אלי ישי בראיון מיוחד: "זה או אנחנו או הם"

שר הפנים מוריד את הכפפות והולם בארגוני זכויות האדם ובמסתננים, ומציע לשחרר אסירים ולכלוא אותם. "הם יביאו לסיום החלום הציוני"

שלום ירושלמי | 1/6/2012 16:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שר הפנים אלי ישי חש היום בנוח. מי שיצא ראשון נגד תופעת העובדים הזרים והמסתננים, זיהה בה בעיה רצינית ושילם מחיר כבד, זוכה היום לתמיכה רחבה. בהפגנות בדרום תל אביב נגד מהגרי העבודה והמסתננים הוא הפך לאיש הפופולרי ביותר.

"ישי צדק", שר הפנים אלי ישי צילום: פלאש 90
מי שפעם היה למשל ושנינה וזכה לדימוי מפחיד בתוכנית "ארץ נהדרת" אחרי שתבע לגרש את הילדים שכבר למדו את השפה והתערו בתרבות המקומית - זוכה היום ליחס אחר בתקשורת.

"אפשר לומר שישי צדק," אומרים בחשש בני זוג, שלוחמים למען זכויות המיעוט, בתוכנית הטלוויזיה שלהם. לא פחות. "את מה שקורה היום ראיתי כבר ב-2006-7 חוגג ישי את ניצחונו.

"הייתי אז שר התמ"ת בממשלת אולמרט. התחילו לדבר אז על כל התופעה ואמרו ש'אנחנו עם יהודי' ש'צריך להתחשב בזרים' וכו'. אני אמרתי את האמת שלי, שצריך לעצור את ההסתננות הזו. ביקשתי מאולמרט לבחון דרכים להקמת גדר. אמרתי שזהו סיכון ממשי לקיום המדינה היהודית. במקום לטפל בבעיה בצורה יסודית התחילו לתקוף אותי בצורה קשה. אמרו שאני גזען, שונא ילדים, חשוך ואכזר, אבל ידעתי שיעבור זמן מסוים ויגידו שאלי ישי צדק".

מה קורה היום בשטח?

 "בכל יום מגיעים מאות מסתננים. אנחנו מדברים על 1,000 עד 3,000 לחודש. אתמול (יום שלישי) עברו 170 איש. הצבא לוקח אותם לכלא סהרונים, הם עוברים זיהוי ביומטרי ואחרי כך מסיעים אותם למרכז הארץ, שם כבר מחכים להם כל הקרובים והחברים.

יש ביניהם הרבה משפחות עם ילדים. בביקור שעשיתי שם הם אמרו לי בפירוש שמי שמביא איתו ילדים מקבל אצלנו אזרחות. בארצות הברית מגרשים משפחות עם ילדים שהגיעו ממקסיקו ואצלנו לא".
נשים מפחדות להתלונן, שלא יחשבו שיש להן איידס


"על מה הם מדברים, דרום תל אביב הפכה להיות פח הזבל של המדינה. לכל אותם יפי הנפש שמדברים נגדי, אני מציע שייקחו כמה עשרות מסתננים וישכנו אותם בשכונות שלהם, שיראו אותם מדי יום, שהילדים שלהם ינסו לשחק באותם גנים שבהם הם נמצאים".

"אתמול טלפנה אלי אישה. שני סודנים רדפו אחריה בסמטאות בירושלים. זה היה יכול להיגמר באונס. אתה יודע שהרבה נשים בתל אביב נאנסו ומפחדות להתלונן, שלא תדבק בהן סטיגמה של נשאיות של נגיף האיידס?".
 
אתה התרעת על מחלות הזרים כבר באוקטובר. 2009 אז זה נשמע נורא.
 
"עכשיו אני יכול רק לצטט את פרופ' רפי קרסו שמצדיק את מה שאמרתי אז" (פרופ' קרסו, שעבד כמתנדב במרפאת הפליטים בתחנה המרכזית בתל אביב, אמר לפני שבוע לערוץ 10 כי הפליטים נושאים מחלות כגון שחפת, חצבת ומלריה, כיוון שהם לא מתחסנים במדינות שלהם. בתנאי הצפיפות הנוראית שבהם הם שוהים בארץ הם מדביקים איש את רעהו. לפי קרסו, רוב נשאי נגיף האיידס שייכים לאוכלוסייה הזו, ואותם כבר אי אפשר לחסן - ש"י).
 
"לא דיברתי סתם", מוסיף ישי. "היו

לי נתונים כבר אז. כולם התריעו דווקא מפני ואמרו שאני גזען וחשוך. עכשיו תיקח את ההוצאות הצפויות למדינה מהטיפול הבריאותי. פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב, אמר כי טיפול במסתננים יעלה לו 27 מיליון שקל בשנה. מה עם הטיפול בהם בכל הארץ? כמה זה יעלה? מי ישלם על זה? אני ואתה וכל האזרחים".

"החינוך, הרווחה, הפשע והבריאות יעלו לנו מאות מיליונים בשנה הזו. בשנים הבאות, עם קצב ההתרבות וההשתרשות, זה יעלה לנו מיליארדים רבים".

צילום: זמן הנגב
''טיפול רפואי במסתננים יעלה לו 27 מיליון שקל בשנה'' צילום: זמן הנגב
"סיום החלום הציוני"

ישי נסער. התמיכה הרבה שלה הוא זוכה, מעניקה לו ביטחון רב. הוא רואה את עצמו ראש החץ במאבק על דמותה של המדינה היהודית, שעלולה לעמוד לפני חיסול כללי. בעיני מפגינים ופעילי זכויות אדם הוא נחשב עדיין גזען חסר לב, המסית נגד מחפשי עבודה תמימים ופליטים מסכנים, אבל הוא לא מוותר. הדיווחים שזורמים אליו מהשטח מעוררים בו חלחלה.

"המסתננים הקימו כאן מדינה בתוך מדינה. זה לא ייאמן. חנויות, מסעדות, אולמות. הם בונים גם מתחת לאדמה. חופרים שם. אני לא רוצה לדבר על כל סיפורי הזוועה ששמעתי, על תרבות הרציחות וחיסולי החשבונות".
 
היום יש לישי אסמכתאות לכל קביעה וביטוי מעוררי מחלוקת שנשא בעניין הזרים. הלהיט בלשכת שר הפנים הוא המאמר האחרון של המזרחן ד"ר גיא בכור. "המזימה היא להפוך את ישראל למדינה עם אחוז מוסלמים גבוה, ובכך לשנות את המאזן הדמוגרפי ולחסל את הריבונות היהודית", כותב בכור. "כאשר מספר המסתננים יגיע לרבע מיליון, הם יפנו באמצעות הארגונים לבג"ץ ולארגוני זכויות האדם וידרשו להעניק למהגרים תושבות ואפילו אזרחות".
 
"אמרתי תמיד שמי שמרחם על אכזריים סופו שיתאכזר אל רחמנים", חוזר השר ישי ואומר. "המסתננים יחד עם הפלסטינים יביאו אותנו מהר מאוד לסיום החלום הציוני. מאז ימי חורבן הבית השני לא עמדנו בפני סכנה מוחשית כזו. הקמנו את המדינה, והיום אנחנו מאבדים אותה מדי יום".

"אני נשמע גזען או חשוך או שונא זרים, אבל אני פועל מתוך אהבה למדינה ומתוך ידיעה שאין לי ארץ אחרת. אין מדינה שרגישה כמונו לזכויות זרים. פשוט, יש לנו מספיק דאגות במדינה בתחום הבריאות והרווחה, ולא צריך לייבא עוד דאגות מאפריקה".

צילום: פלאש 90
''מי שמרחם על אכזריים סופו שיתאכזר אל רחמנים'' צילום: פלאש 90
דרך הסורגים

"דבר ראשון אנחנו חייבים עוד בתי כליאה ומחנות שהייה. צריך להכשיר בסיסים צבאיים שבהם נוכל לכלוא את כולם, בלי יוצא מן הכלל. מיום ראשון הקרוב יחולו שינויים. כל מי שייכנס ארצה ייכלא למשך שלוש שנים".

"מכיוון שבתי המעצר שיש לנו יתמלאו במהרה, אני מציע להעניק חנינה לאלפי אסירים לא מסוכנים, שיש להם סיכוי טוב להשתחרר בתום שני שלישים מריצוי המאסר. אני לא מדבר על רוצחים ולא על אנסים".

"נקים ועדה שבראשותה יעמדו שר המשפטים ומפכ"ל המשטרה, שיקבעו את הרשימה ויגישו את ההמלצות לנשיא המדינה. נשחרר אותם שחרור מוקדם וכך נפנה מקום למסתננים שמסכנים הרבה יותר את ביטחון הציבור".

זה מה שיעצור את גלי ההגירה?
 
"כן, אני מעביר דרכך את המסר לכל מסתנן: מהיום והלאה הוא לא נוסע לתל אביב אחרי שהוא חוצה את הגדר. נגמרו החיים הטובים. נתפוס אותו והוא ילך לכלא לשלוש שנים. אני יודע שיש לנו גדר בגובה של 12 מטר, ויש להם גם סולמות של 13 מטר, ולכן יהיה גם צבא שיערוך אחרי המסתננים מרדף חם".

"המסתננים יגיעו לארץ המובטחת ובכלל לא יראו אותה, רק דרך הסורגים. אחרי שהם יבינו שהם הולכים לכלא, הם יעדיפו בכלל לא להגיע הנה. מכאן הם יגורשו, או בטוב או בכוח".

לא משנה מה יגידו, אלא מה נעשה

"אנשי רשות ההגירה בליווי משטרתי יגיעו לאזורים שאליהם נכנסו המסתננים. נתפוס את כולם ונעביר אותם למתקני המעצר והכליאה. מכאן הם ילכו, יצאו מהארץ. מי שילך ברצון, יקבל מענק של 2,000 יורו. מי שלא ירצה, יגורש בכוח, בלי מענק. לצורך העניין נשתמש במטוסים. באוניות".
 
לאן הם ייסעו?
 
"רוב המסתננים הגיעו מאריתריאה. קרוב ל-45 אלף איש. יש לנו יחסים דיפלומטיים עם אריתריאה. לא יכול להיות שלא נוכל להחזיר לשם את האנשים הללו. ראש הממשלה בא לקראתי בעניין הגדר. הוא הבין את הבעיות וכפה על האוצר לממן את הגדר. עכשיו ביקשתי ממנו שייפגש עם נשיא אריתריאה, איסאייס אפוורקי, כדי שנוכל להחזיר את כולם לשם".

"גירוש לאריתריאה יפתור לנו קרוב ל-90 אחוז מהבעיה. אני מוכן לשלם מאות מיליוני שקלים לאריתריאה או למדינות באפריקה, כדי שיקלטו את המסתננים. אל תשכח שרק הגדר עלתה לי מיליארד שקל".
 
משרד החוץ, משרד המשפטים והאמנות הבינלאומיות לא מאפשרים להחזיר מסתננים לאריתריאה, צפון סודן או דרום סודן.
 
"נכון, אבל מה שאי אפשר לעשות היום, אפשר יהיה לעשות בעתיד, אבל אז זה יהיה מאוחר. תשמע, לא משנה מה יגידו, אלא מה נעשה. המדינה שלנו יקרה יותר מכל גינוי שיהיה באו"ם. אם נתחיל לחשוש, לא תהיה לנו מדינה. מה נגיד בעוד כמה שנים? היינו דמוקרטיים, ליברליים, יפי נפש, אבל עכשיו אין לנו היכן לגור? צריך להבין, זה או אנחנו או הם".

 אפילו מול חוף השנהב, מדינה שאפשר להחזיר אליה את המסתננים, אנחנו לא מצליחים. יש מאות עתירות שעומדות בפני בג"ץ.
 
 "אני בטוח שבית המשפט יודע היטב מה המשמעות של מדינת ישראל, מה זו דמוקרטיה מתגוננת, ומדוע הוא חייב לאשר לנו את הגירוש לחוף השנהב וצפון סודן. אגב, מסתננים מגיעים גם מסין ומטורקיה. עם סין אין לי בעיה. תוך 72 שעות אני מגרש אותם והם בחוץ".

צילום: נאור רהב
''אם נתחיל לחשוש, לא תהיה לנו מדינה'' צילום: נאור רהב
אריתריאה, רומניה, סודן או הפיליפינים

"אני מעריך את המפכ"ל, הוא עושה עבודה מצוינת, אבל הממשלה היא זו שצריכה לקבל החלטות. באופן עקרוני, אם המסתננים יידעו שיש להם מקומות עבודה בארץ, לא יהיה מי שיעצור את התופעה. שום גדר ושום צבא לא יעצרו את המסתננים במקרה הזה. מעבר לזה, צריך לזכור תמיד שעל כל מסתנן שעובד בישראל יש בעל משפחה ישראלי מובטל."
 
מה יקרה למי שיעסיק מסתננים?
 
"העונש יהיה קשה. אנחנו מפעילים מהיום חוק שחוקקנו באפריל 2011, ל אודות איסור העסקת עובדים זרים. ראשי רשויות מקומיות שיעסיקו מהגרים לא חוקיים ישלמו בחיוב אישי. אנשים פרטיים יחטפו קנסות כבדים".
 
חבר הכנסת ניצן הורוביץ הציע השבוע להחליף את העובדים הזרים שהגיעו הנה כחוק במסתננים. כך נעסיק את המסתננים ונמנע לפי שעה את כל הבעיות.
 
"כאשר הייתי שר התמ"ת נסעתי לפגוש את הנשיא מובארק במצרים. הוא אמר לי 'תגידו, אתם משוגעים? אתם משחררים את האנשים האלה ועוד נותנים להם עבודה'?".

"אם נעשה מה שהורוביץ מציע, זה כאילו הענקנו כרטיס לכיוון אחד לרבבות זרים. זה לא יקרה. מרגע זה אנחנו מדברים על בתי כליאה, ערי אוהלים, קרוואנים למשפחות, והכל באופן מהיר, ולא משנה אם מדובר במסתננים מאריתריאה, רומניה, סודן או הפיליפינים. מי שרוצה לבוא לכאן, בבקשה, אבל שיידע שהוא הולך לשלוש שנים לכלא, שבמהלכן נחזיר אותו".

צילום: אמיר מאירי
''הממשלה היא זו שצריכה לקבל החלטות'', המפכ''ל דנינו בסיור בדרום תל אביב צילום: אמיר מאירי
גיס חמישי

ביום שלישי התכנסה ועדת הפנים של הכנסת. נציגי ארגונים שעוסקים בסיוע למסתננים ולפליטים לא הגיעו לדיון, כי הבינו שאין להם סיכוי להשמיע את דברם באווירה המתלהמת שיש היום נגד העובדים הזרים. היה להם כנראה על מה לסמוך.

בראש השולחן, ליד יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן ישב ברוך מרזל, מאנשי כהנא. חברי הכנסת מהימין מיכאל בן-ארי, דני דנון ומירי רגב התחרו ביניהם בביטויים מסיתים נגד המסתננים וארגוני זכויות האדם. חברת הכנסת יוליה שמאלובברקוביץ' (קדימה) תבעה להכניס את הפעילים הללו למחנות מעצר.
 
השר ישי, אתה יכול להבין את ארגוני זכויות האדם שעוזרים לזרים מסיבות הומניות?
 
"הם לא רוצים מדינה יהודית. הם רוצים את מדינת כל אזרחיה. זה מה שיקרה כאן, כפי שאמרתי לך קודם. בעוד כמה שנים הם יבקשו אזרחות למוסלמים ולפלסטינים, ואז הלכה המדינה היהודית. אויבי המדינה מחככים את ידיהם בהנאה. הם רואים איך אנחנו הולכים ונעלמים."
 
בכירים במשרד החוץ אמרו לי שאתה גורם נזק לדימוי של המדינה ותורם לדה-לגיטימציה שלנו בעולם.

"אמרתי לך, אני לא מוכן להתייפייף ולאבד את המדינה. אני אומר דברים קשים, אבל העיקר זה המעשים, לא הדיבורים. ממילא הדימוי שלנו בעולם לא פשוט. אנחנו כבשה בין 70 זאבים. ראית מה קרה אחרי מבצע 'עופרת יצוקה', הקימו את ועדת גולדסטון. אז עכשיו יהיה עוד גינוי."
 
בשבת חגגנו את חג השבועות. למדנו שם משהו על היחס לגר.
 
 נכון. כתוב 'ואהבת את הגר'. מי שעבר גיור יקבל ממני אהבה כמו כל אחד אחר. כאן לא מדובר בגרים אלא במסתננים ומחפשי עבודה. הם יודעים איזו מדינה טובה אנחנו והיכן אפשר לגור. הם אומרים שכאן סבבה וכיף לחיות, אבל אתם צריכים להבין מה עומד מאחורי זה".

"רוב האנשים שבאים הנה הם מוסלמים שחושבים שהארץ בכלל לא שייכת לנו, לאדם הלבן. כמה מהם דיברו על כך בגלוי בטלוויזיה. אני הולך להמשיך את המאבק שלי עד סוף הקדנציה, בלי פשרות. אפעיל את כל הכלים לגירוש זרים. שלא יהיה כאן אף מסתנן."

זו השליחות שלי

"עניין הזרים יהיה בסיס גם למשא ומתן הקואליציוני הבא. רוב העם חושב כמוני ויתמוך בי. זו השליחות שלי".

הרב עובדיה תומך בדברים שאתה אומר כאן?
"בהחלט, בכל מילה".
 
 שאלה על חוק טל. הצהרת שצה"ל לא רוצה לגייס חרדים. שלשום הופיע תא"ל גדי אגמון ראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם באכ"א בפני ועדת פלסנר בכנסת. הוא אמר שגיוס החרדים יסייע לצבא להתמודד עם המחסור בכוח אדם בצבא.
 
"יש אלפי חרדים שרוצים להתגייס, למה לא מגייסים אותם? תשמע, היום לומדים באקדמיה עשרת אלפים חרדים. אתה יודע כמה היו פעם באקדמיה? 24 חרדים. יש מאות חיילים בנח"ל החרדי שמחכים שיקראו להם למילואים, אבל לא קוראים להם. למה?".

"יש גדוד של נח"ל חרדי שיכול להתגייס לסדיר וכך למנוע שירות מילואים מתשעה גדודים של מילואימניקים. אני מבקש מתא"ל אגמון שיסביר לי למה לא מגייסים אותם. צריך להסיר את המסיכה מעל הפנים של הצבועים. הם לא רוצים לשנות את האופי של הצבא".
 
אז אתה בעד גיוס חרדים?
 
"מי שלומד, שילמד. מי שרוצה להתגייס זה בסדר, אבל הצבא לא רוצה לגייס אותו. אם הם לא מסתדרים עם הנח"ל החרדי, איך יסתדרו עם 60-50 אלף חיילים חרדים?".
 
השר יעקב מרגי ממפלגתך הודיע שיתפטר מתפקידו אם הממשלה תשלם משכורות לרבנים רפורמים. מה עמדתך?

"מי שרוצה תעודת רופא, צריך לקבל אותה מסמכות מקצועית. כך גם עורך דין ורואה חשבון. תעודת רב לא כל אחד יכול לקבל. נקודה."
 
אתם מתכוונים לגרום למשבר קואליציוני בגלל זה?
 
"מה שאמרתי מספיק".

צילום: פלאש 90
''תומך בכל מילה'', הרב עובדיה יוסף ואלי ישי צילום: פלאש 90
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים