מאמץ פלסטיני להתקבל לארגונים בינלאומיים

אחרי ההכרה באו"ם, הרשות פועלת להצטרף כחברה בארגונים חשובים. במשרד החוץ נערכים למנוע את המהלך. גורם מדיני הודה: "יהיה קשה להתנגד בזירה הדיפלומטית"

אלי ברדנשטיין | 26/12/2012 12:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר שזכו בהכרה כמדינה משקיפה באו"ם, החלו הפלסטינים למנף את הישגם המדיני על מנת לזכות בהכרה מארגונים בינלאומיים נוספים. הפלסטינים פועלים כעת לקדם את הצטרפותם לארבעה ארגונים: ארגון הפטנטים העולמי (WIPO), ארגון איכות הסביבה העולמי (UNEP), ארגון הדואר העולמי (UPU) וארגון הבריאות העולמי (WHO). את המאמץ לסכל את המהלך מרכזים אגף משפט ואגף ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ.
 
מסתמך על תקדים אונסק
מסתמך על תקדים אונסק"ו. אבו מאזן באו''ם. צילום ארכיון: אי-אף-פי
 
בנוסף, שגרירי ישראל המוצבים במדינות בהן פועלים מטות הארגונים הרלבנטיים עומדים בקשר עם ההנהלות שלהם כדי לבדוק אם הפלסטינים כבר הגישו בקשות הצטרפות, ומסבירים להן מדוע קבלתם עשויה להזיק לארגון ולהציב מכשולים בפני התקדמות בתהליך המדיני.

אולם המנוף המרכזי שעשוי לסכל את קבלתם של הפלסטינים, לפחות לחלק מן הארגונים, הוא חוק שחוקק בעבר הרחוק על ידי הקונגרס האמריקאי, ולפיו אם אש"ף מצטרף כחבר לארגון בינלאומי, ארה"ב מפסיקה לאלתר את תשלום החלק שלה במימון הארגון. השיעור האמריקאי בתקצוב השנתי של כל אחת מסוכנויות האו"ם עומד על 22 אחוזים, והחוק האמריקאי אינו מאפשר לנשיא להתנער ממנו או להטיל ווטו על יישומו.

בירושלים פועלים לוודא שאין כוונה לקונגרס לשנות את החוק הקיים. בישראל חוששים מאוד מכל שינוי בחוק שיחליש את העמדה האמריקאית ביחס לקבלה פלסטינית לארגונים בינלאומיים. בירושלים אף פועלים לוודא שאין כוונה לקונגרס לשנות את החוק הקיים.

כמו כן, בירושלים אף בוחנים לשלוח משלחת בכירה לוושינגטון כדי לגבש עמדות משותפות בסוגיית המאמץ הפלסטיני, ולמנוע כרסום אפשרי בעמדה האמריקאית.
חשש מכרסום בעמדה הישראלית

באשר לארגון הבריאות העולמי, מספר גדול של מדינות מתפתחות העבירו מסר לפלסטינים שלא יתמכו בבקשתם, כי הכסף האמריקאי חיוני ביותר לפרויקטים רבים של הארגון.

לגבי ארגון הפטנטים העולמי, הלחץ אף גדול יותר והוא מגיע מצד המדינות המפותחות. התעשייה האמריקאית חוששת שאם הפלסטינים ייכנסו לארגון, הדבר יגרור את הפסקת העברת התשלומים מצד ארה"ב ועלול להוביל לביטול החברות האמריקאית בארגון. מצב זה עלול לפגוע בתגמולים עבור הפטנטים של חברות אמריקאיות. בישראל חוששים במיוחד מהצטרפות פלסטינית לארגון זה, שעלולה לגרום לנזק כלכלי גדול ולהשפיע לרעה על החוק האמריקאי.

באשר לארגון הדואר העולמי, היה זה ארגון הדואר הסעודי שהגיש בשם הפלסטינים את בקשת הקבלה כבר לפני מספר חודשים, וכעת יעשו זאת הפלסטינים בעצמם.

החשש בישראל הוא שקבלה פלסטינית לארגונים בינלאומיים עלולה לכרסם עוד יותר בעמדה הישראלית לקראת משא ומתן מדיני. פקיד בכיר בירושלים ציין שהפלסטינים עשויים ליזום בארגונים אלו החלטות בעלות אופי פוליטי הנוגעות לשטחי יהודה ושומרון ולהתנחלויות.

הארגון הבינלאומי היחיד שאליו הצליחו הפלסטינים להצטרף עד עתה כמדינה חברה הוא ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם - אונסק"ו - באמצעותו הצליחו לקבל הכרה בכנסיית המולד כאתר מורשת עולמי.

גורמים מדיניים בישראל ציינו כי הקבלה לאונסק"ו וההכרה באו"ם יקלו מאוד על הפלסטינים להצטרף לארגונים נוספים. "אחרי שכל כך הרבה מדינות תמכו בהכרה הפלסטינית באו"ם, יהיה לישראל מאוד קשה למנוע קבלה של הפלסטינים לארגונים בינלאומיים", אמר פקיד בכיר בירושלים.

הוא הוסיף כי "הקיפאון המדיני וההחלטות על הבנייה מעבר לקו הירוק יקטינו עוד יותר את מרחב התמרון של הקהילייה הבינלאומית ביחס לכל בקשה ישראלית לסיוע ".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק