תגובות חריפות לדוח העוני: הממשלה אשמה

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים: "הוצגה תמונה עגומה שתתפוצץ בפרצוף המדינה". יוסי יונה: "כשל כרוני של מדיניותה הכלכלית של ממשלת נתניהו"

יובל גורן וזאב קם | 29/11/2012 15:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: דוח העוני
דוח ממדי העוני והפערים החברתיים של המוסד לביטוח לאומי לשנת 2011 הוצג לפני כשעה (ה') והתגובות לא איחרו לבוא. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים: "לא ירחק היום שתמונה עגומה זו תתפוצץ בפרצופה של המדינה״.

- דוח העוני: עלייה במספר הילדים החיים במשפחות עניות
- דוח העוני בצל הבחירות: "הם יותר ממספרים"

דוח העוני: כשל במדיניות הכלכלית של נתניהו
דוח העוני: כשל במדיניות הכלכלית של נתניהו צילום ארכיון: גדי קבלו
יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הגיבה לפרסום הדוח ואמרה כי אזלו כבר המילים מלתאר את הכשל המוסרי והכלכלי במדיניותו של נתניהו. "רבות אפשר לדבר על עוני, על כך שאנשים לא מסוגלים להשיג קורת גג לראשם ושפירות הצמיחה שבה כה מתאפרים נתניהו ושטייניץ נותרים אצל קבוצה זעירה באוכלוסיה, כמעט שאינם מגיעים למעמד הביניים ואצל העניים הם נעצרים לחלוטין".

"היום אנו נחשפים לשיא השיאים, כאשר מוכח כי אנשים עובדים, חרוצים, אשר יכולים ורוצים להרוויח את לחמם בכבוד ולתרום למשק, הופכים עניים יותר ויותר, בעיקר בגלל הניצול השיטתי בעולם העבודה וההעסקה הקבלנית. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות מקום ראשון בשיעור העוני במדינות המפותחות".

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי אמר כי העלייה המתמדת במימדי העוני היא תעודת עניות לממשלה הכי לא חברתית שהייתה, שטרם למדה איך לטפל בעוני ונוהגת באוזלת יד לצמצומו. ״ללשכות הרווחה אין כלים לסייע ולעזור והן אינן מהוות רשת ביטחון חברתית לבאים בשעריה. לא ירחק היום שתמונה עגומה זו תתפוצץ בפרצופה של המדינה״, אמר.

פרופ' יוסי יונה האשים את מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו בנתוני הדוח: "הדוח,יותר מאשר שהוא משקף בעיה חברתית כרונית, הוא משקף כשל כרוני של מדיניותה הכלכלית של ממשלת נתניהו. מדיניות שמכרסמת במעמד הביניים ודוחקת את השכבות המוחלשות עמוק יותר אל תוך מעגלי העוני והמצוקה. שוב אנו רואים כיצד הממשלה חומסת את העתיד של ילדים כה רבים בחברה הישראלית וגוזרת על המבוגרים שבהם חיי דלות ועוני".
יוסי יונה,
יוסי יונה, "בעיה חברתית כרונית" צילום: דודי ויזגאן

לדבריו, גם בדוח הקודם וגם בדוח הנוכחי מוצגת בפנינו מציאות עגומה שמראה שגם מי שעובד במעגל העוני ומתקשה לצאת ממנו: "סימבולי מאוד שדוח העוני מתפרסם היום ומעיד על הצורך הדחוף להחליף את ההמשלה הנוכחית בממשלה המניפה את הדף החברתי ואת הצורך בתיקון חברתי מקיף".
ח"כ אילן גילאון ממרצ הטיל אף הוא את האשמה על מדיניות הממשלה ואמר כי "בחסות הממשלה האנטי חברתית ביותר שקמה, מובילה ישראל בפערי ענק את טבלת האי-שוויון מבין מדינות המערב. עוני זה לא גזירה משמים אלא תוצר של מדיניות של חמאס חברתי בעשורים האחרונים".


ח"כ גילאון ציין כי "על הממשלה הבאה להחזיר את אחריותה כלפי אזרחיה ותושביה, ועליה לשוב לספק את שירותי הבריאות, הרווחה והחינוך שצמצמה והפריטה".
860,900 ילדים החיים מתחת לקו העוני

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה כי "דו"ח העוני לשנת 2011 שפורסם, מצטרף לדוחות ומדדים שמעלים נתונים עגומים שאחריהם מסתתרים חיי עוני של מיליון ושמונה מאות אלף ילדים, קשישים ומשפחות, העוני אינו גזרת גורל, מדינת ישראל הוכיחה, כי כאשר היא מגדירה נושא לאומי בעדיפות עליונה- כמו פיתוח מערכות הגנה ביטחוניות מתקדמות מצילות חיים- ישנן תוצאות".

"עם נתון של 860,900 ילדים החיים מתחת לקו העוני, חוסנה של מדינת ישראל שביר ואפילו מהווה סכנה אמיתית לעתידה של החברה הישראלית ובהתמודדויות הצפויות לה בשנים הבאות. בכוונתי לפעול בכנסת הבאה למיגור התופעה בעזרת קידום תכנית לאומית רב שנתית נרחבת שתיתן מענה לתמונת המצב העגומה הזו ולא אתן לנושא לרדת מסדר היום בעדיפות עליונה", הוסיפה.

לדברי ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, "מהנתונים של דו"ח העוני שהתפרסמו היום, עולה שעל אף המצב החמור ממילא בשנים האחרונות, המגמה המסוכנת של התפשטות העוני נמשכת ושיעורי העוני עולים, כשישראל עדין נמצאת במקום ראשון בעוני בקרב מדינות ה-OECD. הממשלה הנוכחית וקודמותיה כשלו בטיפול בעוני והפקירו אותו, ולראיה - למרות העובדה שיותר מ1.8 מיליון ישראלים ויותר מ-860,000

ילדים חיים בעוני, אין עדיין תכנית ממשלתית שמטרתה לטפל בנושא.

דה-פקטו בשטח בישראל 2012 המצב חמור עוד יותר, מכיוון שהדו"ח העוני של הביטוח הלאומי משקף נתונים של שנת 2011, בעוד שהשנה האחרונה התאפיינה בגזירות כלכליות, התייקרויות ועליות דרמטיות של מחירי מזון, חשמל ומים וצרכים בסיסיים נוספים, יחד עם תוספת 1% למס הכנסה ותוספת 1% במע"מ".

"איום אסטרטגי על החברה"

איציק אלרוב מתנועת 'הצרכנים' וממובילי המחאה החברתית בשנה שעברה אמר כי "בישראל קיימת צמיחה לחזקים וצניחה חופשית למעמד הביניים ולחלשים. המונופולים, הסקטורים ושוק המוחזק בידי מעטים מחד ואינטרסנטים מאידך, הם שרשרת הברזל אליה כבולים משפחות עניות וילדים רעבים".

לדברי אלרוב, זו העת להציל את מעמד הביניים מקריסה ולסייע לשכבות המצוקה להיחלץ משלשלאות העוני. הגיע הזמן לרפא את הכלכלה, לשקם את השירות הציבורי ובעיקר להפחית בחדות את יוקר המחיה. עד עתה, טיפול המדינה בבעיה היה שולי ונחל כישלון חרוץ. במקום לדאוג לתנאים המעודדים את העצמת והתרחבות מעמד הביניים, היא מדרדרת אותו לעבר העוני. הממשלה הבאה חייבת לטפל בדחיפות בבעיית יוקר המחיה המאיימת על האזרחים מידי יום".

אלרוב,
אלרוב, "צניחה חופשית למעמד הביניים" צילום: ראובן קסטרו

הרב יחיאל אקשטיין נשיא הקרן לידידות הבהיר כי "נתוני דו"ח העוני משקפים בכל שנה מחדש את העובדה שלממשלות ישראל אין כל עניין בצמצום העוני. בעת בה מתנהלת מערכת בחירות, כל המפלגות והמועמדים הפוליטיים מציגים עצמם כ"חברתיים". אולם, בעוד שכמעט שני מיליון אזרחים במדינה הם עניים - השיח הפוליטי כולו נסוב אך ורק סביב מעמד הביניים. אנשים קשיי יום נמצאים במאבק סיזיפי על הישרדותם ואינם יכולים לצאת ולמחות. הבחירות הן ההזדמנות שלהם לדרוש מהמנהיגים בישראל לשים את בעיית העוני בראש סדר העדיפויות ולגבש יעדים קונקרטיים לצמצומו".

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר היום כי "העובדה שלמעלה משליש מילדי ישראל חיים מתחת לקו העוני זה שנים, מהווה איום אסטרטגי על החברה הישראלית לא פחות מאשר הטילים שנורו מרצועת עזה. הצרה היא שלילדים עניים בישראל אין אפילו 'כיפת ברזל' מינימלית".
לדברי קדמן, "אין מדובר בגזירת גורל או בוירוס מסתורי, מדובר במעשה ידי אדם ובמדיניות כלכלית-חברתית לקויה ושגויה. בישראל מתגאים כל העת, בעיקר ראשי האוצר, המשק והפוליטיקאים, איזו כלכלה נהדרת יש לנו, אבל לא ייתכן שחברה שלמעלה משליש מהילדים שלה חיים מתחת לקו העוני ומספרם רק עולה, תתגאה בכלכלה 'נהדרת'. הניסיון המגוחך להפריד בין כלכלה נהדרת לחברה דפוקה, הוא בלתי קביל ומקומם".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים