תסכול בישראל ביתנו: ליברמן לא היה צריך להדיח את דני אילון

ביקורת קשה על המהלך של יו"ר המפלגה, אשר החליט שלא לשבץ את סגן שר החוץ ברשימה המשותפת עם הליכוד: "אנחנו מרגישים פגועים מההדחה", נכתב באחד המכתבים שנשלחו. במכתב אחר נאמר: "חושש שהחלטה זו עלולה להביא לידי כך שנפסיד מנדטים בציבור"

אלי ברדנשטיין | 12/12/2012 7:31

החלטתו המפתיעה של יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ
מקבל תמיכה אדירה מתוך המפלגה. דני אילון
מקבל תמיכה אדירה מתוך המפלגה. דני אילון צילום: פלאש 90
אביגדור ליברמן  להדיח את סגנו, דני אילון מהרשימה הבאה לכנסת מעוררת תסיסה, כעס ותסכול רבים בקרב בוחרי המפלגה ותומכיה ואפילו בקרב בעלי תפקידים במפלגה.

ממסרים שהתקבלו במטה "ישראל ביתנו" בימים האחרונים מועלה החשש שההחלטה להדיח את אילון עלולה לפגוע בהצלחת המפלגה בבחירות. 

המסרים, הן אלו שנשלחו למפלגה והן אלו שהועלו לדף הפייסבוק של ליברמן,  משקפים מורת רוח עצומה מהאופן שבה מורכבת רשימת ישראל ביתנו, ומהאופן שבו, ליברמן שולט ברשימה לכנסת כמעט כרצונו, מבלי שהוא חש בצורך להסביר זאת לציבור בוחריו ולפעילי המפלגה.

יו"ר סניף המפלגה בזכרון יעקב, דוד בר לב, שלח מכתב זועם לליברמן ודרש לדעת את הסיבה להדחתו של אילון כדי לוודא שלא התקבלה ממניעים פסולים.

צילום: אורי לנץ
ביקורת גם מהבית. אביגדור ליברמן צילום: אורי לנץ

"אני סבור שח"כים, שרים וראשי הסניפים שנושאים בעיקר הנטל לגיוס התומכים למפלגתינו, רשאים לדעת  מה הסיבה להדחתו של דני מהרשימה וזאת כדי שיהיה ברור ונהיר לכל שההחלטה ניתנה בצורה עניינית ללא שיקולים לא ראויים", כתב בר לב לליברמן.

בר לב הוסיף במכתב כי הוא "חושש שהחלטה זו עלולה להביא לידי כך שנפסיד מנדטים בציבור, שלעניות דעתי מאוד מעריך ומוקיר את פועלו של דני אילון בעשייה הציבורית ואיש של ערכים וכבוד".
 בר לב טוען שמהיכרותו עם אילון, מדובר באדם "עניו וצנוע בעל כושר יוצא מן הכלל להביע את האני מאמין שלו, איש מקצוע מהדרגה הראשונה".

בר לב מבקש מליברמן לשקול החלטתו בשנית ומציע לזמן את ראשי הסניפים לפגישה עימו ועם הוועדה המתמדת כדי להסביר את ההחלטה ואת ההחלטות לשבץ ח"כים מכהנים במקומות לא ריאלים. "אני מעריך כי צעד זה חיוני ביותר לאחדות השורות בתוכנו" כותב בר לב. 

גם יו"ר מרכז הארגונים של יהודים יוצאי ארצות ערב ואירן, מאיר כחלון שלח מכתב זועם גם הוא לליברמן בעקבות הדחתו של אילון.

"אנו מרגישים את עצמנו פגועים בהדחתו של סגן השר דני איילון שהוביל איתנו ובתמיכתך את תביעתנו  על זכויות יהודי ארצות ערב ואיראן ועשה עבודה בינלאומית מצויינת ובשיתוף פעולה מלא איתנו", כתב כחלון.

עוד ציין כחלון במכתב לליברמן שראשי הארגונים התכנסו לישיבה מיוחדת כדי לדון בהדחתו של אילון. יצויין

כי ליברמן התגייס באופן אישי על מנת לקדם סוגית השבת הזכויות ליהודים ממדינות ערב.

כחלון ציין את הערכת הארגונים כי הדחתו של אילון תביא ל"פגיעה גדולה ברשימה המשותפת מאחר וכולנו נתנו יד לעשייה הגדולה של דני וחבל שכך קרה".

מסר אחר היה של האחראי על ציבור דוברי הצרפתית במפלגה, אריאל פיקאר. באימייל ששלח לאילון כתב: "הצטערתי כמו כל עם ישראל על עזיבתך הפתאומית והבלתי צפויה את המערכת הפוליטית. אני חייב להגיד שהיית בשבילי אחת הסיבות להיותי חבר ופעיל במפלגה!", כתב פיקאר.

פיקאר מספר על התחושות הקשות להדחתו: "התגובות אצל הצרפתים היו קשות והאמת שלא ידעתי מה לענות. מכל מקום אני מאחל לך הצלחה להמשך הדרך, שתקוותי תמשיך להיות למען עמינו וארצנו", כותב פיקאר.

אלא שלצד המכתבים הנזעמים, תומכים רבים של המפלגה העלו פוסטים קשים לדף הפייסבוק של ליברמן ובו הם מותחים כלפיו ביקורת קשה על החלטתו של ליברמן.

"מר ליברמן, המהלך שלך עם דני אילון הוא בין המגעילים שיכולים להיות", העלתה אנה קוסוי פוסט בפייסבוק של ליברמן. "לזרוק בנאדם שכל כך תרם ובאמת עשה דברים ברגע האחרון וגם לעשות את זה כך שזה בהפתעה לו. כך שהוא גם יפסיד רשימה של הליכוד.

"נראה שאתה מתפתר (השגיאה במקור) ממתחרה חזק. חוץ מזה אם מתבשלת עיסקה עם טורקיה והם דרשו להקריב את אילון זה אומר שעשו אותך כשר החוץ בנידון".

צילום: פלאש 90
שיחת הנזיפה המפורסמת: השגריר התורכי וסגן שר החוץ אילון צילום: פלאש 90
מחווה של נתניהו לדני אילון

אמיר אברמזון, העלה פוסט משלו בו מתח ביקורת חריפה על ליברמן: "...מר ליברמן, כאחד שמזדהה עם מפלגת הליכוד ביתנו מאד מפריע לי שאתה נוהג בחברייך באופן כזה דיקטטורי, ואנו ציבור בוחרייך רשאים לקבל הסבר מדוע דני איילון עף כמו טיל מהרשימה. לי אישית זה מהווה שיקול אם לא להצביע לבנט".

דני חנן כתב: "ליברמן, מה שעשית לדני זה גועל נפש וזה באמת מראה לנו מי אתה ומאיזה חומר אתה עשוי.....חבל מאוד...את התמיכה שלנו אתה הפסדת ובגדול! תמיד החזקנו ממך ועכשיו ממש ממש לא! אתה צריך להתבייש לתקוע סכין בגב לאדם מסור ומכובד כמו דני.. כמה חבל".

גם אם אפשר להניח שאילון עומד מאחורי התגובות החריפות, הרי שבאותה מידה ניתן להניח שרבות אחרות הועלו באופן עצמאי.

ליברמן אולי ויתר על אילון, אך נראה שדווקא ראש הממשלה עשה כלפיו מחווה יוצאת דופן כשביקש ממנו להצטרף לתדרוך לכתבים שהוא ערך בביקורו האחרון בברלין. אילון ישב קרוב מאוד לנתניהו, לצידו של יועץ התקשורת של נתניהו לירן דן ואף התבקש להביע דעתו בסוגיות שונות.

לקראת סיום התדרוך, נערכה השוואה בין מבצע עופרת יצוקה בימיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט ובין מבצע עמוד ענן. נטען כאילו לאולמרט ניתנה לגיטימציה בינלאומית למבצע בגלל שניהל תהליך מדיני מול הפלסטינים, וכי ישראל תחת נתניהו שרויה בבידוד מדיני. 

נתניהו הסכים עם הערכותיו של אילון בדבר התוצאות המדיניות הקשות של מבצע עופרת יצוקה בדמות דו"ח גולדסטון שסיבך את ישראל בעולם.

.
המכתב שנשלח לליברמן בנושא דני אילון .

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי בחירות

טוויטר