אוניברסיטה

בחשאי: המרכז באריאל הוכר שוב כאוניברסיטה

חשש שהועלה ע"י היועץ המשפטי, גרם למל"ג להתכנס ולהצביע פעם נוספת, בנוסח מעט שונה על ההצעה שכבר עברה. כעת אמורה העתירה שהוגשה לבג"צ להידחות

עמרי מניב | 20/12/2012 8:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חשש מפלה בבג"צ הביא לאישור מחדש של הקמת האוניברסיטה באריאל בחשאיות ובנוסח שונה. ביום רביעי ויינשטיין יגיש חוות דעת לבג"צ לפיה אין מניעה להקמת האוניברסיטה.
המרכז האקדמי באריאל. המכשול האחרון הוסר
המרכז האקדמי באריאל. המכשול האחרון הוסר  צילום: יהונתן שאול


היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, ביקש מהמועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) להצביע שוב על הסבת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, לאחר שיועצת מיוחדת כתבה מענה אקדמי לטענותיהם של יו"ר ועדת התכנון והתקצוב במל"ג, פרופ' מנואל טרכטנברג, ושל ראשי האוניברסיטאות, שהגישו בג"צ נגד המהלך.

בעקבות זאת, ביום רביעי צפוי ויינשטיין להגיש את חוות דעת לבג"צ, הכוללת את הנוסח המחודש. לפי חוות דעתו, אין כל מניעה לאשר את המהלך, כך שהמחסום הממשי האחרון שנותר לאישור הקמת האוניברסיטה יוסר.

בחודש יולי התכנסה מל"ג יו"ש באוניברסיטת בר אילן ואישרה את הסבת אריאל לאוניברסיטה. ההצבעה, כמו האירועים שלפני, סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת. 11 חברי ועדה שתמכו מול 2 שהתנגדו אישרו את הצעת ההחלטה. יומיים לפני כן שיגר פרופ' טרכטנברג מכתב מנומק המסביר לדעתו מדוע הוא ממליץ לוועדה להתנגד להחלטה, אולם הוועדה כאמור קבעה אחרת.

ראשי האוניברסיטאות הגישו עתירה לבג"צ הדורשת מהממשלה ומאלוף פיקוד הדרום שלא לאמץ את החלטה זו. בעתירה נכתב כי ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדתה המקצועית של ות"ת, היא מהווה חריגה מסמכות, נפלו בה פגמים חמורים והיא התקבלה בניגוד עניינים. עוד נכתב כי רמתה האקדמית של אריאל אינה מספקת למהלך זה.

באותו שלב נוצר חשש כי החלטת מל"ג יו"ש לא התמודדה עם טיעונים אלו כראוי. הוועדה פנתה אל פרופ' אורית איכילוב, מומחית לחינוך מאוניברסיטת ת"א. זו הכינה חוות דעת המשיבה על טענות אלו. לפני חודש, ב-19 לנובמבר, התכנסה מל"ג יו"ש מחדש, הפעם באופן חשאי, ואישרה את הנוסח המחודש.

"נוכח העובדה שתקציב המדינה לשנת 2013 טרם אושר והכנסת ה-18 פוזרה... למען הסר ספק, מוצאת מל"ג יו"ש לנכון להבהיר", מוסברים בנוסח החדש הסיבות לפיהן הוועדה הצביעה בחודש יולי בעד המהלך, בהן תמיכת הממשלה, התוספות התקציביות, הרמה האקדמית של המוסד.

פרופ' עמוס אלטשולר יו"ר מל"ג יו"ש, אמר ל-nrg מעריב: "פנינו אל יועצת חיצונית וזו הכינה עבורנו מסמך שעונה לחלק מהטענות של פרופ' טרכטנברג. היו טענות לגבי הרמה של אריאל ביחס למכללות אחרות, וביחס לאוניברסיטאות בעולם. היועצת הראתה שיש עיוותים בטענות ועד ראשי האוניברסיטאות, והיא הסיקה מסקנות אחרות".

פרופ' אריה מלניק, חבר מל"ג יו"ש, אמר כי "היועץ המשפטי לממשלה ביקש ממל"ג יו"ש שתנסח מחדש את ההחלטה, כי זו לא מתאימה ויהיה לו קשה להגן עליה בפני בג"צ. המהות היא אותה מהות, אך הניסוח שונה".

בעקבות מהלך זה צפוי ויינשטיין ביום רביעי להגיש את עמדתו לבג"צ, ולקבוע כי

אין מניעה חוקית לאישור המהלך. עמדה זו ככל הנראה תסתום את הגולל על הניסיונות לבטל את ההחלטה להקים אוניברסיטה באריאל.

ממשרד המשפטים נמסר כי "מטעמו של הייעוץ המשפטי לממשלה הופנתה תשומת לבה של מל"ג יו"ש למצב שנוצר נוכח אי קבלתו של חוק תקציב לשנת 2013 לעת הזו, ופיזור הכנסת.

"כן הופנתה תשומת הלב לעשוי לנבוע מן האמור, לעניין ההנחה אודות קיומו של תקציב תוספתי למערכת ההשכלה הגבוהה, שעשוי היה להשתמע כתנאי להחלטתה של מלג יו"ש מיום 17.7.2012. על רקע זאת שבה מלג יו"ש והתכנסה ביום 19.11.2012 והבהירה את עמדתה".

צילום ארכיון: פלאש 90
מתמודד עם הטענות לבג''צ. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין צילום ארכיון: פלאש 90
בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים