בכיר ברשות: 550 אסירים ישוחררו לקראת ביקור אובמה

לפי הגורם הבכיר, בין מאות המשוחררים יהיו המחבלים מרוואן ברגותי ואחמד סעדאת, שהורשע בתכנון רציחתו של השר רחבעם זאבי. יועצו של אבו מאזן הכחיש כי ישראל מתכוונת לשחרר את השניים

אסף גבור ואלי ברדנשטיין | 18/2/2013 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ברשות הפלסטינית טוענים: המחבלים אחמד סעדאת ומרוואן ברגותי ישוחררו לרגל ביקורו של אובמה בישראל. בכיר באש"ף סיפר לכלי התקשורת הפלסטיניים כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל שיחת טלפון משגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, ובמהלכה הובטח לו כי ישראל הסכימה לשחרר 550 אסירים פלסטינים כמחווה לרשות לפני בואו של הנשיא ברק אובמה לארץ.

הבכיר הוסיף כי שפירו הבטיח ליו"ר הרשות כי ראשוני המשוחררים במסגרת המחווה יהיו מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת ובכיר הפתח מרוואן ברגותי, שמרצה חמישה מאסרי עולם מצטברים. אשתו של מרוואן ברגותי, פדוואה, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה כי מתקיימים מגעים מאחורי הקלעים לשחרור בעלה.
 
מרוואן ברגותי בבית המשפט בתל אביב.
מרוואן ברגותי בבית המשפט בתל אביב. צילום ארכיון: אי-פי
 
יועצו המדיני של אבו מאזן, נימר חמאד, הכחיש ידיעות שלפיהן יש כוונה ישראלית לשחרר את מרוואן ברגותי או את אחמד סעדאת כמחווה לפלסטינים לפני בואו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל. בראיון לרדיו קול פלסטין אמר חמאד כי אבו מאזן משקיע מאמצים רבים כדי להפעיל לחץ בינלאומי על ישראל לשחרור כלל האסירים, ובמיוחד אלו שנמצאים בסכנת חיים בעקבות שביתת הרעב.

זיאד אבו עין מהמשרד לשחרור אסירים ברשות ציין כי מופעל לחץ כבד על גורמים בינלאומיים כדי לנצל את בואו של הנשיא האמריקאי לשחרור מספר רב ככל האפשר של אסירים מבתי הכלא בישראל, וציין כי לפי הסכם עם ממשלת ישראל עליה לשחרר את האסירים שנעצרו לפני הסכם אוסלו.

אבו עין ציין כי כחלק מהניסיונות האמריקאיים לחידוש המשא ומתן שב ההסכם ועלה על שולחן הדיונים, וכי יש לחץ מצד וושינגטון על ישראל להשלים אותו במטרה לחדש את השיחות המדיניות. אבו עין הוסיף כי הרשות הפלסטינית ממתינה לתשובה הישראלית בעניין, כמו גם לתשובה בעניין הקפאת הבנייה בהתנחלויות.
אובמה לא יבקר במצדה

אתמול התברר שהביקור של אובמה יימשך 48 שעות בסך הכל, שחמש שעות מתוכן יעביר הנשיא ברמאללה. בגלל קוצר הזמן נדחו רעיונות לקיום סיורים של הנשיא ופמלייתו במצדה או בכנרת.

היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שמונה למתאם הביקור מן הצד הישראלי, יצא השבוע לוושינגטון כדי להמשיך בשיחות לקראת מסע אובמה. שליחו של נתניהו לבית הלבן, עו"ד יצחק מולכו, שב בסוף השבוע מבירת ארה"ב, לאחר ששוחח עם אנשי צוות של הנשיא בין היתר בעל הסוגיה הפלסטינית ועסק בתיאום ההצהרות המשותפות.

התוכן העיקרי שמטה ההסברה הלאומי יבקש להדגיש

במהלך הביקור הוא הברית שלא ניתנת לפירוק בין שתי המדינות. לדברי מקורות במטה, אחת ממטרות הביקור תהיה להפנות את תשומת הלב העולמית להישגים החיוביים של ישראל בתחומים השונים.

בתוך כך, בפתח ישיבת הממשלה אתמול התייחס נתניהו להכנות לקראת הביקור, וציין את הנושאים העומדים במרכזו: איראן, סוריה והמו"מ עם הרשות הפלסטינית. "איראן מאיצה לאחרונה את פעילותה הגרעינית", אמר רה"מ, והוסיף כי הקרבות בסוריה "מתנהלים גם בגבולנו". באשר לתהליך המדיני אמר נתניהו כי הנושא "יעלה על הפרק ויהיה חלק מעבודתה של הממשלה הבאה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים
-<<>>