סיבה טובה: בין העצורים ישנם רבנים מראשי הקהילה החלבית-סורית, בהם רבה של הקהילה החלבית שאול קצין, שגילו 87, הרב אליהו בן חיים, מקורבו של הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, והרב אדמונד נחום, מקורבו של הרב עובדיה עצמו, וכן רשימה ארוכה של חלפנים ומנהלי גמילות חסדים (גמ"חים) של הלוואות כספים.

 
סוכני האף.בי.איי. מובילים למעצר את היהודים מבית הכנסת החאלבי-סורי בניו יורק
סוכני האף.בי.איי. מובילים למעצר את היהודים מבית הכנסת החאלבי-סורי בניו יורק צילום: א.פ.
"המעצרים הם עוד מכה למוסדות התורה בישראל, שגם ככה המשבר הכלכלי גרם לירידה חדה בתרומות המגיעות אליהם", אמרו אמש גורמים חרדיים בישראל. "עכשיו עשירים גדולים יפחדו לתרום, שמא יחשדו שהתרומות לישיבות בישראל הן כיסוי להלבנת הון. מעבר לכך, בפרשה זו הסתבכו תורמים גדולים".

גל המעצרים הגיע בעיתוי גרוע במיוחד. רק לפני כמה שבועות עוד הייתה העיירה ריקה מאדם. ועכשיו, כמו בכל שנה בעונה זו, מאות בתי הקיט הנושקים לחוף מלאים בסופי השבוע באלפי יוצאי סוריה, המתגוררים בשאר ימות השנה בברוקלין ובניו יורק. להערכת המקומיים, לעיירה מגיעים במהלך חודשי הקיץ 20 עד 30 אלף יהודים יוצאי סוריה, מתוך כ-50 אלף בני הקהילה המתגוררים בברוקלין.
‭90"‬ אחוז מהתושבים פה הם שומרי תורה ומצוות, יהודים ספרדים, שומרי כשרות, שומרי שבת. ביום שבת כמעט ולא תראה פה רכב נוסע. שקט מוחלט‭,"‬ אומר סטודנט ליהדות, תושב המקום.

אבל עכשיו, אחרי המעצרים, כבר אין שקט בעיירה. "אנחנו לא יודעים איך להתמודד עם החדשות הללו‭,"‬ מספרת אחת מתושבות המקום. "חלק מהאנשים קוראים תהילים למען העצורים, אחרים דווקא רוצים שהם ייענשו על מעשיהם. לאיש לא ברור אם מדובר בעלילה או בשחיתות באמת".

 

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים