גורמי מודיעין מעריכים: יכולת התקיפה של איראן נחלשה משמעותית

המלחמה בסוריה טרפה את הקלפים כעת מעריכים בירושלים שעקב היחלשות הצבא הסורי הוא יעדיף שלא להצטרף לטהרן במקרה שתחליט להגיב על פגיעה במתקני הגרעין שלה ללא גיבוי מצד אסד פחתו משמעותית גם הסיכויים שחיזבאללה יסתכן בתקיפת ישראל

אלי ברדנשטיין | 3/1/2013 7:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
היכולת של איראן להגיב למתקפה ישראלית על מתקני הגרעין שלה ולפגוע בישראל, ירדה באופן דרמטי, בגלל ההתפרקות המואצת של השלטון המרכזי בסוריה והיחלשות החיזבאללה כפועל יוצא מכך. כך עולה מהערכות אגף המודיעין של משרד החוץ שהוצגו בכנס השגרירים שיינעל היום בירושלים.

לפי הערכות אלה, אם יהיה עימות צבאי בין ישראל לאיראן, צבא סוריה לא ייקח בו חלק. חשוב מכך, גם הסיכויים שחיזבאללה יצטרף לעימות קטנו משמעותית. הארגון יעמוד בפני דילמה קשה אם להצטרף לעימות בלי הגב הסורי ותוך סיכון עצום של מעמדו הפוליטי בתוך לבנון.

במשך שנים נערכה ישראל להתמודדות עם האיום המרכזי עליה בחזית הצפונית שהייתה מורכבת מאיראן, סוריה וחיזבאללה, וזכתה לכינוי "ציר הרשע". אך כל זה השתנה בעקבות מלחמת האזרחים הממושכת בסוריה, שהביאה למעשה לחיסולו של "ציר הרשע".

" יכולת הפגיעה של איראן בישראל, בתגובה להתקפה מצדנו, ירדה דרמטית", העריך השבוע פקיד בכיר בירושלים. "התגובה האיראנית תהיה מינורית הרבה יותר ממה שהיה צפוי, אם החזית הצפונית הייתה ממשיכה להתקיים ".

לפי ההערכות באגף המודיעין (המרכז למחקר מדיני) של משרד החוץ, הלחימה בסוריה בין הצבא למורדים חיסלה את הצבא הסורי כפי שהיה מוכר לנו, ונכון להיום, בירושלים לא חוששים ממלחמה שתפרוץ בין משטר אסד לישראל.

המשך המאבק בתוך סוריה החליש גם את החיזבאללה, שנותק מאספקת אמצעי הלחימה שהיה רגיל לה מכיוון סוריה וגם מאיראן. לאורך שנים, ההערכה בישראל הייתה שאיראן בונה את היכולות הצבאיות של החיזבאללה כדי שהארגון יסייע לה בעימות עתידי עם ישראל.
צילום: רויטרס
אחמדיניג'אד. החזית מתפוררת צילום: רויטרס
חיזבאללה פגיע יותר

אולם חיזבאללה, שהפך לגוף פוליטי משמעותי בתוך לבנון המחזיק גם בנכסים כלכלים משמעותיים במדינה, חושש כעת שאם יתערב בעימות אפשרי בין ישראל לאיראן, תיכנס ישראל באופן מסיבי ללבנון ותנסה לחסל אותו.

כעת, בלי התמיכה של סוריה ובגלל צמצום משמעותי של אספקת אמצעי הלחימה מאיראן, חיזבאללה הפך לפגיע מאוד. הוא חושש להפסיד את הנכסים שצבר בתוך לבנון. במצב החדש שנוצר, חיזבאללה יצטרך לחשוב היטב אם להצטרף לעימות בין ישראל לאיראן.

מאז מלחמת לבנון השנייה ב-2006 החיזבאללה אינו נוקט בפעולות התגרות ישירות בגבולה הצפוני של ישראל. לפי הערכות משרד החוץ, כל הגורמים שריסנו את החיזבאללה עד עתה חזקים עוד יותר היום, ולכן מקטינים משמעותית את הסיכוי שיצטרף לעימות מול ישראל.

הממשל האמריקני מעריך גם הוא שחיזבאללה לא ימהר בהכרח לוותר על נכסיו בתוך לבנון ולהצטרף לעימות

שעלול לפרוץ בין ישראל לאיראן בעקבות מהלומה ישראלית נגד מתקני הגרעין באיראן.

בנושא הסורי, למרות שהוסר האיום של עימות צבאי בין צבא סוריה לצה"ל, בישראל שוררת דאגה מהתפרקות המדינה. הדבר עלול להוביל לחיזוק קבוצות טרור של הג'יהאד העולמי, שיפנו את היכולות שצברו ואת מרצן לעבר ישראל. כמו כן, לפי ההערכה הרווחת בקרב גורמי הערכה בישראל, אין לדעת מתי יסתיים העימות בתוך סוריה, שעשוי להימשך עוד זמן רב.

באשר לזירה הדרומית, הערכת משרד החוץ היא שמצבה של ישראל השתפר ושמצרים תעשה מאמץ כדי שלא לאפשר לחמאס להילחם בישראל. יתרה מזאת, מצרים גם לא תאפשר לחמאס לגרור אותה לעימות מול ישראל. מניע מרכזי של המצרים הוא הצורך להתאושש מבחינה כלכלית.
פקיד בכיר בירושלים סיכם את הדברים ואמר: "מצבנו האסטרטגי באזור השתפר מאוד, הן בגזרה הצפונית והן בדרום ".

צילום: אי-אף-פי
חסן נסראללה. לא ימהר להצטרף לעימות עם ישראל צילום: אי-אף-פי
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים