עמידרור: ישראל תמנע מטילי ה-S-300 להפוך למבצעיים

דיפלומטים אירופים שהשתתפו בתדרוך עם יועצו של ראש הממשלה לביטחון לאומי אמרו כי להבנתם עמידרור לא התכוון בהכרח לפעולה צבאית שר החוץ הסורי: "תקיפה ישראלית תיענה בתגובה מיידית"

אלי ברדנשטיין ואסף גבור | 30/5/2013 7:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"ישראל תפעל ככל יכולתה כדי למנוע מטילי ה-S-300 שרוסיה מתכוונת לספק לסוריה מלהפוך למבצעיים", כך אמר היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, בתדרוך שנתן ל-27 שגרירי האיחוד האירופי ביום חמישי שעבר.
טילי S-300 רוסיים
טילי S-300 רוסיים צילום: איי-פי


שני דיפלומטים אירופים שעודכנו בפרטי התדרוך ציינו כי להבנתם עמידרור לא התכוון שישראל בהכרח תפעל צבאית כדי להשמיד הטילים. לדבריהם, בישראל מעריכים שהרוסים אמנם יספקו חלקים של מערכת נשק זו, אך לא בהכרח הם יהיו מוכנים להפעלה מבצעית. דברי עמידרור הובנו כך שפעולת הסיכול הישראלית, בשיתוף עם הממשל האמריקאי, תהיה במישור הדיפלומטי-שכנוע הרוסים שלא לספק את הרכיבים החיוניים ואת ההדרכה המתאימה שיאפשרו למערכת הטילים להפוך למבצעית.

בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית, "אלמייאדין", אמר אתמול שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, כי כל תקיפה ישראלית נוספת בשטח ארצו "תיענה באופן מיידי". אלמועלם נשאל גם על הוועידה הבינלאומית בז'נבה, שתעסוק בעתיד סוריה, ואמר כי לדמשק "אין תנאים מוקדמים", אולם היא ממתינה לפרטים נוספים בנוגע אליה. לדבריו, דמשק טרם החליטה על הרכב המשלחת שתשתתף בוועידה. "נבוא עם כוונות טובות, ללא תנאים מוקדמים ומתוך תקווה להגיע להסכם", אמר .

דבריו של עמידרור מגיעים על רקע ההידרדרות ביחסים בין האיחוד האירופי לרוסיה. ראשי האיחוד החליטו השבוע להסיר את אמברגו הנשק על סוריה ולאפשר לחמש את המורדים. בצבא סוריה החופשית מיהרו לברך על המהלך, אך גורמים דיפלומטיים באירופה הבהירו שעיקר מטרתו היא ללחוץ על אסד לפני פתיחת השיחות באמצע יוני בז'נבה.

במוסקבה זעמו על ההחלטה האירופית ואותתו שלשום פעם נוספת עד לאן ירחיקו כדי למנוע את נפילתו של בעל בריתם במזרח התיכון. סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, הודיע כי ארצו תשלים את העסקה ותעביר את טילי הנ"מ המשוכללים למשטר אסד.
 
ריבקוב מתח ביקורת על החלטת האיחוד והסביר שמערכת הטילים תסייע לסוריה למנוע התערבות זרה בענייניה. "אנחנו רואים בטילים גורם מייצב ומאמינים שהם ירתיעו חמומי מוח אחדים מלחשוב על מצב שבו הם הופכים את הסכסוך הזה לבינלאומי באמצעות הכנסת כוחות זרים", הבהיר .

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...