לפיד: "הפלסטינים לא בשלים לעשות שלום"

במפגש עסקי באוניברסיטת ת"א, פרט לפיד את ארבעת הפעולות המהותיות ביותר שיש לדבריו לעשות, והזהיר: "אנו עלולים לאבד דור שלם"

נתיב נחמני | 12/3/2012 20:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: יאיר לפיד
"הפלסטינים כעם, לא בשלים לעשות איתנו שלום. אבל אפילו לא לנסות. הרי כל אחד במדינה הזו יודע מה צריך לתת, כולנו יודעים איך זה יגמר אבל מה שאנחנו לא יודעים זה מתי זה יקרה וכמה ימותו עד אז". כך אמר הערב (ב') יאיר לפיד בנאום שנשא במפגש הפורום העסקי-אקדמי שנערך באוניברסיטת תל-אביב.

גייס מערך של 9,000 מתנדבים. לפיד, הערב
גייס מערך של 9,000 מתנדבים. לפיד, הערב צילום: אבשלום ששוני
"אני לא רוצה לשלוט על שלושה וחצי מיליון פלסטינים כי אני פטריוט ישראלי, ואני לא רוצה מדינת כל אזרחיה כי אני רוצה מדינה יהודית", הוסיף.

בנאומו, פרט לפיד את "ארבע הפעולות המהותיות ביותר שיש ליישם במדינה" - כך לפי השקפתו.

ראשית, טען לפיד כי יש לשנות את שיטת המשטר הקיימת כיום, המאפשרת למפלגות הקטנות לשלוט. "ראש המפלגה הגדולה ביותר צריך להיות ראש הממשלה באופן אוטומטי", אמר. "אחוז החסימה יעלה ל-6 אחוזים, וכך המפלגות הסקטוריאליות יצטרכו להתאחד באופן שבו לא יהיה אפשר להפיל את הממשלה, אלא אם כן זו הצבעת אי אמון ברוב 66 אחוז".

לפיד הבטיח כי אם ייבחר, בכוונתו לבטל את כל חוקי האפלייה, והביא כדוגמה את "חוק נהרי" שפוטר ילדים מלימודי ליבה, ואת "חוק טל" המאפשר לתלמידי ישיבות לא להתגייס.

עיקרון נוסף שביקש לפיד להעלות הוא המלחמה בשחיתות. בתוך כך, טען כי יש להעלות את תקציב המשטרה ב-4 אחוז והוסיף: "גם ממשלה בת 40 סגנים וסגני שרים היא 'סוג של שחיתות'".

לפיד חזר על אמירתו הידועה "איפה הכסף?" והסביר: "כל אזרח יודע שיש כסף, אלא שהוא לא מופנה למקומות הנכונים". לטענתו, הסיבה לכך נעוצה במספר המפלגות הקטנות שמפעילות לחצים ונלחמות על התקציב.
"אין לי מקורות מימון"

הפוליטיקאי הטרי התייחס גם למחירי הנדל"ן הגבוהים במשק. "אנחנו עלולים לאבד דור שלם. אם בשבדיה דירה עולה שלושים משכורות ובישראל 138 משכורות אז זה משחרר את הצעירים מההתחייבות להיות פה, יום אחד הם יסתכלו אחד על השני ועל ילדיהם ויגידו לעצמם שזה לא הוגן להישאר פה", ציין.

"אנחנו עלולים לאבד פה דור שלם", לפיד הערב. צילום: אבשלום ששוני צילום: אבשלום ששוני

סוגייה נוספת אליה התייחס הייתה מעורבות הדת בחיים הציבוריים. לפיד טען כי אינו מעוניין להפריד את הדת מהמדינה, אך מאוד היה רוצה "להפריד את הדת מהפוליטיקה, להביא למצב בו לא יהיו חוקים 'יהודיים' שמבזים את שני הצדדים".

לפיד גם התייחס לראשונה לפרשיית לימודי הדוקטורט שנמנעו ממנו. לקהל באולם אמר: "אתם מרגישים שלא כדאי לכם ללכת לפוליטיקה כי אם תנסו יעשו לכם את מה שבדיוק בחודשיים האחרונים עשו לי. אבל זה לא כזה נורא. הם לא
כאלו מפחדים כל שאר הפוליטיקאים".

בתום דבריו הוא נשאל על ידי איש מהקהל מהם מקורות המימון שלו במירוץ לבחירות. לפיד השיב כי בשלב זה הוא מפעיל מטה ארגוני מסודר בו חברים 9,000 מתנדבים וקבוצת אנשים שעובדים איתו בצמוד מסביב לשעון במטרה להביא כמה שיותר מנדטים בבחירות.

"כרגע אין לי אף מקורות מימון, ואני אשמח אם מישהו פה יכול לעזור", אמר והדגיש: "לא אכליל עמותות, אני לא אשחק משחקים ואני לעולם לא אשמור על זכות השתיקה".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים