עובדים בכור בדימונה: אנו לא רצויים בארה"ב

בקריה למחקר גרעיני התלוננו כי ארה"ב מקשה על הגעתם להשתלמויות. לטענתם, גם ברכש יש בעיות, וישראל נאלצת לקנות תוצרת מצרפת

אורי בינדר | 7/4/2010 7:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האמריקאים מקשיחים את יחסם בכל מה שקשור לקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) בדימונה. עובדים בכור האטומי טוענים כי אל מול הגרעין האיראני האמריקאים פשרנים ולא תקיפים, ואילו כלפי המדינה הידידותית להם בחרו אנשי הנשיא אובמה לנהוג בצורה משפילה.

הכור הגרעיני בדימונה
הכור הגרעיני בדימונה צילום: רויטרס
גורמים בקמ"ג בדימונה ציינו אתמול כי השלטון של אובמה מציב מגבלות ומקשיח את עמדותיו כלפיהם, כפי שמעולם לא היה ביחסים שבין שתי המדינות.

אנשי המחקר נוסעים זה עשרות שנים להשתלמויות מקצועיות באוניברסיטאות בארה"ב, כדי להעשיר את ידיעתם בתחומי הפיזיקה, הכימיה והנדסה גרעינית. כדי להגיע ללימודים באותן אוניברסיטאות, נדרשו אנשי המחקר בקמ"ג להגיש בקשות לקבלת ויזת כניסה לארצות הברית, כמקובל לגבי כל אזרח ישראלי.

ההבדל הוא, שבאחרונה נתקלו כמה מהם ביחס מביש ובסירוב לקבל את הוויזה, כאשר כל חטאם הוא שהם עובדי הקמ"ג. לדברי גורמים ביטחוניים, מדובר באנשי מחקר נקיי כפיים, שמעולם לא הסתבכו עם החוק בישראל או בארה"ב, ולכן היחס החדש אליהם מהווה פגיעה קשה בהם ובמשפחותיהם.
"מדוע כל הצמרת הביטחונית שותקת?"

אבל היחס לא השתנה רק כלפי העובדים עצמם. לדברי גורמים המעורים בפרטים, גם ניסיונות רכש של מרכיבים מסוימים מהאמריקאים נתקלים בקשיים, כאשר על חלק מהם הוטל דה-פקטו אמברגו. בכור האטומי לא מרוצים, בלשון המעטה, מהקשחת העמדות, שלא הייתה בתקופת כהונתו של הנשיא בוש. על חלק מהפריטים, שאותם מבקשים לקנות מארה"ב, מבקשים האמריקאים פירוט מדויק של תפקיד הקצה אליו הם מיועדים.

"אני לא מבין, מדוע כל הצמרת הביטחונית שותקת, כאשר הידידה הגדולה שלנו פועלת נגדנו בצורה כל כך בוטה", התרעם אתמול גמלאי של הקמ"ג, "ואילו כלפי יצרניות הטרור הגרעיני נשמעת סלחנות, על אף שכל העולם רואה את הקרקס שעושה השלטון האיראני מארה"ב".

פרופ' זאב אלפסי,

ראש המחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המכיר את הנעשה, מתאר את ההחמרה של יחס האמריקאים לגבי הכור האטומי. "חלק מהאנשים לא קיבלו ויזות לארצות הברית בגלל היותם עובדי קמ"ג", הסביר פרופ' אלפסי, "ארצות הברית אינה מוכרת שום דבר גרעיני לקמ"ג, וזה כולל הכל. גלאי קרינה, לדוגמה, בקריה למחקר גרעיני בדימונה קונים בצרפת, כי האמריקאים אינם מוכרים לאנשי הקמ"ג".

פרופ' אלפסי הוסיף כי "האמריקאים רוצים לדעת על כל פריט של ציוד למה הוא משמש. הם מוכרים לאוניברסיטאות, אבל אותם פרטי ציוד הם מסרבים למכור לקמ"ג. אני לא יודע אם ימכרו לאיראן את מה שהם מסרבים למכור לנו". מהקריה למחקר גרעיני סירבו להגיב לדברים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים