התרגיל להסתרת הסמל של מד"א

לפני כשנה התקבל מגן דוד אדום לצלב האדום, לאחר שנדרש ממנו לא לפעול מעבר לקו הירוק לטענת מתנדבי הארגון ביו"ש, לרגל ביקור בן שלושה ימים של משלחת הצלב האדום בארץ, החליטו במד"א להנפיק להם אפודים חדשים ללא הסמל הרשמי מד"א: "לא חל כל שינוי"

עמיחי אתאלי | 19/6/2013 7:55 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: מד"א, יו"ש
מתנדבי מד"א ביהודה ושומרון קיבלו לאחרונה הוראה מעט מוזרה: עליהם להסתובב בימים הקרובים עם אפוד רפואי חלופי שאינו נושא את סמל הארגון - מגן דוד אדום. הסיבה שנמסרה למתנדבים:
המדים של מתנדבי מד''א בשטחים. האפוד החדש מימין מול האפוד המקורי
המדים של מתנדבי מד''א בשטחים. האפוד החדש מימין מול האפוד המקורי צילום: אלי דסה
משלחת של הצלב האדום נמצאת כעת בארץ, ומד"א מעוניין להסתיר ממנה את הקשר בין הארגון לבין ההתנחלויות.

לפני כשנה התעוררה סערה בעקבות דרישת מד"א להסיר את סמל המגן דוד מהאמבולנסים המוצבים בכל ההתנחלויות ביהודה ושומרון. ההוראה הגיעה על רקע קבלת מד"א כחבר בארגון הצלב האדום הבינלאומי. אחת הדרישות של הצלב האדום לקבלת הארגון אל שורותיו הייתה שמד"א לא יפעל בשטחי יהודה ושומרון. המתנדבים בשטח מחו על הסרת הסמלים, וביוזמת ועד מתיישבי השומרון הודבקו על האמבולנסים של מד"א בשטחים מדבקות עם הסמל המקורי.

מתנדבי הארגון חשבו כי הוראה כזו לא תחזור שנית, אלא שלאחרונה קיבלו כל רכזי הרפואה של המועצות האזוריות ביו"ש הוראה להגיע למרחבי מד"א כדי לקבל אפודי הצלה חדשים עבור המתנדבים.

כשהחבילות נפתחו, מצאו רכזי הרפואה אפודים מעט שונים: אל הווסט הרגיל של מתנדבי מד"א בכל רחבי הארץ מוצמדים שלושה מחזירי אור גדולים, שעל אחד מהם מודפס סמל מד"א, ועל השניים האחרים כתוב "חובש" ו"מגן דוד אדום". הווסטים החדשים שקיבלו מתנדבי יו"ש דומים מאוד לווסט חובש רגיל, אלא שבמקום מחזיר האור שעליו כתוב בדרך כלל "מגן דוד אדום", נכתב "אמבולנס יישובים", ובמקום סמל מד"א, הודפס סמל אחר שמעליו הכיתוב "אמבולנס יישובים".

לידי מעריב הגיעה הודעת טקסט שנשלחה על ידי הרכזים לכל המתנדבים ביו"ש ובה נכתב: "באמבולנסים של כל המועצות ביהודה ושומרון מחליפים את הווסטים למשך מספר ימים. על מועד החזרה לווסטים הרגילים תבוא הודעה".

יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר מחה אתמול על הוראת מד"א ואמר: "מדובר בהתנהלות מבישה של מד"א, שנכנע לצלב האדום, ואנו קוראים למתנדבים לא לשתף פעולה. אנחנו, בניגוד למד"א, גאים בסמל המגן דוד ולא מסתירים אותו".

ממגן דוד אדום נמסר בתגובה: "מגן דוד אדום פועל כרגיל וללא כל שינוי ברחבי יהודה ושומרון, עם סמלי הארגון כפי שהיה עד כה. האפודים החדשים חולקו לאמבולנסים שמופעלים על ידי יחידת היישובים כחלק מציוד האמבולנס, ולא חל כל שינוי במתכונת ההפעלה של האמבולנסים".

יו״ר מועצת יש״ע, אבי רואה, אמר הבוקר (ד') כי ״זה לא רק עניין של סמל, מדובר בנסיון ליצור הפרדה בין אוכלוסיות במדינת ישראל. לא יתכן שבחלקים רחבים של ארץ ישראל לא ניתן יהיה להסתובב עם הסמל המייצג של מגן דוד אדום על החולצה. אנחנו מתנגדים למהלך הזה וקוראים למד"א לא להיכנע לגורמים אנטי ישראלים ולא להפריד בין דם לדם״.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...