פריצת דרך במו"מ בין נתניהו ללפיד ובנט

גורמים בליכוד-ביתנו ובבית היהודי הגיעו להבנות לפיהן גיל המתגייסים לחרדים יהיה 21. בליכוד אף הודיעו לש"ס: לא תקבלו את תיקי הפנים והשיכון

זאב קם | 26/2/2013 7:49 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
1. קרובים לפשרה?

האם המגעים האינטנסיביים שמתקיימים בימים האחרונים בין הליכודביתנו ובין נציגי הבית היהודי מתחילים להניב פירות ומובילים לפריצת דרך בין שתי המפלגות וגם מול יש עתיד? אלו לפחות הקולות שנשמעים מצד אנשי הבית היהודי, כאשר נקודת המחלוקת המרכזית בנושא השוויון בנטל - גיל המתגייסים - נראית ככזו שעשויה להיפתר בקרוב.

יו
יו"ר צוות המו"מ של הבית היהודי, ח"כ אריאל, עם נציגי הליכוד-ביתנו, עו"ד דוד שמרון ומשה ליאון צילום: ראובן קסטרו

- הליכוד: מסתמן מתווה גיוס משותף עם בנט ולפיד

גורמים מתוך צוותי המו"מ של המפלגות טענו כי הגיל המסתמן כמוסכם על הליכוד-ביתנו, הבית היהודי ויש עתיד, הוא 21. מדובר למעשה בפשרה בין הגיל שהוצע על ידי הלי כוד-ביתנו )גיל 24( ובין הגיל שדרשו ביש עתיד )18(. בבית היהודי הסבירו כי הם משמיעים גם את קולה של יש עתיד בשיחות שמתנהלות בימים אלו מול הליכוד-ביתנו.

אמש נערכה פגישה שלישית תוך ארבעה ימים בין צוותי המו"מ של המפלגות. הסיבות המרכזיות שהובילו את הבית היהודי ואת יש עתיד להתנגד לגיוס חרדים בגיל 24 הן העובדה שבגיל הזה כבר לא ניתן להתגייס לשירות קרבי, עלות השירות עבור הצבא גדולה פי חמישה, השירות צפוי להיות לא משמעותי, ומדובר בגיל שכנראה אינו עובר את מבחן בג"ץ. כך לפחות טוענים בבית היהודי.

נקודה נוספת שהעלתה במו"מ היא שגם גיוס החרדים בגיל 21 יגרור שירות של שנתיים בלבד, במקום שלוש שנים. "השיחות טובות נכון לעכשיו", אמרו גורמים בבית היהודי. "אנחנו מקבלים מהליכוד מסרים שהם מפסיקים לנסות לפרק את הברית בינינו לבין לפיד, ופשוט מתחילים לעבוד מולה". מלבד נושא הגיל, שבו כאמור מסתמנת פריצת דרך, נקודת המחלוקת הבאה שהצדדים יצטרכו למצוא לה פתרון היא סוגיית יעדי הגיוס מול מכסות תלמידי הישיבות. "יעדי גיוס זה דבר שאינו מקובל עלינו", הבהירו אמש בבית היהודי.


גורמים בכירים ביש עתיד אמרו אמש כי אם נתניהו יחליט שהוא מתכוון לשבת למו"מ משותף עם בנט ולפיד, מה שעדיין מונח על השולחן זה המתווה של יש עתיד. "הבית היהודי מעיר הערות יחסית מינוריות על מתווה לפיד וסומך את שתי ידיו עליו", הסבירו הגורמים. גורמים בצוות המו"מ של הליכוד-ביתנו הודו אתמול כי כבר בשלב זה הם מתנהלים במו"מ מול שתי המפלגות כאילו מדובר במו"מ מול גוף אחד.

2. נפרדים מהחרדים?

בליכוד-ביתנו הבהירו לאחרונה לחברי ש"ס כי בניגוד לממשלה היוצאת, בממשלה הבאה תיקי הפנים והשיכון לא יהיו בידיהם. בכך הלכו בליכודביתנו צעד נוסף לעבר הבית היהודי ויש עתיד, שכבר הכריזו בעבר כי לא יהיו מוכנים ששני התיקים האלו יהיו בידי מפלגה סקטוריאלית. עוד לפני הבחירות הודיע ראש הממשלה נתניהו כי תיק השיכון יהיה בממשלה הבאה בידי מפלגת השלטון.

עכשיו נראה כי בליכוד-ביתנו מתכוונים לממש את אותה החלטה, ואף להוציא מידיה של ש"ס את התיק שהיה הכי מזוהה עמה בשנים האחרונות, וגם אחד ממוקדי הכוח המרכזיים שלה - תיק הפנים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים