בת"א חיים כיום כ-80 אלף מסתננים מאפריקה

לדברי מנהל ביה"ח איכילוב: "הבעיה היא שסגרו את הגדר אבל לא את הילודה, ומספר האריתריאים שנולדים אצלנו עולה משנה לשנה"

אריק בנדר | 24/4/2013 20:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"בתל אביב חיים כיום כ-80 אלף מסתננים מאפריקה, המהווים כ-15 אחוז מאוכלוסיית העיר. בשנה האחרונה נולדו כ-700 תינוקות לאימהות אריתריאיות וסודניות, וכיום יש בממוצע שתי לידות ליום", כך מסר היום פרופסור גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, בדיון שקיימה בכנסת השדולה למען השבת המסתננים.
 
מסתננים במתקן הכליאה בסהרונים
מסתננים במתקן הכליאה בסהרונים יוסי אלוני

"הבעיה היא שסגרו את הגדר אבל לא סגרו את העלייה הטבעית, ומספר האריתראים שנולדים אצלנו עולה משנה לשנה", אמר ברבש.

על פי הנתונים שהציג, היולדות מגיעות לחדר הלידה בלא שהיו תחת מעקב רפואי ורבות מהן נזקקות לטיפולים נמרצים, כשאחוז הפגים בקרב האוכלוסייה האפריקאית גבוה פי שניים מאשר בשאר האוכלוסייה.

פרופ' ברבש דיווח על אחוזי תמותה של תינוקות בתוך הרחם וגם על מחלות ויראליות מדבקות בקרב היולדות; שחפת, מלריה ואיידס. אוכלוסיית האפריקאים מהווה שליש מהנשאים החדשים שמאובחנים באיידס בארץ, וחצי מהנשאים המאובחנים במלריה.

לגבי מחלת השחפת מסר פרופסור ברבש כי בשנה האחרונה נתגלו 15 מקרים בקרב ישראלים, לעומת 65 אפריקאים המאובחנים כנשאי שחפת. "על כל חולה שחפת ישנם 6 חשודים, וכל חשוד מקבל חדר מבודד, אחיות נפרדות ובדיקות יקרות לאין שיעור".

לדבריו, משרד הבריאות לא מממן את הלידות כלל, והנטל נופל על משלם המיסים. ההוצאות הרפואיות בטיפול באוכלוסיה האפריקאית מוערכות בכ-50 מיליון ש"ח בקירוב לשנה.בדיון ניסו חברי השדולה, בראשות ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), לקבל מנציג משרד המשפטים, עו"ד דרור גרנות, תשובות מדוע הקפיא משרד המשפטים את תהליך ההחזרה מרצון של אפריקאים לארצות מוצאם ממתקן השהייה בסהרונים, לאחר שהוחזרו כבר כ-2,000 סודנים.

 
הפגנת סודנים בתל אביב נגד הגירוש
הפגנת סודנים בתל אביב נגד הגירוש  צילום: רענן כהן
"משרד המשפטים מתחבט בשאלה מהו 'רצון חופשי', ומשרד החוץ מבזבז זמן יקר ולא נותן אישור למשרד המשפטים, שמצהיר כי המצב בסודן אינו מסכן חיים. התנהלות גרירת הרגליים של משרדים אלו מונעת כל יכולת להתקדם ולהביא לפתרון הבעיה", אמרה שקד.

לדבריה, "משרד האוצר החליט לקצץ כ-300 מיליון שקל שהיו מיועדים למשכורות צוות כח האדם של מתקני השהייה. מכיוון שהמדינה לא מעבירה כרגע את מהגרי העבודה למתקנים וכ-8,000 מקומות עומדים ריקים, הוחלט לקצץ בתקציב. ראוי להבהיר לאוצר שכאשר המדינה תחדש את תהליך העברת המסתננים ממרכזי הערים למתקני השהייה, יידרש חלק מהתקציב".

עו"ד גרנות אמר כי "מדינת ישראל מקיימת מדיניות של אי-הרחקה זמנית של מסתננים מאריתריאה. מדיניות זו אינה חדשה והיא הונהגה בתקופות קודמות גם ביחס למקומות שונים כמו חוף השנהב. המדיניות נועדה להבטיח את מחויבותה של מדינת ישראל לעקרון המשפט הבינלאומי - עקרון אי ההחזרה".
 

סודנים שנתפסו על ידי צה''ל בגבול מצרים
סודנים שנתפסו על ידי צה''ל בגבול מצרים  צילום: אי-אף-פי
"לפי עקרון אי-ההחזרה, מדינות לא מחזירות אנשים למקום שבו נשקפת סכנה לחייהם. זה עקרון שמעוגן גם באמנת הפליטים", אמר.

בעקבות תשובה זו שאל ח"כ משה פייגלין (ליכוד) את נציג משרד המשפטים: "האנשים הללו הגיעו אלינו ממצרים, המוגדרת במשרד המשפטים כמדינה רודפת תושביה. מדינה טרוריסטית? היא הרי מדינה חברה באו"ם! מדינה מתוקנת שיש לנו איתם הסכם שלום. אם הם מגיעים ממדינה שלישית, אז על מה אתה מדבר? למה משרד המשפטים מתעלם מהעובדה הפשוטה הזו שהבעיה של האנשים הללו היא הבעיה של המצרים ולא שלנו?".

עו"ד גרנות, שלא יכל לספק תשובה מספקת לח"כ פייגלין, העלה את חמתו של הח"כ, שעזב בזעם את האולם בעודו מטיח: "הדבר האחרון שמעניין אתכם זה האנשים. יש לכם אג'נדה ואתם מאמללים את עם ישראל".

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, מתח אף הוא ביקורת חריפה על נציג משרד המשפטים בדיון ואמר: "הכל תקוע עכשיו רק בגלל סיבה אחת. היועץ המשפטי לממשלה החליט שהוא בודק מה נקרא "רצון חופשי", ופה כל הסיפור".

לדברי לוין, "זה עניין של מדיניות ולא עניין משפטי. על פי ההיגיון שלכם, אולי אנחנו צריכים לשקם כל אחד מהם בווילה בסביון עם בריכת שחייה, כדי שנוודא שכשהוא חתם לנו הוא באמת חתם מרצון? צריך לבוא ולומר מי שחותם שהוא מוכן לצאת – יוצא, נקודה".

"כל העניין הזה הרי יכול להיפתר בשלוש שעות, אז בבקשה תעשו את זה ותעמדו מאחורי העניין. זה שאתם אדישים לסבל של האנשים האלה זה דבר נורא בעיניי, הרי אנחנו מקבלים מהם את המשכורת, אנחנו נציגי הציבור. בסופו של יום המשפט צריך לשרת את האדם ולא האדם את המשפט", הוסיף.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים