סערה בצפון: חרדיות נחשפות ל"תועבה"

המגזר החרדי סוער לאחר שנשים העובדות כטלפניות בטלאול התלוננו על שיחות לא צנועות, כגון גבר ששאל שאלות על פעולות הוויאגרה

עדי חשמונאי | 28/10/2009 2:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בימים האחרונים סוערות הרוחות במגזר החרדי בצפון סוערות. הסיבה: נשים חרדיות שהועסקו כטלפניות  בחברת טלאול, המספקת שירותי מענה קולי לגופים ממשלתיים ופרטיים, נחשפו לשיחות הנחשבות לתועבה. באחד המקרים מצאה עצמה הטלפנית החרדית נשאלת שאלות פרטניות במיוחד על הכדור לעידוד האון הגברי ויאגרה ועל פעולתו.

טלפנית. למצולמת אין קשר לכתבה
טלפנית. למצולמת אין קשר לכתבה צילום ארכיון: sxc
חברת טלאול מספקת מענה של שירות לקוחות לגופים שונים, בהם קופות חולים, בתי מרקחת, חברות מים מינרלים ומפעל הפיס.

"העסקת נשים חרדיות אינה דבר מובן מאליו במגזר", הסביר בהתרגשות בכיר במגזר החרדי בצפון. "מטעמי צניעות רבנים לא ממליצים לאישה לצאת לעבוד. רק במקרים שהמצב דחוק ואישה צריכה לצאת לעבוד, זה צריך לעבור בירור הלכתי ושאלת רב".

במסגרת תוכנית להוצאת המגזר החרדי ממעגל האבטלה, יו"ר ש"ס, אלי ישי, ששימש בזמנו שר התמ"ת, דאג לתקציבים ממשלתיים לטובת מימוש הרעיון.

אחרי בדיקות קפדניות שנערכו לפני כשנה בחרה הממשלה בחברת טלאול להריץ פיילוט חדשני להעסקת נשים חרדיות כטלפניות במוקד שהוקם בצפת. בעקבות הצלחת הפיילוט, שעבר את מבחן ההלכה, לפני מספר חודשים הועתק המודל גם לטבריה.
הרב אשר עידן: "מדובר בגילוי עריות"

אלא שבימים האחרונים, כאמור, התוכנית עלתה על שרטון, ובסערה מעורבים עתה רבנים רבים מהצפון ומירושלים. "התקשרה אלי אישה חרדית מהצפון וביקשה ממני עצת רב על מקרה מזעזע ושערורייתי שאירע לה בעבודה", משחזר הרב אשר עידן מירושלים, יו"ר ארגון "כל הנער".

הרב עידן העיד כי משפחות נוספות מהצפון פנו אליו, שכן הוא נחשב בקי בהלכות מעין אלו. "היא ענתה לשיחה שהייתה אמורה להגיע לבית מרקחת", סיפר הרב. "בצידו השני של הקו היה גבר כבן 60, שביקש לקבל ייעוץ על כדורים להגברת הגבריות - ויאגרה. הוא שאל אותה מה זה עושה. בגלל שהיא לא הכירה את המוצר, אז הוא היה צריך להסביר לה ולשאול שאלות לעומק. רק אחרי שהיא הבינה במה מדובר, היא טרקה לו את הטלפון

בפרצוף".

חשיפת המקרה הובילה לעדויות של נשים חרדיות נוספות מצפת ומטבריה שנחשפו לשיחות בעייתיות מבחינה הלכתית. "מי שפנתה אלי אישית אמרתי לה לעזוב את העבודה", אמר הרב עידן. "זה משול לדין גילוי עריות. אם אישה נשואה נגררת לדבר על דברים כאלה בפתיחות עם גבר שהוא לא עם בעלה, זה נחשב לגילוי עריות". 

בעקבות הסערה הציבורית מספר נשים כבר הצהירו כי יעזבו את מקום עבודתן. "עוצמת הזעם נובעת מזה שנשים אזרו אומץ כדי להתפרנס בכבוד, ובמקום זה הן מתבזות", אמר בכיר במגזר החרדי בצפון. "מבירור שערכנו מסתבר שלאישה קיימת אפשרות להקפיץ שיחה לטלפנית אחרת אם מתעוררת בה דילמה הלכתית, אבל גם זה נחשב לתועבה, כי היא עלולה להכשיל מישהי אחרת".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים