סברה ושתילה: הפרוטוקולים הסודיים של הממשלה נחשפים

פרוטוקול הדיון במסקנות ועדת החקירה הממלכתית לפרשה מה-10 בפברואר 83', נחשף. על-פיו: אריאל שרון התנגד לאימוץ מסקנות הוועדה מחשש שהעולם יאשים את ישראל ברצח עם

אריק בנדר | 21/2/2013 17:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פרוטוקולים סודיים של ישיבת הממשלה מה-10 בפברואר 1983, הנחשפים היום (ה') לראשונה, ישיבה שעסקה במסקנות ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה בעקבות הטבח בסברה ושתילה, מגלים כי שר
שרון בסיור בבופור. מסקנות הוועדה יטילו אות קין על הממשלה
שרון בסיור בבופור. מסקנות הוועדה יטילו אות קין על הממשלה צילום: ארכיון צהל ומערכת הביטחון

הביטחון דאז, אריאל שרון, התנגד לכך שהממשלה תאמץ את המסקנות והזהיר כי אם השרים יעשו זאת העולם עלול להאשים את ישראל ברצח עם.

שרון, שהיה שר הביטחון, הודח לאחר שוועדה בראשות שופט בית המשפט העליון יצחק כהן המליצה להעבירו מתפקידו. לאחר ששמע את שרי הממשלה מתבטאים בזה אחר זה בעד אימוץ המלצות ועדת החקירה בראשות השופט כהן, אמר השופט כי "אם נקבל את הדו"ח בחלקו זה, הרי בהחלט יבואו שוחרי רעתנו ועלולים לטעון, ושמעתי כבר טענות כאלה, שמה שבוצע במחנות, זו השמדת עם".

שרון, שהגיע לדיון באחור בגלל הפגנה של 'שלום עכשיו' שנערכה מול חוות השקמים בנגב, הדגיש שהוא וראש הממשלה דאז מנחם בגין נמצאים באותה הסירה וטען שקבלת המסקנות יטילו עליו ועל כל חברי הממשלה "אות קין שיהיה טבוע במצחנו לדורי דורות".
הקמת ועדת החקירה הממלכתית

הוועדה הוקמה לאחר שכוח של הפלנגות הנוצריות בלבנון נכנס ב-16 בספטמבר 1982 למחנות הפליטים סברה ושתילה וטבח שם במאות תושבים ובכלל זה נשים, ילדים וזקנים. בעקבות הטבח

מנחם בגין עם אריאל שרון בבופור.  דחה על הסף א פרשנות שרון שישראל תואשם ברצח עם
מנחם בגין עם אריאל שרון בבופור.  דחה על הסף א פרשנות שרון שישראל תואשם ברצח עם צילום: ארכיון צהל ומערכת הביטחון

התעורר בישראל ובעולם זעם גדול כלפי ממשלת ישראל וצה"ל, אליהם הופנו אצבע מאשימה של נשיאה באחריות למרחץ הדמים. בעקבות הביקורת העזה, שהגיעה לשיאה בהפגנה של 400,000 איש בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, החליט בגין להקים ועדת חקירה ממלכתית. הממשלה אישרה את המלצתו. הוועדה הוקמה ב-1 בנובמבר 1982 כדי לחקור את "כל העובדות והגורמים הקשורים למעשי הזוועה אשר בוצעו על ידי הכוחות הלבנוניים באוכלוסיה האזרחית במחנות הפליטים בסברה ובשתילה. בראש הוועדה ישב נשיא בית המשפט העליון יצחק כהן וכיהנו בה שופט בית המשפט העליון אהרון ברק והאלוף במילואים יונה אפרת.

ב-7 בפברואר 1983 פרסמה הוועדה את מסקנותיה. היא הטילה "מידה מסוימת של אחריות" על ראש הממשלה מנחם בגין אך הטילה את מלוא האחריות על שר הביטחון אריאל שרון, על שהתעלם מהסכנה של מעשי נקם של הפלנגות באוכלוסייה האזרחית במחנות הפליטים וגם על כך שלא הודיע לראש הממשלה מנחם בגין מראש על הכוונה להכניס את הפלגנות למחנות הפליטים. הוועדה המליצה לשרון להוציא מסקנות אישיות ואם יהיה צורך בכך הציעה לבגין לשקול להשתמש בסמכותו ולפטר את שר הביטחון.


היום, שלושים שנה אחרי, מתפרסמים הפרוטוקולים של ישיבת הממשלה הסודית שהתכנסה על רקע הפגנות סוערות של 'שלום עכשיו' כדי לדון באימוץ מסקנות ועדת החקירה. הדיון הסוער מכולם היה כאמור ב-10 בפברואר 1983 בשעה שמחוץ למשרד ראש הממשלה בירושלים נערכה הפגנה של שלום עכשיו, שבסיומה הושלך עליה רימון יד שהביא למותו של אמיל גרינצוויג, ולמספר פצועים ביניהם אברהם בורג, בנו של שר הפנים דאז יוסף בורג, שנכח בישיבת הממשלה, אך לא ידע כי בנו בין הפצועים.

אחריות עקיפה לטבח

דיון זה היה הדרמטי והארוך מכולם. בפתח הדיון ניתנה זכות הדיבור לקצינים שהוועדה ביקרה את פועלם: האלופים שגיא ודרורי ותת-אלוף ירון. סגן ראש הממשלה לוי טען שיש לבצע את המלצות

שרון עם לוחמים בבופור. יש חלקים בדו
שרון עם לוחמים בבופור. יש חלקים בדו"ח שאי אפשר לקבל צילום: ''במחנה''
הוועדה בעיקר משום שאי-ביצוען יביא להפלת הממשלה ומכאן ל"הפקרת יהודה ושומרון".

מודעי הציע לקבל את "פסק הדין" של הוועדה בנוגע למערכת הביטחון, אך לדחות את "גזר הדין" שלה, קרי את הדחת שר הביטחון והקצינים הבכירים. הוא גם הציע להקים ועדת שרים מצומצמת שתקרא את כל הפרוטוקול של הוועדה ותגבש בתוך שבוע המלצות נוספות.

היועץ המשפטי זמיר הגיב באומרו שאין לממשלה אפשרות לקבל חלק מההמלצות. שעה וחצי לאחר פתיחת הישיבה הגיע שרון. הוא קרא לדחות המלצות הוועדה כי הן מטילות על מדינת ישראל אחריות עקיפה לטבח במחנות הפליטים ואפילו אשמה ברצח עם לפי "החוק בדבר מניעתו וענישתו של הפשע השמדת-עם, תש"י-1950".

"איני עסוק בלהיטות בהסקת מסקנות אישיות וחיפוש קורבנות וכפרות. הדו"ח כשלעצמו יש בו חלקים שאפשר בהחלט לקבל אותם ומן הראוי לקבל אותם, אבל מצאתי בו חלקים שלדעתי אין לקבל אותם. מדובר בנושא שהוא הרחק מעבר לשאלה האישית שבה מרבים לדוש אם שרון ילך או לא ילך".

"פרק האחריות העקיפה, זו הנקודה החמורה ביותר בעיניי. דו"ח זה קובע שמדינת ישראל ולא רק ממשלת ישראל או צה"ל נושאים למעשה באחריות. הוועדה קובעת כי סכנת טבח לא רק שהיתה קיימת אלא שהיתה גם ידועה לנבחרים ולממלאי התפקידים והם התעלמו ממנה, משמע ביודעין. זה כולל את כולנו, זה כולל אותך אדוני ראש הממשלה. את כל אחד מאיתנו. אני חוזר ואומר, התעלמו משמע ביודעין. זה כולל את כולנו", הדגיש שרון.

בגין חרד יותר מכל מהמלצות הוועדה

לאחר מכן הזהיר שרון את בגין ואת שרי הממשלה: "אם נקבל את הדו"ח יבואו שוחרי רעתנו ועלולים לטעון שמה שבוצע במחנות זו השמדת עם.

מה גם שהוועדה לא היססה למתוח קו משווה בין ישראל ובין שותפים עקיפים בביצוע פוגרומים שהשתתפו בעשיית מעשי זוועה בעם ישראל ואני באופן אישי דוחה בשאט נפש אפילו רמז של האשמה כזו. ישנם חלקים שלפי דעתי אסור לקבל אותם אם איננו רוצים שהנטל הזה, אות קין, זה יהיה טבוע במצחנו לדורי דורות".

לאחר מכן, חלק שרון על קביעות נוספות של ועדת החקירה ואילו זמיר, ארידור ובגין דחו על הסף את היתכנות פרשנותו של שרון שהוועדה מאשימה את מדינת ישראל בפשע של רצח עם.

לאחר ששמע את כל השרים חיווה בגין את דעתו על המלצות ועדת החקירה. הוא טען שעם כל הכאב אין לממשלה ברירה אלא לקבלן כמות שהן במלואן, בגלל המעמד המיוחד של ועדת חקירה ממלכתית, שהמלצותיה כמוהן כפסק דין חלוט. בזאת מיקם בגין את עצמו כמי שחרד מהמלצות הוועדה יותר מכל הנוכחים בישיבה, יותר אפילו מהיועץ המשפטי לממשלה.

באחד משיאיה של ישיבת הממשלה הדרמטית שעסקה במסקנות ועדת כהן על הטבח בסברה ושתילה, פנה אריק שרון בהתרגשות לשרים שעמדו להכריע בגורלו, ואמר: "מי אמר שגירוש מהממשלה זה עונש כל כך נורא? לי מחכים במשק שאחזור לעבודה. שלא תהיה לכם דאגה. כבר מכינים את מושב הטרקטור שיתאים לממדים שלי...לא אבוא בטענות. לא אאשים אתכם. לא אשמיע מילת ביקורת אחת. אפשר גם להשית עונש כבד יותר מאשר גירוש מהממשלה. תשפטו אותי איך שאתם רוצים. אין לי טענות אליכם, רק אל תבקשו ממני להתנדב".

וכאן הוסיף שרון: "אני מוכן להתנדב אם צריך ללכת להילחם להגן על יהודים באיזה שהוא מקום בעולם אבל אל תדרשו ממני להתנדב להתאבד. אתם יכולים לערוף את ראשי במו ידיכם. מה שעומד לקרות לי לא עומד לקרות לכם. אתם תמשיכו להנות מהבורקס גם מחר בבוקר. מאלה מהתרד או מאלה מהגבינה, הרי נפלא לשבת כאן. אני הוא זה שטבעתי את המטבע שטוב להיות שר".

על כך השיב לו ראש הממשלה בגין: "אריק. היום השתמשת בדבריך באירוניה, בסרקזם ובטון חריף. עוברים עליך ימים קשים אבל ימים קשים עוברים גם עלינו". וכאן סיפר בגין כי שנתו נדדה עליו בלילה שלפני הישיבה: "אני מדבר בכאב עמוק ממש. איני רוצה להתשתמש במילים יותר דרמטיוות. כל הלילה לא ישנתי. או ללילה הזה שהגעתי אליו. עם כל כאב הלב איננו יכולים לדחות את כל ההמלצות (של ועדת כהן א.ב.) או לקבל את חלקן. אנו יכולים לקבל את כולן וזה הדין".

לאחר מכן התקיימה הצבעה. 16 מחברי הממשלה תמכו בהצעתו של בגין. בעד הצעתו של שרון להקים ועדה שתדון בתיקונים בהמלצות הוועדה כלפי קציני צה"ל הצביע רק שרון לבדו . בעקבות החלטת הממשלה נאלץ שרון לוותר על תיק הביטחון אך נשאר שר בלי תיק בממשלה. כמו כן בוצעו המסקנות האישיות בנוגע לקציני צה"ל.היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים