הרמטכ"ל תוקף: "יום עצוב לצה"ל ולמדינת ישראל"

בהתייחסות פומבית ראשונה לדוח המבקר, הביע גנץ דעה נחרצת כנגד התנהלות לשכת הרמטכ"ל הקודמת: "נחצו קווים אדומים ונעשו צעדים פסולים בהיבטים תפקודיים, ערכיים ואתיים". בנוגע למחדל במסגרתו נחשף הרפז למידע מסווג אמר "מרבית הלקחים מאחורינו"

אחיקם משה דוד | 7/1/2013 17:04 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
גנץ מגיב לדוח הרפז: "מדובר ביום עצוב לצה״ל, למדינת ישראל, לאזרחים ולכל מי שמצוי בסביבת הפרשה", כך אמר היום (ב') הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ בהתייחסות פומבית ראשונה לדוח הרפז שהותר אתמול לפרסום, התייחסות שודאי תעורר הדים לנוכח נחרצותה כנגד התנהלות לשכת הרמטכ"ל הקודמת. גנץ: "הפגר יבש. אם צריך להוציא עוד כמה עצמות ולנקות את החצר- זה מה שנעשה".

עוד בנושא:
- יחימוביץ' ולבני: הדוח מוכיח שנתניהו נכשל
האחראי העיקרי לפרשה - עוזר הרמטכ"ל
- גיבורי פרשת הרפז ומעלליהם

הרמטכ''ל בני גנץ מגיב בחריפות לדוח המבקר
הרמטכ''ל בני גנץ מגיב בחריפות לדוח המבקר צילום ארכיון: פלאש 90
פרשת מסמך הרפז שמטלטלת מזה שנתיים וחצי את צה"ל הוגדרה ע"י גנץ בעבר, כשעדיין היה אלוף, כ"פגר שסרחונו השתלט על החדר", אז הוא אמר כי יש לנקות את ריח הפגר מצה"ל. שנתיים וחצי עברו וריח הפגר נישא עדיין באוויר ויתכן שאף ביתר שאת אחרי פרסום הדו"ח אתמול כאשר אזרחי ישראל הבינו במה בכיר מערכת הביטחון שלו התעסקו.

הרמטכ"ל דיבר היום בפני פורום הפיקוד הבכיר של צה"ל שהתכנס לרגל פתיחת התחקיר המטכל"י למבצע 'עמוד ענן' והתייחס גם לדו"ח מבקר המדינה. גנץ יש לציין, היה סגנו של אשכנזי ושמר עימו על קשרים טובים ובמקביל הקפיד לשמור על קשרים כאלה גם עם שר הביטחון הנוכחי אהוד ברק. לפני מספר חודשים החליט, לאור ממצאי דוח המבקר, שלא למנות את עוזר הרמטכ"ל לשעבר אל"מ ארז וינר לתפקיד קצין החינוך הראשי, תפקיד אותו ייעד לו אשכנזי.

בהתייחסו לפרשה שפרטיה היו שיחת היום בצבא בקרב כל דרגי הפיקוד וגם בקרב חיילים שנחשפו לפרטיה, אמר גנץ: "אני לא מתכוון לשפוט בין הצדדים המעורבים בדו״ח הזה ואני אטפל בחלקת האלוהים שלי בצה״ל - שאיננה קטנה בכלל. נחצו קווים ונעשו צעדים פסולים בהיבטים תפקודיים, ערכיים ואתיים. לעיתים נוצלה שררה פיקודית ביחס לאנשים אחרים על ידי שימוש במידע כזה או אחר. לעיתים נעשתה פעולה טובה ונאמנה אך חוצה קווים שאסור לחצות. אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו, ככל שאעריך, ואני מאוד מעריך, את האנשים הנוגעים בדבר".

מעבר לכשלים שהתגלו בלשכת הרמטכ"ל התייחס גנץ גם למחדל שהתגלה באגף המודיעין של צה"ל ובמסגרתו נחשף בועז הרפז למידע מסווג ביחידה סודית באמ"ן למרות שחלפו שנים מאז שוחרר. אז התברר גם הנוהג הפסול ובו גורמים באמ"ן נוהגים להתייעץ עם פורשי המערכת מבלי לברר את רמת סיווגם שכבר פג. "ראינו בשולי הדו״ח הערות על התנהלות במערכים כאלה ואחרים", אמר גנץ, "ראש אגף המודיעין הקודם והנוכחי פעלו זה מכבר ומרבית הלקחים בעניין זה מאחורינו. מיננו עוד שתי ועדות על מנת להבטיח שאין לנו פרצות מנהליות ואחרות בתחומים השונים".
גנץ: "הדרג המדיני הוא מעל הדרג הצבאי"

גנץ, שחיכה כבר בקוצר רוח לפרסום הדוח על מנת לנקות את ריח הפגר, שלא מפסיק להטריד את הצבא, התחייב כי יעשה זאת והצהיר כי אין עוררין על כך שהדרג המדיני הוא מעל הדרג הצבאי, לאחר שנטען בדוח כי גורמי צבא ניסו לאסוף מידע אודות הדרג המדיני בראשות ברק: "חיכינו כמעט שנתיים ויש לנו אמת ייחוס, אפשר להמשיך לחקור בה- זה עניין של הגופים שאמונים על כך- מבחינתנו ומבחינתי כצבא יש אמת ייחוס. אני מתכוון לטפל בזה ולעסוק בזה - לא יישארו דברים באוויר. אני לא חושב שהייתה אי פעם אי הבנה ואני חוזר ומדגיש- אין אי הבנה- באשר לבכירות הדרג המדיני על הדרג הצבאי".

עוד הוסיף: "אנחנו שמחים לדעת שאנחנו צבא של מדינה ולא מדינה של צבא. נמשיך למלא את הנחיות הדרג המדיני בכפוף לחוק - זה המצב היום וזה המצב שימשך בעתיד. מבחינתי אנחנו צריכים להמשיך קדימה. אני קבעתי את המושג ׳הפגר׳ ואני אומר לכם, שאני חי בצבא הזה עוד מעט שנתיים כרמטכ״ל ומה שאני מבין זה שהפגר יבש. אם צריך להוציא עוד כמה עצמות ולנקות את החצר- זה מה שנעשה. אין לי כוונה להסתכל לאחור, יש לי כוונה לקבוע ולבסס את ההווה ולכוון את מגמות העתיד".

גנץ, יש לציין היה מבין אלה שנחשפו לתוכן הדוח עוד לפני פרסומו ביחד עם האלוף גדי אייזנקוט, אותו מינה לאחרונה לסגנו. היום הוא התייחס גם לערכיות של צה"ל, שספגה מכה אנושה בעת הפרשה ועם פרסום הדו"ח: "התשתית הערכית של

צה״ל מוצקה, עמוקה והיא תמשיך להוות מצפן לפעולה. מה שיש לנו ומי שאנחנו חזק מאירועים מהסוג הזה ומפרשיות כואבות ככל שתהיינה. צה״ל ארגון חזק שיודע להתרומם לאחר תהליכים קשים".

"החברה בישראל מסתכלת עלינו ודורשת מאיתנו להוות דוגמא ומופת ואנחנו נעמוד באתגר המתחייב. אני מאמין שבסופו של דבר נדע לבצע את תפקידנו תוך שאנחנו נמנעים ממנעמי השררה ומהעוצמה שהיא נותנת, ואם אנחנו נזהרים בכבודנו ונמנעים מרכילות שאין לה בסיס אז יש לנו מזור. זה הצבא שאני מפקד עליו. אנחנו לא יכולים שלא לעמוד על עמדתנו המקצועית, הארגונית, הפיקודית. מוטלת עלינו ועלי אחריות גבוהה מאוד וזה יבוא רק מהמקום הנקי, החוקי, הנכון, האתי, ממקום של אמונה בכם כמי שמייצגים את הדרג הפיקודי שאיתו אני עובד ואני בטוח ביכולת שלנו להתקדם קדימה".

גנץ מסיים בחודש הבא את שנת כהונתו השנייה והוא צפוי לכהן לפחות עוד שנה נוספת בתפקיד. בינו לבין שר הביטחון ברק נשמרו יחסים טובים במהלך הכהונה. היום הוא קרא למפקדי צה"ל לעסוק בנושא הדו"ח והבהיר כי לא יתן לאירוע כזה לחזור: "אני אנקוט בצעדים שאני צריך לנקוט כמפקד ואני מצפה מכם לעסוק בנושא. מדובר באירוע שאסור לו לחזור בשום פנים ואופן לא במודל שבין דרג מדיני לצבאי ולא במודל שבין דרג צבאי אחד לצבאי אחר. כבוד האדם, הוגנות, קולגיאליות ולויאליות לצד עמידה על עמדתנו הם נכס צאן הברזל של הארגון".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים