אולי באמת עדיף עוד בחירות

במגילת אסתר, מזכיר מרדכי היהודי לאסתר כי "אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר". אם יעמוד נתניהו עם 57 מנדטים הוא יפנה ליחימוביץ' וישכנע אותה להכנס לממשלה עם חרדים במקום להתעקש על מקום באופוזיציה

שלום ירושלמי | 21/2/2013 10:37 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
יש לי הצעה מעשית לראש הממשלה נתניהו: קח את יאיר לפיד ואת נפתלי בנט, תזמן את שניהם אליך ותסגור איתם היום הסכם קואליציוני. במקביל תוותר על המפלגות החרדיות, כי זה לא הולך יחד עם לפיד, ובנט לא ייכנס לממשלה שלך בלי לפיד. וגם ההיפך. אם אתה לא עושה את זה, אתה נשאר עם 57 חברי כנסת וסביר להניח שתלך לבחירות חדשות. בבחירות האלה, כפי שזה נראה היום, אתה עלול להפוך למפלגה השלישית בגודלה, אחרי לפיד ובנט שאותם אתה לא רוצה ביחד בקואליציה.

נער הייתי ועוד לא זקנתי, אבל אני יודע לחוש מתי מדובר בספין ומתי לא. הברית בין לפיד ובנט היא ברית דמים, כוח פלדה. בנט מרגיש שהוא חייב את הגורל הפוליטי שלו ללפיד. ראש הממשלה, ובעיקר רעייתו שרה, רצו ממשלה עם לפיד והחרדים ובלי בנט. נתניהו נועד עם לפיד שעות ארוכות, לפני שהוא חשב להזמין את החרדים, את בנט ואת ציפי לבני. אם לפיד היה רוצה, הוא היה עמוק בתוך הממשלה, אבל הוא שמר אמונים לבנט, בעל הברית החדש שלו.
ברית דמים, בנט ולפיד.
ברית דמים, בנט ולפיד. צילום: פלאש 90

נתניהו ואנשיו בטוחים שהם יגיעו לדקה ה-90 עם 57 מנדטים, אחרי שיצרפו אליהם את החרדים, לבני ושאול מופז, ואז יקראו לנפתלי בנט ולא תהיה לו שום ברירה. "מה הוא חושב שהוא יעשה?", שואל מקורב לראש הממשלה. "מה בנט יגיד אז לבוחרים שלו? שהוא מסכן את ממשלת הימין והולך לבחירות חדשות? זה מה שהם רצו?". התשובה היא כן. בנט יעדיף ללכת לבחירות חדשות ולא לבגוד בלפיד.  

מעבר לזה, בנט מרגיש כי היחס המתנכר של נתניהו כלפיו מחייב אותו ליחס דומה, בלי נקיפות מצפון. הצירוף של ציפי לבני לממשלה נראה לו כמו אצבע בעין. אם בנט ימצא את עצמו בממשלה, הוא יתבע, קרוב לוודאי, לבטל את ההסכם שעליו חתם נתניהו עם לבני ולקחת ממנה את תיק המשפטים. נפתלי בנט, אם אני מבין נכון, יסרב לחיות עם עובדות מוגמרות בנושא המדיני, שמשנות לדעתו את מהות הקואליציה.

בנט סגר אתמול את ועידת המפד"ל, או בשמה החדש הבית היהודי, עם ניצחון גדול. המעמד שלו במפלגה דומה למעמד הדיקטטורי של לפיד ב"יש עתיד". אם התרשמתי נכון אתמול בבנייני האומה, את ההנהגה האבסולוטית הזו מסרו החברים לבנט מרצון, אחרי שהכפיל ושילש את כוחה של הציונות הדתית בבחירות. קשה לי להניח שיש מי שיפרק היום מבחוץ את החבילה וישלוף את אנשי תקומה החוצה באמצעות רבני התנועה ומנהיגי המתנחלים. לא ילך.

במגילת אסתר אומר מרדכי היהודי לאסתר ברגע של כעס כי "אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר". אם יעמוד נתניהו עם 57 מנדטים הוא יפנה לשלי יחימוביץ' ויציע לה עולם ומלואו כדי שתיכנס לממשלה עם החרדים, שאותם הוא כנראה כבר לא ייטוש. אם יחימוביץ' רוצה ללכת בדרכי לבני ולבטל את עצמה לחלוטין, היא תקבל את ההצעה. לפי שעה היא וחבריה מגלים עיקשות מרשימה ושואפים לאופוזיציה.ואם כבר מדברים על המגילה. מנהל קמפיין הבחירות המוצלח של הבית היהודי, משה קלוגהפט, שאולי מכין כבר את הקמפיין הבא, הזכיר אתמול בנאומו בוועידה את בגתן ותרש, שני סריסיו של אחשוורוש שתכננו להתנקש בו. "מה הקשר בין בגתן ותרש?" שואל קלוגהפט בשמו של המלך. "הם משתי מפלגות שונות בכלל. למה הם הקימו ציר פוליטי משותף נגדי?". מה המסר? שאולי בכלל נתניהו צודק, והוא לא יכניס פנימה שתי מפלגות, שמתכוונות לחסל אותו. עדיף כבר ללכת לבחירות.

הטור המלא יתפרסם מחר במוספשבת

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים