ראש השב"כ: אבו מאזן לא מאמין בהסכם עמנו

ח"כים שנכחו אתמול בוועדת חו"ב טוענים: יורם כהן אמר בדיון כי הפלסטינים לא ששים לחדש את המו"מ עם נתניהו. השב"כ: לא היה ולא נברא

זאב קם | 5/6/2013 8:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש השב"כ יורם כהן הופיע אתמול בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והטיל לפתחם פצצה מדינית, דווקא על רקע הניסיונות הרבים לחדש את התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים.

יורם כהן בוועדת חוץ ובטחון
יורם כהן בוועדת חוץ ובטחון צילום: פלאש 90
לדברי חברי כנסת שנכחו בדיון, כהן טען בפניהם כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא באמת מאמין בהסכם שלום עם ישראל. ראש השב"כ הסביר לחברי הכנסת כי בצד הפלסטיני ישנה ירידה מתמשכת באמונה בכך שיתרחש באזור איזשהו תהליך מדיני חיובי בין הצדדים.

כהן אף סיפר כי הפלסטינים לא ממש ששים לחדש את המו"מ עם ישראל, לנוכח ההבטחות שלהן זכה בעבר אבו מאזן מראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. לדבריו, נקודת הפתיחה של הממשלה הנוכחית במו"מ אפילו לא קרובה למה שדובר בזמנו עם אולמרט, ולכן מבחינתו של אבו מאזן הוא אינו יכול להרוויח דבר מכך שייכנס למו"מ עם ישראל.

לדברי כהן, כניסה למו"מ בנקודה כזו היא דבר שאבו מאזן אינו רוצה להתחיל, מאחר שלשיטתו הוא רק יכול להפסיד מכך, לנוכח העובדה שבעבר היה במצב טוב יותר במו"מ. אחד מחברי הכנסת שנכח בדיון טען כי לדברי ראש השב"כ, "אבו מאזן תמיד נושא עמו את ההבטחות של הקודמים ולא מצליח להתכנס למציאות של הנוכחיים. רוח הדברים הייתה שאין כרגע עם מי לדבר ועם מי לייצר תהליך בצד השני".

בנוסף , בשונה מעט מהתיאורים של אבו מאזן כיו"ר רשות חלש, תיאר ראש השב"כ את שלטונו של אבו מאזן כחזק בעת הזו, אבל ככזה שגם ניתן בעתיד להפיל. כהן הדגיש כי אבו מאזן נמצא כרגע במצוקה, כאשר מצד אחד שלטונו אמנם יציב, אך מצד שני, אם יתקיימו בחירות ברשות הפלסטינית, הוא יכול לאבד את כיסאו.
 
כהן ציין כי אם יבוצע פיוס בין חמאס ופת"ח, צפוי חמאס להתחזק, "ובמצב כזה אבו מאזן יכול לאבד את כיסאו או את ראשו. לכן הפיוס עם חמאס לא נמצא בשיא שאיפותיו". הוא גם עדכן את חברי הכנסת כי חלה עלייה ברורה בנתוני פעילות הטרור הפלסטיני, בהשוואה לשנה שעברה, כאשר המספרים הוכפלו במהלך השנה האחרונה. לדבריו, השטח נמצא כרגע במצב של חוסר יציבות.

מדוברות השב"כ הכחישו כי יורם כהן אמר את הדברים המיוחסים לו.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...