"נתניהו העלה את החשש מסוריה בגלל אינטרסים חבויים"

במשרד החוץ מאשימים את רה"מ בספין פוליטי: "תמונת המצב בסוריה, בעיקר לגבי מחסני הנשק הכימי, לא השתנתה בשבועיים האחרונים‭,"‬ אומרים פקידים בכירים במשרד החוץ. דיפלומטים זרים: "העלאת רף החרדות קשור לעניינים פוליטיים בישראל". לשכת נתניהו סירבה להגיב לטענות

אלי ברדנשטיין | 29/1/2013 7:25 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פקידים בכירים במשרד החוץ מטיחים ביקורת קשה
אינטרסים חבויים? בנימין נתניהו
אינטרסים חבויים? בנימין נתניהו צילום: ראובן קסטרו
בבנימין נתניהו וטוענים כי הוא העלה את רף החששות מפני המתרחש בסוריה ללא סיבה ממשית ולמרות שלא היה חשש שייחצו הקווים האדומים שהציבה ישראל ביחס לנשק הכימי של אסד. בשיחות עם מעריב אמרו אותם גורמים כי נתניהו נהג כך למרות שבאחרונה תמונת המצב בסוריה לא השתנתה לרעה באופן דרמטי.

"תמונת המצב בסוריה, בעיקר לגבי מחסני הנשק הכימי, לא השתנתה בשבועיים האחרונים‭,"‬ מעריך פקיד בכיר במשרד החוץ. "בפועל שורר מעין סטטוס-קוו במאבק בין צבא אסד למורדים‭."‬ פקיד נוסף אמר: "ישראל עוקבת מקרוב אחר המתרחש בסוריה ולפי המידע שברשותנו לא חלה הידרדרות ביחס לאבטחת הנשק הכימי ולא נחצו הקווים האדומים של ישראל ביחס אליו‭." ‬

באופן לא מקרי, טוענים במשרד החוץ, דלף קיומה של ישיבה סודית בנושא הסורי שכינס נתניהו ביום רביעי שעבר, למחרת הבחירות. רק פרטים מעטים, רובם לא מדוייקים, דלפו מהפגישות הללו.

 הרושם שנוצר היה שבישראל חוששים מאוד שמא הנשק הכימי של אסד ייפול לידי ארגוני הטרור הסונים הפועלים לצד המורדים. חשש נוסף היה מהמשך העברת אמצעי לחימה מתקדמים לחיזבאללה, כגון טילי סקאד, טילי קרקע-אוויר וטילי חוף-ים. אולם גורמים המעורים בדיונים ציינו כי התקשורת דיווחה באופן מאוד לא מדויק, בלי לדעת מה באמת נדון באותה ישיבה.

"למעשה התקשורת שירתה אינטרסים חבויים של נתניהו‭,"‬ אמר אחד מהם. לדברי אחד הפקידים במשרד החוץ, "אפשר היה להעביר מסרים בשקט, בלי שידלפו פרטי ישיבות סודיות כאילו במקרה, בלי שיווצר הרושם שראש הממשלה הזעיק את שר הביטחון אהוד ברק לשוב בבהילות מאירופה‭."
"לא חל שום שינוי ביחס לנשק הכימי"

הנושא הסורי הועלה על ידי נתניהו בשבועיים שקדמו לבחירות, במהלך ביקורו ברמת הגולן ובפגישתו עם קבוצת סנטורים אמריקאים בראשותו של ג'ון מקיין. הרטוריקה בסוגיה הסורית הועצמה על ידי נתניהו בסדרת התבטאויות כבר בישיבת הממשלה שהתקיימה ביום ראשון השבוע, בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני, כשהוא קושר בין הממשלה שבכוונתו להקים לבין האיומים על ישראל.

"צריך גם להסתכל סביבנו, גם מה שקורה באיראן וגרורותיה, מה שקורה בזירות אחרות, בנשק קטלני שנמצא בסוריה שמתבקעת והולכת‭,"‬ אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "המזרח התיכון לא מחכה לתוצאות הבחירות והוא לא מפסיק בזמן הרכבת הממשלה.

"יש פה הרבה איומים, צבר של איומים, מן הקשים ביותר שציינתי וגם אחרים, והמציאות ממשיכה להתפתח. כל השטח רוגש ואנחנו חייבים להיות ערוכים וחזקים ונחושים מול כל התפתחות אפשרית. לצורך זה אני אשאף להרכיב את הממשלה הרחבה והיציבה ביותר שניתן להקים, על מנת לענות קודם כל על האיומים הביטחוניים המשמעותיים על מדינת ישראל, ואני משוכנע שבכוחנו להתמודד עם האתגרים הללו‭."‬לא רק במשרד החוץ העריכו כי נתניהו עשה שימוש במצב הביטחוני השביר מאוד בסוריה כדי להעביר מסר לראשי המפלגות עימם הוא מנהל משא ומתן קואליציוני בדבר הצורך להקים ממשלה רחבה. מספר דיפלומטים ציינו: "העלאת רף החרדות מפני המתרחש בסוריה קשור לעניינים פוליטיים פנימיים בישראל‭."‬ לדברי שני דיפלומטים אירופאים, "נתניהו זורע אימה ופחד בדרך דומה לאופן הפעולה שלו בסוגיה האיראנית בשנה שעברה. זו הפחדה עצמית‭."‬

דיפלומט אירופאי המעורה במתרחש בסוריה אמר: "המערכה בסוריה יכולה להימשך עוד הרבה מאוד זמן. נכון לרגע זה לא חל שום שינוי ביחס לנשק הכימי. הוא מאובטח היטב‭."‬ בלשכת ראש הממשלה סירבו אמש להתייחס לטענות.

צילום: אי-פי-אי
הנשק הכימי מאובטח. חיילים של צבא סוריה בקרב צילום: אי-פי-אי
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים