תושבי בת חפר שבתיהם הוצפו: שכחו אותנו

400 בתים ו-250 מכוניות נפגעו בהצפות ביישוב לפני חודש וחצי, אבל על אף ההבטחות לא הגיע סיוע. "נתניהו עסוק עם בנט ולפיד"

חן קוטס-בר | 20/2/2013 8:06 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בת חפר
"שכחו אותנו", אומרת לי-שי לבנוני מהישוב בת חפר. "לא סופרים אותנו. ההרגשה היא שאתה נלחם לבד. השיטפון היה שבועיים לפני הבחירות. הבטיחו לנו:'נעזור לכם'. נתניהו אמר: 'צריך לאפשר סיוע חירום לאנשים שאיבדו הכול בהצפות'. האמנו . היום הוא עסוק בחנופה לבנט ולפיד. מה זה בת חפר? הוא לא זוכר".
 
נזקי מזג האוויר בבת חפר.
נזקי מזג האוויר בבת חפר. צילום: יוסי אלוני
 
הבית של משפחת לבנוני נפגע קשה בשיטפון שהציף את בת חפר בתחילת ינואר. חלק מחומת ההפרדה שתוחמת את בתי הישוב ומפרידה בין שטחי הרשות הפלסטינית לישראל - קרס. נחל שכם, מהצד הפלסטיני של החומה, עלה על גדותיו. המים המזוהמים הציפו את בתי התושבים.

המספרים מסבירים כמה המכה קשה: כתוצאה מהשיטפון נפגעו 400 בתים בבת חפר. 120 מהם באורח קשה. ההערכה היא ששיפוץ בית אחד יעלה 300 אלף שקל בממוצע, לא כולל תכולה. לשבע משפחות שבתיהן נפגעו קשה אין אפילו ביטוח.

ליתר המשפחות יש ביטוח מבנה. ל-70 אחוז מהמשפחות אין ביטוח תכולה. נזקי כל משפחה נעים בין 100 ל-300 אלף שקל, התכולה בלבד. עוד 250 מכוניות נפגעו בישוב במהלך השיטפון ויצאו מכלל שימוש.

כמעט חודש עבר מאז החליטה הממשלה לתת סיוע של שמונה מיליון שקל לתושבים ועוד 15 מיליון שקל לתשתיות בישובים שנפגעו מהסערה. הוקמה ועדה שתקבע קריטירונים לסיוע. הקריטריונים עדיין לא פורסמו וכסף לא הועבר.

אתמול שיגרה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' מכתב לנתניהו ובו היא מבקשת ממנו לעמוד בהבטחתו ולפצות את תושבי בת חפר שבתיהם נפגעו. "ההצפה בבת חפר לא היתה תוצאה של פגיעת איתני טבע אלא של רשלנות", כתבה. "יש לדאוג בבהילות לתושבים"."התושבים פה זקוקים לכסף באופן מיידי", אומר מזכיר בת חפר, יוני ארי. "הם צריכים את הכסף 'אתמול'".
" זרקו שמונה מיליון ואמרו 'תשתקו'. זהו . נגמר", אומרת לי-שי לבנוני. "120 משפחות ניזוקו קשה רק בבת חפר. עושים ממני צחוק? נהרס לי בית ואתה נותן לי כסף להחליף את מנעול הדלת. מאז השיטפון בעלי ואני ישנים רק שלוש שעות בלילה. בהתחלה בעלי היה חולם שהוא שולף אותי מתה מהמים. הבן הקטן קם בלילה בוכה.'אני רוצה הביתה', הוא אומר.'אבל אין בית', אני מסבירה לו, 'אין לאן לחזור'".

"נמצאים במדרון חלקלק"

סיבוב ברחובות שהוצפו בבת חפר, חודש וחצי אחרי הסערה, הוא מסע מטלטל. אין קשר בין הפסטורליות של הישוב לבתים שנפגעו בשיטפון. "ישוב מוכה אסון", מודים בבת חפר.

"יש לי ציפייה שמדינת ישראל, בגלל שהיתה פה פאשלה, תבוא ותודה שהיתה פה טעות", אומר המזכיר, יוני ארי. "שתגיד 'בואו נסייע כמה שיותר מהר לתושבים שנפגעו'".

משפחת אבני חייבת לצאת מהבית. נציגי המחלקה לבריאות הסביבה במשרד הבריאות הודיעו שבמים שהציפו את בת חפר נמצאו קוליפורמים צואתיים שמצביעים על כך שמי השיטפונות היו מזוהמים בשפכים והבתים חייבים לעבור חיטוי. יש לגולן וסיגל אבני שבעה ילדים. הם לא עוזבים את הבית כי אין להם לאן. אין להם ביטוח. "מחכים לביבי", אבני אומרת. "בינתיים אני מנקה פעמיים בשבוע עם אקונומיקה את כל הקירות מסביב ומקווה שלא יהיה זיהום".
 

משפחת לבנוני בחזית ביתה ההרוס
משפחת לבנוני בחזית ביתה ההרוס צילום: אריק סולטן
"מדובר במחדל", מדגיש המזכיר. "לא באסון טבע. תושבי בת חפר הם אנשי מעמד הביניים הקלאסי. חייבים לטפל בהם מיידית אחרת הם יהפכו לאוכלוסיית רווחה. אלה אנשים שנמצאים עכשיו במדרון חלקלק. צריך לחזק אותם נפשית, תפקודית, כלכלית, ולהחזיר אותם לחיים נורמליים. הם לא אשמים שהחומה קרסה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "משרד ראש הממשלה הוא זה שיצר קשר ביוזמתו עם המועצה האזורית עמק חפר לאחר הסערה, בהתאם להנחיית ראש הממשלה. הממשלה אישרה לפני כשלושה שבועות החלטה להקצות באופן חריג שמונה מיליון שקל לסיוע, בנוסף ל-15 מיליון שקל לשיקום תשתיות שיועברו לרשויות המקומיות. בהתאם להחלטה זו משלים צוות של משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה את הסדר הסיוע והוא יפורסם בימים הקרובים".

ממשרד הביטחון נמסר: "מאז הקמת החומה כמכשול ביטחוני ב-1994, וגם בתחילת החורף הנוכחי, מערכת הביטחון ביצעה ומבצעת עבודת אחזקה שוטפת, לרבות ניקיון של מעביר המים שדרכו זורם נחל שכם, בתיאום עם נציגי המועצה האזורית בת חפר. כמויות הגשם העצומות הביאו סחף חדש, חפצים ועצים שסתמו את המעבר. מערכת הביטחון פעלה במקרה זה כיאות, ולפי שגרה הנהוגה מדי שנה ".

הסיפור המלא - מחרתיים בסופשבוע

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים