נתניהו: יד אחת מושטת לשלום והשנייה אוחזת בחרב

מיד לאחר הצפירה החלו טקסי הזיכרון והעצרות לזכר 22,684 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בטקס המרכזי בהר הרצל אמר רה"מ: "האובדן שלנו הוא כבד מנשוא וחובתנו להמשיך בדרכם של יקירנו שנפלו ולהגשים את חלומם". שר הביטחון ברק בטקס בקריית שאול: "ישראל דרוכה מול כל איום - קרוב כרחוק"

עמיחי אתאלי | 19/4/2010 11:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ישראל מרכינה את ראשה: צפירת זיכרון בת שתי דקות נשמעה הבוקר (ב') ברחבי הארץ לזכר 22,684 הבנים והבנות שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה. מיד לאחר הצפירה החלו טקסי הזיכרון בבתי העלמין ובאנדרטאות. הטקס המרכזי התקיים בהר הרצל במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, הרמטכ"ל גבי אשכנזי ובכירים נוספים. "אנו עם שוחר שלום ומשתוקק לשלום", אמר נתניהו בנאומו. "ידנו האחת מושטת לשלום והשנייה אוחזת בחרב דוד כדי להגן על עמינו נגד מבקשי נפשנו".
טקס בהר הרצל.
טקס בהר הרצל. צילום ארכיון: ענת זכאי


בדבריו הזכיר ראש הממשלה גם את אחיו יוני נתניהו שנפל במבצע אנטבה. "לכל משפחה דרך משלה להתמודד עם האובדן", אמר נתניהו. "אני זוכר פעם אחת שראיתי את אמי צילה זכרונה לברכה יושבת על הכורסה בסלון בבית הוריי, בוהה למרחקים ופתאום חלף חיוך על פניה. שאלתי אותה, אמא על מה את חושבת והיא ענתה לי 'אני חושבת על יוני, על יונל'ה שלי", ואז היא הוסיפה, יש לי רק זיכרונות טובים".

ראש הממשלה הדגיש כי "ביום הזה העם כולו מחבק את כל האימהות ואת כל האבות ואת האחים ואת האחיות והבנים והבנות והרעיות של משפחת השכול הגדולה. האובדן שלנו הוא כבד מנשוא וחובתינו היא להמשיך את דרכם של יקירנו ולהגשים את חלומם".
"נותרו בני 19 לנצח"

נתניהו סיפור גם על זוהר ליניק ודוד בן חמו, שני חברים שהתגייסו ביחד איתו לסיירת מטכ"ל ונהרגו בשירותם הצבאי, לאחר שנפצעו במהלך הכנות מבצעיות.

"ליוויתי אותם ברכב הפינוי לתל השומר", סיפר ראש הממשלה. "אני ישבתי בספסל האחורי והחזקתי את דוד בכל כוחי, אך הוא נפטר בזרועותיי טרם הגענו לבית החולים. זוהר נפטר זמן קצר לאחר מכן. את הרגעים הללו אני לא אשכח לעולם. שניהם - זוהר ודוד - נותרו בני 19 לנצח.

"זוהר ליניק היה עלם יפה תואר. הוא הדריך

שנים רבות בשומר הצעיר, ניגן במפוחית ואהב את הטבע. מי יודע לאן היה מגיע . דוד בן חמו היה נער מחונן, עדין מראה, סקרן, רגיש וצנוע ששבה את לבי. הוא גדל בבאר שבע וסיים בהצטיינות. אני מאמין שהיה לפניו עתיד מזהיר".

במקביל, נערך טקס ממלכתי בבית הקברות הצבאי בקריית שאול. שר הביטחון אהוד ברק אמר בנאומו כי "ערב יום העצמאות ה-62, מדינת ישראל חזקה ומרתיעה. דרוכה מול כל איום קרוב כרחוק ונכונה להושיט מעמדה של כח – יד בוטחת לשלום אל שכניה".

"המאבק על הזכות להיות 'עם חופשי בארצנו'"

ברק הוסיף ואמר: "משפחות יקרות, להוותנו לא נוכל להחזיר אל ארצות החיים אף לא אחד מיקיריכם שנספה. כל אחד מבניכם שנפל היה עולם שלם על הזיכרונות, החלומות והתקוות. עולם שכבה ואיתו כבה לעולמים גם משהו בתוככם".

לדבריו, "המאבק על הזכות להיות 'עם חופשי בארצנו' מתך בחירה בחיים חרף מחיר הדמים של הבחירה הזאת. זהו גורל דורנו. ובניינה של 'חברת מופת' שתהיה ראויה לקרבנם של הנופלים היא משימת הדור הזה, היא גם מבחנו".

אירועי יום הזיכרון יימשכו בשעה 13:00 עם טקס אזכרה לנפגעי פעולות האיבה במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. בערב, בשעה 19:45 יתחלפו אירועי הזיכרון בחגיגות יום העצמאות ה-62, שייפתח בטקס הדלקת המשואות המסורתי בהר הרצל שבירושלים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים