גנץ: "אין כוונה לשנות הוראות פתיחה באש באיו''ש"

הרמטכ"ל הבהיר כי הוא ושר הביטחון נותנים גיבוי מלא לאלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון. "אם נתיר את הרסן תהייה הסלמה ונאבד שליטה", הבהיר גנץ. בפתח הדיון בוועדת החוץ והביטחון אמר ליברמן כי "הציר הרדיקאלי חצה את כל הקווים האדומים"

אריק בנדר | 28/5/2013 9:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בעקבות תחקיר "סופשבוע" של מעריב: הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס הבוקר למצב הביטחוני בשטחי יהודה ושומרון ואמר כי "אין כוונה לשנות הוראות פתיחה באש". זאת בעקבות הביקורת הרבה אותה הטיחו חיילי מילואים בשבועות האחרונים, שטענו כי הוראות הצבא מסכנות את חייהם.

ליברמן וגנץ בוועדת חוץ וביטחון
ליברמן וגנץ בוועדת חוץ וביטחון צילום: מירי צח
הרמטכ"ל אמר כי הוא ושר הביטחון נותנים גיבוי מלא לאלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, והוסיף: "אם נתיר את הרסן תהייה הסלמה ביהודה ושומרון ונאבד את השליטה. צריך לשפר את האופן בו אנו מתדרכים את החיילים לפעול בהתאם להוראות הקיימות".

במהלך הדיונים פנה אל גנץ ח"כ ראובן ריבלין ואמר כי בחודשים האחרונים מוצגים חיילי צה"ל כחסרי אונים מול מתפרעים פלסטינים ביהודה ושומרון, והדבר מדאיג ומטריד. לדבריו: "העולם כולו ואזרחי ישראל נחשפים לתמונות בהם חיילי צה"ל עומדים חסרי אונים מול התפרעויות והתקפות מצד מפירי סדר פלסטינים, ועל צה"ל לתת בידיהם כלים להתמודד עם מצבים אלו" .

ריבלין הוסיף כי "המראות של חיילי צה"ל מותקפים ונסוגים מול מתפרעים מחייבים את צה"ל בחשיבה מחודשת של ההנחיות הניתנות לחיילים בשטח. המצב הנוכחי איננו יכול להימשך. חוששני שהדבר לא תורם ליצירת רגיעה אלא להיפך".

בעקבות הטענות על אוזלת היד שמגלה צה"ל בטיפול ביידויי האבנים וגילויי האלימות מצד הפלסטינים בשטחים, הדגיש הרמטכ"ל כי על החיילים להגיב במסגרת הוראות הפתיחה באש הקיימות, והוסיף: "אני לא אוהב את השלטים שמתפרסמים נגד האלוף ניצן".

גנץ אמר את הדברים גם בעקבות שאלה שהפנתה אליו יו"ר מרצ זהבה גלאון, שגם קראה לרמטכ"ל לפרק את ישיבות ההסדר.
ליברמן: "נצחו כל הקווים האדומים"

על רקע הקיצוצים הצפויים בתקציב הביטחון נפתחה הבוקר (ג') ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר כי "התקופה האחרונה מתאפיינת בחציית כל הקווים האדומים ע"י הציר הרדיקאלי".

- צרפת בודקת חומרים כימיים שהוברחו מסוריה
- האיחוד האירופי הסיר את האמברגו הנשק לסוריה

ליברמן התייחס לדיווחים האחרונים של השימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים הסורית ואמר כי "אין יותר שאלה האם אסד השתמש בנשק כימי. טבח של 90 אלף איש לא זכה למענה מצד הקהילייה הבינלאומית". הוא הוסיף כי "אנחנו גם מקבלים ידיעות על כך שהאו"ם מתכוון לפנות את משקיפיו מרמת הגולן".

בנוסף ציין ליברמן כי "איראן רצה בקצב מטורף לקראת פצצת אטום, וגם החיזבאללה חוצה את הקווים האדומים בכך שיש לו נשק שיכול לפגוע בכל מקום במדינת ישראל".

"אני יודע שהתשובה היא עוד תקציבים, אבל מה שנחוץ בעת הזאת הוא כושר החלטה, נחישות והחלטיות. אני מקווה שאנחנו נדע לקבל החלטות נכונות", הבהיר.

אחרי ליבמן, הרמטכ"ל, בני גנץ, החל את סקירתו בפני הוועדה. בפתח הדיון אמר גנץ: "אנו מתמודדים עם מספר מגמות בו זמנית. הראשונה הפעלת כוח מבצעי בזירות השונות והשנייה בניית הכוח נוכח מגבלות התקציב". הרמטכ"ל יסקור במהלך הדיון את המתרחש בגזרת הצפון ובסיני ויעמוד על הצרכים התקציביים של צה"ל לקראת אישור תקציב הביטחון.

הבוקר דווח בגלי צה"ל כי המחיר המסתמן של הקיצוץ בתקציב הביטחון הוא האטת ההצטיידות במערכות של כיפת ברזל וצמצום משמעותי באימוני המילואים.  ע"פ הפרסום, צה"ל בוחן את האפשרות לבטל את מרבית אימוני המילואים המתוכננים עד סוף השנה ולהאט את קצב ההצטיידות במערכת ההגנה נגד רקטות "כיפת-ברזל" בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון. - צעדים שצפויים לחסוך לצבא כמיליארד שקלים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...