"תקום מפלגה חברתית שתשבור את הימין"

שמעון שבס שמח על לכתו של ברק מהעבודה, אך לא צופה שמשם תבוא הישועה. "מפלגה שתצמח מהמחאה תמשוך גם מצביעי ליכוד"

שלום ירושלמי | 13/9/2011 8:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שמעון שבס נחשב תמיד אשף פוליטי. הוא האיש שעמד מאחורי הניצחון הגדול של יצחק רבין על שמעון פרס בפריימריז שהתקיימו במפלגת העבודה בפברואר 1992. שבס היה גם האיש שעמד ליד רבין אחרי שזה ניצח את הליכוד בבחירות באותה שנה וגרף את העבודה להישג נדיר של 44 מנדטים. שבס מונה מיד לאחר מכן למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אבל בעיקר נחשב לסיסמוגרף הפוליטי של רבין ולמומחה בזרמי דעת קהל.
שמעון שבס
שמעון שבס צילום ארכיון: רענן כהן

בשנים האחרונות שבס מתגורר בלונדון ועושה שם עסקים בינלאומיים. את הידע והניסיון הפוליטי הרב שלו הוא ייצא למדינות הבלקן, ואף עבד עם ראשי ממשלה ופוליטיקאים בבולגריה, בהונגריה ובאוסטריה.

יש לו עסקי אבטחה בארצות הברית יחד עם הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק. תקופה מסוימת הוא עבד עם איש העסקים האוסטרי השנוי במחלוקת מרטין שלאף, שמחובר לפוליטיקאים רבים בארץ. השבוע עקב שבס בעניין אחרי שני אירועים - הפריימריז בעבודה וההחלטה של מרכז רבין לבטל את העצרת המרכזית לזכרו בשל חוסר במימון כספי וחשש ממיעוט משתתפים.

"אני לא חושב שראוי לבטל את העצרת", אומר שבס. "דליה רבין עושה מאמצים אדירים לגייס כסף, אבל אם לא מרכז רבין, אז עמותות אחרות שממשיכות את דרכו צריכות לקיים את העצרת. ישנה התארגנות כזו של חברים. עצרת תהיה בכל מקרה ובכיכר מרכזית, כפי שצריך להיות".

איזו חשיבות אתה מייחס לפריימריז בעבודה?
"למפלגת העבודה קרה אסון, אהוד ברק היה היושב ראש שלה. עכשיו היא נחלצת ממנו. יהיה יו"ר חדש מהדור החדש, והמפלגה תנסה למצוא את עצמה מחדש".

יו "ר חדש. דור חדש? הרחקת לכת.
"גם עמיר פרץ בעיניי הוא לבוש חדש של העבודה. אין הבדל גדול בגילאים בין פרץ, שלי יחימוביץ' ומצנע".

הפריימריז הללו מבשרים על עידן חדש בפוליטיקה הישראלית?
"לא אמרתי. הפריימריז מתקיימים בשלהי 2011 כאשר אנחנו נמצאים במשבר מדיני, פוליטי וכלכלי חריף ובעיצומה של מחאה חברתית מהגדולות שהיו אי פעם. אני מקווה שבין המשבר והמחאה מפלגת העבודה תמצא את מקומה".

ואתה לא אופטימי.
"נכון. על פי חומר הסקרים שמצוי בידי, ויש לי גם חומרי גלם, המציאות המפלגתית לא השתנתה. הליכוד וקדימה לא יורדות בסקרים שאני רואה. מה שמעניין הוא ש-50 אחוזים מהציבור לא בוחרים באיזושהי מפלגה. כולם קולות צפים. אם יגיעו לקלפי כל המתלבטים פלוס 20 אחוזים נוספים מהקולות, אלה שלא הולכים להצביע בדרך כלל, אזי יש סיכוי שהמצב הפוליטי ישתנה. אני חושב שיש היום מקום בפוליטיקה הישראלית למפלגה אחת גדולה שתכלול את קדימה והעבודה. בנוסף, כך אני מעריך, תקום מפלגה חברתית חדשה".

מי יוביל אותה?

"לא יודע, עובדים על זה. אני יודע בוודאות. מפלגה כזו יכולה לשנות את המערכת הפוליטית ולשבור את גוש הימין. התנאי הוא שזו תהיה מפלגה רצינית, שתשאב את המסות הגדולות של המחאה, את המפגינים ממעמד הביניים. לא רק החבר'ה שהצביעו בשביל הכיף עבור צומת של רפול או בשביל הגמלאים. במקרה כזה לא יהיה שינוי מהותי".

אתה רואה את הימין מתחבר למחאה?
"חלק ממצביעי הליכוד יכולים להתחבר למחאה הזו. חלק אחר הם מצביעים אידיאולוגים שלא יתחברו למחאה חברתית".

מי בכל זאת יכול לעמוד בראש מפלגה כזו?
"לא אגיד שמות. האנשים שהריצו את המחאה, החבר'ה מהשמאל הלאומי. כל מיני אנשים שיכולים להנהיג את המדינה יותר טוב מאשר אלה שמכהנים היום".

לא הגזמת קצת?
"בנימין נתניהו עבד בחברת רים. הוא היה ציר בשגרירות בוושינגטון. מישהו חשב שהוא יהיה פעמיים ראש ממשלה בישראל?"

אחרי רצח רבין אמרת ש"הלכה המדינה". אתה מרגיש שהעם שוכח את רבין?
"יש ציבורים שנוטים לשכוח ולהשכיח. הציבור המרכזי בישראל, ללא הבדל דעה ועמדה, מעריך ומוקיר את פעולתו הפוליטית של רבין. היום צריך להזכיר את דרכו המדינית של רבין, שהביא את מעמדה של ישראל

לשיא עולמי וחולל גם שינוי חברתי מהפכני ביותר בחינוך, בבריאות ובתשתיות הלאומיות. דווקא השנה הזיכרון הלאומי צריך להתגבר, להיות מקיף יותר ואמיץ יותר. לכן גם נעשה עצרת תומכת וחזקה".

מורשת רבין כוללת גם את הסכמי אוסלו, שהביאו גל טרור גדול על המדינה.
"הסכמי אוסלו היו יוצאים מהכלל, אבל לא המשיכו אותם כפי שהתחילו בשנות ה-90. ברגע שיוצרים בכל פעם משבר אחר, ההסכמים נהרסים ואפשר לבקר אותם רטרואקטיבית. בזכות ההסכמים קיבלנו מרחב תמרון ענקי בתחום הלאומי והבינלאומי".

קרוב לאלף ישראלים קיפדו את חייהם בפעולות טרור בשנים שאחרי אוסלו.
"הטרור היה לפני אוסלו והיה גם אחריו. ההסכמים לא באו למנוע את הטרור. עד הסכמי אוסלו הגבולות היחידים המוכרים מבחינה בינלאומית היו גבולות שביתת הנשק. מאז אוסלו, גבולות המדינה הם גבולות 1967. ההסכמים שמו קץ לחלום של ארץ ישראל השלמה, אבל קבעו אחת ולתמיד את הפרמטרים להגיע לפשרה".

אתה עדיין חבר במפלגת העבודה?
"פרשתי בגלל אהוד ברק".

עכשיו תצטרף?
"לא. אני חושב שצריך להקים תנועה חברתית חדשה. אם צריך, אעמוד מאחוריה".

מה עם חברך הטוב אריה דרעי, הוא הולך להקים מפלגה חדשה?
"אני מעריך וחושב שדרעי יעמוד בראש ש"ס בבחירות הבאות".

כמה שווה ש"ס בראשותו?
"כפול ממה שיש להם היום. הוא העלה בעבר את ש"ס בטור הנדסי. הוא גם קבע את מעמדה של ש"ס בציבוריות הישראלית".

מה הולך לקרות כאן במהלך ספטמבר?
"אני עובד במספר רב של מדינות בעולם, ואני לא זוכר שמעמדנו היה ירוד כל כך. אני עוסק בזה ועובד בזה. הבעיה שאין בעולם אמון בנתניהו ובממשלה הזו. גם אמריקה מסתייגת מאיתנו. רק החלפת שלטון תציל את המדינה".

שמעון שבס, מבכירי מפלגת העבודה בעבר. מגורים: לונדון, מצב משפחתי: נשוי+6, תפקידים קודמים: מזכיר קיבוץ אפיק בגולן, יועץ בכיר ליצחק רבין, מנכ"ל משרד ראש הממשלה

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

הראיון היומי

צילום:

מדור חדש במעריב. מדי יום נארח את הדמויות הבולטות על סדר היום לראיון אקטואלי נוקב. כל השאלות הבוערות, כל הסוגיות שעל הפרק וכל מי שמשפיע

לכל הכתבות של הראיון היומי

עוד ב''הראיון היומי''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
vGemiusId=>/channel_news/homepage -->