קייטנת האו"ם בשכם ועזה: ג'יהאד ואלימות

סוכנות אונר"א עורכת מחנות קיץ לילדים פלסטינים תחת הכותרת "השלום מתחיל כאן". סרט מתעד מדריכים שקוראים לכיבוש אלים של עכו ויפו

אסף גבור | 13/8/2013 9:27 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סוכנות הסעד והתעסוקה של הפליטים, אונר"א, נותנת מענה לחמישה מיליון פלסטינים המוגדרים פליטים. בכל שנה מארגנים אנשיה מחנות קיץ ברצועת עזה, בשכם ובג'נין, עם הסיסמה "השלום מתחיל כאן".
מחנכים לנכבה. קייטנת אונר
מחנכים לנכבה. קייטנת אונר"א בשכם צילום: צילום מסך


עוד בנושא:
- מחקר: רוב הנוער הפלסטיני שונא ישראלים
- ישראל ביטלה פסטיבל לילדים בחסות הרשות הפלסטינית
- הונאה ושמה אונר"א / דעה

תחת הכותרת הזו, שמוצגת בכל נייר רשמי של הסוכנות, מעבירות עשרים מדינות את הכספים לממן את אותן קייטנות. מרבית הכספים מועברים מארה"ב, מקנדה, מבריטניה, מנורווגיה ומהאיחוד האירופי.

מתקנים מתנפחים באולמות ממוזגים, בלונים ומשחקי כדור מהווים את הבידור בשביל הילדים והילדות שמשתתפים במחנות הקיץ. כאשר שעת היצירה או המשחק מסתיימת, הילדים מתפנים לשעות הלימוד, שבהן הם שומעים בין היתר הטפות לאלימות נגד ישראל, להשמדת היהודים ולכיבוש מדינת ישראל. "האומה הערבית חזקה כמו אש, כמו אור העיניים, תחי פלסטין", צועקות הבנות בתחילת עוד יום של קייטנה, "תבורך ירושלים העיר הברוכה, תחי פלסטין".

לקראת שנת הלימודים החדשה בבתי הספר של אונר"א, דקן הארגון בירדן, ד"ר פארס היידר, פרסם בדף הבית שלו בפייסבוק את דיוקנו של אדולף היטלר. "הכלל החשוב להשגת הצלחה לפי המנהיג הדגול ומורה הדרך הרוחני, אדולף היטלר, הוא'מה שיקרה - אל תיכנעו'", כתב היידר.

גם סרטון שצולם על ידי "המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון", בניהול דוד בדין, חושף את התנהלות קייטנת אונר"א במחנה הפליטים בלטה שבשכם, ואת הדרך שבה משמשים כספים מארה"ב ומהאיחוד האירופי להסתה נגד ישראל.

צפו בסרטון מהקייטנה בשכם:
 "אנחנו מלמדים את הילדים מאיזה ערים וכפרים גורשו אבותיהם. הם לומדים את שמות כל הכפרים ולא רק את ירושלים. ככה אנחנו מעודדים אותם ונותנים להם מוטיבציה לחזור לכפרים המקוריים שלהם, בכל דרך", מסבירה בסרטון אמינה חינאווי, מנהלת קייטנת אונר"א בעזה. "אני מודה מאוד לאונר"א, שמאפשרת את הקיום של התוכנית החינוכית הזאת".


נסרין בשארת, עובדת סוציאלית במחנה הפליטים בלאטה בשכם, מסבירה בסרטון את לוח הזמנים: "קייטנות הקיץ של אונר"א החלו ב-25 ביוני והסתיימו יומיים לפני צום רמדאן", היא אומרת ומציינת כי תרבות הנכבה היא ערך מרכזי במהלך הקייטנות. "הם צריכים לדעת מה מוצאם. אנחנו מקפידים לתת לקבוצות הילדים שמות של ערים שמהן ברחו הפליטים - כמו יפו, חיפה ועכו - כדי שכל ילד יזכור את השמות האלו וידע שלשם הוא צריך לחזור. בקיץ שמנו לנו למטרה להדגיש את יום האסון שבו קמה מדינת ישראל".

הילדים מצולמים כשהם קופצים על טרמפולינות ועל המתקנים המתנפחים והמדריכה צועקת: "רוצים לחזור ליפו, לעכו, לנצרת ולחיפה". החניכים עונים לה: "אנחנו נילחם ונחזור בעזרת אללה ובעזרת כוחנו לכפרינו. בעזרת הג' יהאד נחזור לביתנו".

אחמד סוג'ה, מדריך בקייטנת אונר"א, מבהיר כי זכות השיבה הפלסטינית עומדת בחשיבות עליונה. "איש לא יכול לוותר על זכות השיבה. אם אני לא אחזור לכפרים שמהם גורשו אבותיי, נכדיי יחזרו לשם. לעולם לא נוותר".
תוכנית לימודים פחות טובה

 הלא מוראד, חניכה בקייטנה בבלאטה שבשכם, מסבירה בסרטון את החשיבות של אירועי הקיץ: "גם בבתי הספר הממשלתיים מלמדים על הנכבה, אבל תוכנית הלימודים שלהם פחות טובה מזו של אונר"א. פה מלמדים אותנו הרבה על זכות השיבה, על החיים לפני הנכבה ועל הגירוש בשנת 1948".

דוניה מוגרבי, שלומדת גם היא בשכם, סיפרה: "ציירתי את מפת פלסטין השלמה, החופשייה מהתושבים היהודים. רשמתי את שמות הערים שלנו שאליהם נשוב - צפת, באר-שבע, יפו, חיפה וירושלים".

לילדים הקטנים, בני שלוש וארבע, מספרת המדריכה על החיים לפני 1948: " הם (הפלסטינים - א"ג) חיו ליד הים, שתו בספינות, היו להם מכוניות מפוארות והם גרו בווילות ובארמונות (...) ואז הגיע הזאב. מי זה הזאב, ילדים? " שואלת המדריכה וממהרת לענות: "היהודים. נכון שהיהודים הם זאבים? מה הם עשו לנו. גירשו אותנו וירו בנו והרגו את בני משפחותינו".

נוואל, חניכה נוספת, שרה בסרטון: "אמי ביקשה ממני ללכת לשכנה, לאסוף אבנים, כדי שנשליך אותן על הסיור הישראלי". פאדי, מדריך בקייטנה בשכם, פוסל את שיחות השלום: "הדרך היחידה להתנהל עם אויבנו היא עין תחת עין ודם תחת דם. הם גירשו אותנו ואנחנו נגרש אותם".

מאונר "א נמסר: "קיבלנו לידינו את החומרים, ואנחנו נמצאים בחקירה של הנתונים כדי לברר אם נעשה שימוש בכספי אונר"א לצורכי חינוך לאלימות של ילדים. אונר"א אינה גוף פוליטי, ואין לה כל עמדה בנוגע לזכות השיבה. אנחנו נתמוך בכל החלטה בינלאומית או מקומית בין ישראל לפלסטינים בעניין. יש לנו אנשים מצוינים שיודעים לחקור את הנתונים, ובתום החקירה אם יתגלה שהטענות נכונות נפעל בהתאם".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...