צוערים בסכנת הדחה: סירבו להאזין לזמרות

תשעה צוערים חובשי כיפות עומדים בפני הדחה. הסיבה: סירבו להאזין לשירת נשים בערב מורשת קרב. ההחלטה מעוררת סערה בישיבות הסדר

עמיחי אתאלי | 7/9/2011 8:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תשעה צוערים דתיים בקורס קציני חי"ר, מרביתם משתייכים ליחידות מובחרות כגון דובדבן ואגוז, עומדים כעת בפני הדחה. הסיבה: סירבו להאזין לשירת נשים של להקה צבאית, במסגרת ערב מורשת קרב על "עופרת יצוקה".
קורס קצינים בבה
קורס קצינים בבה"ד 1 (למצולמים אין קשר לכתבה) צילום ארכיון: יהודה לחיאני


צוערי גדוד "גפן" בבית הספר לקצינים בה"ד 1, שעתידים לסיים בקרוב את הקורס ולהפוך לקצינים בחיל הרגלים וביחידות מיוחדות, התכנסו שלשום לטובת ערב מורשת. על הפרק: אחד הקרבות המורכבים ב"עופרת יצוקה". אלא שבשלב מסוים עלו על הבמה גם זמרות.

קבוצה של תשעה צוערים דתיים חשה אי-נחת לנוכח שירת הנשים והחליטה לקום ולעזוב את האולם. מפקד גדוד גפן, סא"ל עוזי קליגר, יצא בזעם אחרי הצוערים והטיח בהם: "אם אתם לא נכנסים מיד פנימה, זה נחשב סירוב פקודה. מי שמסרב פקודה יודח מהקורס".

מדובר במיעוט מבין חובשי הכיפה, שכן למעלה מ-50 אחוז מהצוערים במחזור הנוכחי של "גפן" הם חובשי כיפות סרוגות. הצוערים ניסו להסביר לסא"ל קליגר כי "שמיעת שירת נשים מנוגדת להלכה", אך המג"ד לא השתכנע ואמר: "אתם לא רגישים כלפי הכבוד של הזמרות, ואני לא יכול לתת לכם להיות קצינים. מי שלא רגיש, לא יודע להבחין בין ילד שמביא תרופות לבין מחבל בלבנון. הוא יירה בילד". תוך כדי דבריו של המג"ד סיימו הזמרות את שירתן, והצוערים חזרו פנימה.
"חוסר רגישות משווע"

בהמשך האירוע חזרו הזמרות לשיר, וקבוצת הצוערים יצאה בשנית מהאולם. מיד בתום האירוע קראו מפקדי הצוותים של הצוערים לכל אלה שיצאו מהאולם והודיעו להם כי הם מושעים מהקורס וכי ייקראו לבירור אצל מפקד בה"ד 1, אל"מ ערן ניב.

אמש הם נכנסו לבירור, לאחריו נמסר להם כי בתוך יממה תתקבל החלטה לגביהם. חלק מהצוערים, שעומדים כעת בפני הדחה, צמחו בסיירות מובחרות, בהן אגוז ודובדבן, ועל פי הישגיהם הגבוהים בקורס עד כה, הם היו צפויים לחזור ליחידותיהם כמפקדי צוותים.

בעקבות האירוע התעוררה אמש סערה בקרב ראשי ישיבות ההסדר

ורבני המכינות הקדם צבאיות, שאלפים מבוגריהן מתגייסים מדי שנה לחיל הרגלים וליחידות מיוחדות. רבים מהרבנים, קצינים בכירים במילואים, ניסו לסייע לצוערים אמש, והפרשה הגיעה עד לפתחו של מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן.

אחד מראשי הישיבות, שאחד הצוערים הוא בוגר ישיבתו, הגיב אמש: "מדובר בחוסר רגישות משווע של המג"ד. המטה הכללי של צה"ל קבע פקודה בתוך 'פקודת השילוב הראוי' שבה נכתב במפורש שאסור לכפות על חייל דתי להיות חלק מפעילות פנאי או נופש שנוגדת את אורח חייו ואמונתו. המג"ד הזה הוא פשט לא שומר חוק".

צה"ל: "חרגו מהפקודות"

ראש הישיבה הוסיף: "מדובר בחיילים מעולים. הם לא רצו לעשות רעש ויצאו בשקט, והמג"ד בחוסר תבונה משווע, מעמיד אותם בפני החלטה: או ההלכה או להיות קצינים בצה"ל. אם הצוערים יודחו, תהיה שערורייה".

בתקופה האחרונה גובר המתח בין חובשי הכיפות הסרוגות שממלאים את היחידות הקרביות, לבין צה"ל, ובמיוחד חיל החינוך ויועצת הרמטכ"ל לענייני נשים היוצאת, תת-אלוף גילה כליפי-אמיר. לפני כחודש נחשף במעריב דוח מיוחד שהזמינה תת-אלוף כליפי-אמיר אשר קבע כי פקודת "השילוב הראוי", שנועדה להסדיר את שירותם של דתיים בצבא, פוגעת בשירותן וקידומן של נשים בצה"ל.

בדוח אף הומלץ כי חיילים שלא יסכימו לשמוע שירת נשים לא יוכלו להיות קצינים בצבא. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע שבו תשעה צוערים חרגו מפקודות הצבא. הנושא כולו נמצא בבדיקה ויסוכם בימים הקרובים על ידי מפקד זרוע היבשה ומפקד בה"ד 1. הופעת להקות צבאיות בהרכבן המלא הינה חלק בלתי נפרד מהווי צה"ל".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/army_security/ -->