אסור להירדם על המשמר

אי אפשר להתעלם מהסכנה שהציב אבו מאזן כשביקש הכרה מהאו"ם, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להישאר פסיבית לנוכח המצב החדש

אמנון לורד | 30/11/2012 14:09 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
רוח רפאים מרחפת מעל אירופה, רוח הרפאים של המדינה הפלסטינית. רוח רפאים, ולא יותר. אך יחד עם רוח הרפאים של רפובליקת ויימאר, רוח של תבוסתנות, פייסנות ודקדנס, ניוון הדמוקרטיה, אי אפשר להתעלם מהסכנה שמציב אבו מאזן בראש מדינת הרפאים שלו.

אבו מאזן נואם בעצרת הכללית
אבו מאזן נואם בעצרת הכללית צילום: איי-אף-פי
מבחינת החוק הבינלאומי, המצב הוא ברור: "לעצרת הכללית אין שום סמכות חוקית לחוקק או להחליט החלטה מחייבת באמצעות המלצות‭,"‬ כתב אחד מגדולי המכוננים של המשפט הבינלאומי במאה ה‭,20-‬ הירש לאוטרפאכט. להחלטת העצרת הכללית יש תוקף של המלצה בלבד. יש מומחי משפט שהבינו את הסכנה של החלטות העצרת עם הרוב העריץ שלהן. הם הגדירו החלטות מסוג זה שהתקבלה אמש כמצג של "אשליה‭."‬

אבל מהניסיון של המערכה הפוליטית הערבית נגד מדינת ישראל לאורך שנים רבות, אנחנו יודעים שלאשליה, לתעמולה, להחלטות הצהרתיות - יש משקל תודעתי מצטבר. בסופו של דבר הן עלולות להפוך לעובדה. גם לדוח גולדסטון לא היה משקל חוקי. ובכל זאת, הוא היה התרחשות אסטרטגית.

המהלך החד-צדדי של הפלסטינים הוא המשך המלחמה הפוליטית שלהם לחיסול מדינת ישראל; משמעותה עליית מדרגה בדה-לגיטימציה של ישראל. הנה, רוב מדינות המערב נותנות גיבוי ללוחמה פוליטית שיעדה "פוליטיסייד‭,"‬ כפי שהגדיר זאת האלוף יהושפט הרכבי. המהלך של אבו מאזן "המתון" משלים את המהלך הטרוריסטי של חמאס. המטרה משותפת, אלא שאבו מאזן מסוגל לגייס למערכה האנטי-ישראלית גם את "שגרירי הצביעות" - מפריז עד לונדון וושינגטון.

ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות פסיבית מול המערכה הזאת. בלי לחשוף את קלפיה, היא צריכה להודיע שתגיב בעיתוי ובאמצעים המתאימים

למהלך הזה. במקביל היא צריכה לבקש ממדינות ידידותיות שישדרגו את ההכרה שלהן במדינת ישראל. אולי זה מפתיע, אבל אפילו קנדה, ארצות הברית וגרמניה אינן מכירות למעשה בריבונותה של מדינת ישראל. זה הזוי. הן לכל היותר מכירות בקיומה, או ב"זכות קיומה‭,"‬ כדי להיראות מוסריות.

אבל מדינה שאינה מכירה בירושלים כבירת ישראל למעשה לא מכירה בה. ארצות הברית וחברותיה בקהילה הבינלאומית מכירות בקיומה של קהילה יהודית בארץ ובצורך לחמש אותה נגד התקפות פוגרומיסטיות, אבל אין הכרה בריבונות מלאה. התביעה עכשיו: העבירו את השגרירויות שלכם לירושלים.

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אמנון לורד

צילום: .

עיתונאי. עבד כעורך וכותב בעיתון "חדשות", לאחר מכן עבד כמבקר קולנוע בידיעות תקשורת. משמש כעורך בכיר ב"מקור ראשון". כתב מספר ספרים. האחרון: "רצח בין ידידים", ביוגרפיה פוליטית של אורי אבנרי

לכל הטורים של אמנון לורד

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים