יצירה מופלאה

אם הרצל היה מגיע לביקור, היינו אומרים לו לזנוח את העיתונים וללכת לטייל בארץ, כי אין קשר בין מה שנכתב ובין המציאות - ישראל היא נס

בן דרור ימיני | 25/4/2012 5:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
אם הרצל היה מתעורר מקברו ומזכה אותנו בביקור לרגל יום העצמאות, ההמלצה הראשונה
שלנו לשהייתו הייתה צריכה להיות: אדוני החוזה והעיתונאי, אנא ממך, שכח לרגע קט את המקצוע הנפלא שלך. אל תקרא עיתונים. עזוב את הספרים. סע וטייל בארץ.

לך למאה שערים ולירוחם. לדימונה ולמעלות. לך למכון ויצמן למדע, לחברת טבע ולמרכז הפיתוח של אינטל. ואחרי שעיניך יראו את הקורה בארץ ויורשה לך לקרוא עיתונים, ספרים ומאמרים, תגלה עוד דבר נפלא אחד. אנחנו אלופי העולם בקיטורים.

עשרה קבין של ביקורת, עצמית ולא עצמית, נפלו לעולם, תשעה מהם נטלה ישראל. אין שום קשר בין מה שתקרא בעיתוני העולם וישראל לבין המציאות. משום שהתחולל כאן נס. לא פחות. ישראל היא אחת היצירות המופלאות של האנושות. מדינה שעשויה כולה מפליטים הפכה למדינה משגשגת. וממדינה שנאבקת על קיומה, הפכה המדינה למשהו שאפילו אתה לא חלמת עליו.

הידעת, חוזה יקר, שאירופה, שבה הבנת שאין עתיד ליהודים, מעניקה לישראלים מענקי מחקר יותר מאשר לכל מדינה אחרת בעולם? באופן יחסי, כמובן. אין כאן שום אהבת יהודים או העדפה מתקנת. הם פשוט טובים. הידעת שהתעשייה הישראלית מייצרת את השבבים לרוב המחשבים בעולם?

הידעת שפיתוחי החקלאות וההשקיה והרפואה של ישראל מעניקים מזון וחיים למיליוני אנשים בעולם? הידעת שהיצוא היקר ביותר של ישראל לעולם, אשר יקר יותר מיהלומים, ואף מנפט אלפי מונים, הוא זרעי עגבניות? הידעת שחוקרים ישראלים עומדים בפסגת הפרסומים המדעיים בעולם? הידעת שהתנובה לדונם בישראל היא הגבוהה בעולם?
החיוב מול השלילה

החזון שלך לא התגשם במלואו. הרבנים אינם סגורים בבתי הכנסת, כמו שרצית. הקיצוניים שבהם מכתיבים חלק ניכר מבעיות היסוד. יש להם לפיתת חנק. נימות אנטישמיות מצויות גם בין יהודים. בדיוק כמו פעם. הסכסוך עם עמי הסביבה אינו כה פשוט כמו שחשבת. הוא עדיין מעיק עלינו. לא כולם נהנים מהישגי המדע, התעשייה, החקלאות והרפואה. הפערים בתוך החברה גדולים.

ביום העצמאות, יותר מבכל יום אחר בשנה, כולנו מוזמנים לעשות את המאזן. לשים את החיוב מול השלילה. ואפשר להניח מראש שאנחנו צפויים לשתי תוצאות שונות לחלוטין. אם נסתמך על פרסומי האקדמיה, הגופים הבינלאומיים והעיתונים, ישראל היא מקום איום ונורא, שמייצר ומייצא אלימות לעולם ומלואו, מדינה שעוסקת מבוקר עד ערב בדיכוי, מדינה שתופסת את פסגת השחיתות והפרת זכויות האדם. במבחן מציאותי יותר התמונה תתהפך.

ישראל היא אחד המקומות

הבטוחים בעולם, מערכת הבריאות הציבורית היא מהטובות בתבל, תוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה והאיכותית הוא מהגבוהים בעולם, והסכסוך הישראלי-ערבי מייצר את מספר הנפגעים הקטן ביותר לעומת כל סכסוך אחר בעולם.

ההישגים הללו הם מדהימים, דווקא על רקע שתי עובדות היסוד של ישראל. ראשית, זו מדינה שרוב תושביה הגיעו אליה על תקן פליטים. שנית, זו מדינה שנאלצת להתמודד עם סכסוך קשה שנמשך כבר עשרות שנים. במילים אחרות: מדובר בנס.

אדוני חוזה המדינה, הדרך הייתה קשה וארוכה. רבים נפלו בדרך. אנחנו גם בוכים וגם חוגגים. מה שברור הוא שגם לנו כדאי לזכור, ולהזכיר לעצמנו, שלא רק שלא הכל פה שחור - יש כאן הרבה צבעים. ואם היה לנו כוח להגיע לאן שהגענו, אנחנו חייבים להאמין שאנחנו מסוגלים לתקן במקומות שטעינו.
שיהיה לנו חג עצמאות שמח. מגיע לנו.

בלוגים של בן דרור ימיני
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בן דרור ימיני

צילום: דעות

נולד בערב ליל הסדר, ולכן שמו בן-דרור. עיתונאי ומשפטן. פרסם את הספר "אגרוף פוליטי" והיה עורך העיתון הלוחמני "הפטיש"

לכל הטורים של בן דרור ימיני

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים