חשש בישראל: אירופה תתמוך בפניית הרשות לאו"ם

בירושלים קיבלו מסרים כי בעקבות "עמוד ענן", יצביעו חלק מהמדינות ביבשת בעד פניית אבו מאזן על מנת שמעמדו יתחזק מול חמאס

אלי ברדנשטיין | 26/11/2012 8:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ביום חמישי צפויה להתקיים בעצרת האו"ם ההצבעה על שדרוג מעמדם של הפלסטינים למדינה משקיפה, ובירושלים חוששים שבעקבות מבצע "עמוד ענן" תזכה הפניה הפלסטינית לתמיכה מצד מדינות אירופה, המעוניינות לחזק את אבו מאזן על רקע עליית קרנו של חמאס.
אבו מאזן, מקבל גיבוי מאירופה
אבו מאזן, מקבל גיבוי מאירופה צילום: אי-אף-פי


יש לציין כי לפלסטינים צפוי בכל מקרה רוב גדול בעצרת הכללית, אולם הציפייה בישראל הייתה כי מדינות מרכזיות רבות יתנגדו לבקשת השדרוג, או לפחות יימנעו בהצבעה.

בישראל העבירו מסר לאירופה כי עוצמת הסנקציות על חמאס תיגזר מהיקף התמיכה שלה תזכה הבקשה הפלסטינית. "לפי המסרים שקיבלנו, טענו אותן מדינות כי במהלך המבצע בעזה הן תמכו בנו מול חמאס וכעת הן צריכות לתמוך באבו מאזן מול חמאס‭,"‬ אמר פקיד בכיר בירושלים.

בין המדינות שמהן התקבלו מסרים ברוח זו ניתן למנות את צרפת, וגם בריטניה וגרמניה שעדיין מתלבטות. יפן וברזיל הן שתי מדינות חשובות מחוץ לאירופה שצפויות לתמוך בפלסטינים, וברזיל אף מנסה לסחוף אחריה את שאר מדינות אמריקה הלטינית.

בירושלים עדיין מקווים שקורת הרוח שהביעה אירופה על ההחלטה להימנע מפעולה קרקעית בעזה תשפיע על החלטת מדינות האיחוד שלא "להעניש" את ישראל ולתמוך בבקשה הפלסטינית.

היום (ב') צפוי שר החוץ, אביגדור ליברמן, לקיים דיון בנוגע למאמץ הדיפלומטי שמשקיעה ישראל בעניין.
הקלה בסנקציות לרשות תמורת הימנעות בהצבעה

עם זאת, במשרד החוץ ממשיכים ללחוץ על מדינות אירופה ומדינות נוספות להימנע בהצבעה. אולם ההערכות החדשות שהתקבלו בירושלים, בעיקר ביחס למדינות הציר באירופה, מעמידות בספק את המאמץ הישראלי להוביל מהלך שיביא את כל הגוש האירופאי או את חלקו הגדול להימנע בהצבעה.

עמדת 27 מדינות האיחוד האירופי בסוגיה הפלסטינית נמצאת ברמת החשיבות הגבוהה ביותר אחרי ארה"ב, בגלל הלגיטימציה שעמדתן מעניקה להחלטה מסוג זה. יש לציין כי בין 4 ל-6  מדינות באירופה לכאורה כבר החליטו להצביע בעד הפלסטינים ועמדתן היא הנוקשה ביותר: אירלנד, לוקסמבורג, מלטה, פורטוגל, פינלד, ודנמרק.

אחד המסרים באמצעותם מנסה ישראל להשפיע על אירופה להימנע הוא הסנקציות. הן אירופה והן ארה"ב מבקשות מישראל שלא להגיב בצורה תקיפה כלפי הפלסטינים כדי לא להחליש עוד יותר את
הרשות הפלסטינית.

במסרים שישראל העבירה לאירופה היא טענה כי ככל שיותר מדינות באירופה יתמכו בבקשה הפלסטינית, כך הסנקציות יהיו קשות יותר. ככל שאירופה תימנע בהצבעה, ישראל תוכל להרשות לעצמה שלא להטיל סנקציות קשות על הפלסטינים.

בנוסף לכך, בירושלים עדיין מקווים שקורת הרוח שהביעה אירופה על החלטת ישראל להימנע מפעולה קרקעית במבצע "עמוד ענן", תביא את האירופאים שלא לתמוך בבקשה הפלסטינית.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק