מתאם הפעולות בשטחים: חשש לאסון הומניטרי בעזה

בתדרוך לבכירים באיחוד האירופי סיפר האלוף איתן דנגוט על המחסור בדלק, על הפסקות החשמל הממושכות ועל הביוב הזורם ברחובות - תוצאה ישירה של המלחמה שמנהלת מצרים נגד מנהרות ההברחה. "עובדים עם הרשות לפתרון הבעיה"

אלי ברדנשטיין | 3/12/2013 7:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, הזהיר בסדרה של פגישות שקיים בשבוע שעבר בבריסל עם בכירים באיחוד האירופי ועם שגרירי 28 מדינות האיחוד המוצבים בבריסל, מפני "אסון הומניטרי בעזה". כך עולה ממברק שסוקר את המפגשים של דנגוט באיחוד.

"עובדים עם הרשות הפלסטינית". דנגוט  צילום: יהודה לחיאני
דנגוט, שהגיע לבריסל ביוזמת שגרירות ישראל בעיר, הרחיב בסוגיית המחסור החמור בדלק ומשבר ייצור החשמל ברצועה, שפוגע לדבריו "באספקת האנרגיה לכלל האוכלוסיה ומשפיע הן על משקי בית פרטיים והן על מבנים ציבוריים דוגמת בתי חולים", כפי שנאמר במברק.

לפי מקור בכיר במשרד החוץ, דנגוט סיפר על הפסקות חשמל בעזה שנמשכות 16 שעות ביום בממוצע, על הביוב הזורם ברחובות משום שתחנות השאיבה לא פועלות בצורה סדירה בגלל המחסור בחשמל ועל מחסור במים לשתייה בגלל הפסקות בפעילותן של המשאבות. למחסור בדלק לדבריו יש השלכות חמורות אפילו על פעילות המשאיות לאיסוף האשפה שנערמת ברחובות.

דנגוט ייחס את משבר האנרגיה החמור ברצועה לעימות בין מצרים לחמאס, במסגרתו מנהלת קהיר מאבק חסר פשרות במנהרות ההברחה. "מצרים רואה בחמאס אויב", קבע דנגוט נחרצות. באשר ליחס לישראל אמר דנגוט כי "חמאס נמנע מהסלמה משום שהוא יודע שאין לו את תמיכת מצרים".

כדי לפתור ולו חלקית את סוגיית אספקת הדלק לרצועה, עדכן דנגוט את עמיתיו בבריסל שמשרדו "עובד עם הרשות הפלסטינית לפתרון הבעיה". אלא שחמאס, הסביר, "אינו מעוניין לקבל את סמכות הרשות". מנגד, הרשות, שקונה את הדלק מישראל ומעבירה אותו לעזה, מסרבת להמשיך לעשות זאת, משום שחמאס מסרב לשלם.

סוגיה נוספת שעלתה בתדרוך של דנגוט נוגעת להחלטת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להפסיק הכנסת חומרי בנייה לרצועה, בעקבות חשיפת מנהרת הטרור לפני כחודש ליד עין השלושה. משרדו של דנגוט הזהיר מפני השלכות חמורות של ההחלטה, בעיקר על התעסוקה ברצועה. זאת משום שברצועה מועסקים קרוב ל-70 אלף תושבים בתעשיית הבנייה ומרבית חברות הבנייה נקלעו למשבר חמור בעקבות החלטת יעלון. דנגוט אף המליץ ליעלון לאשר במשורה העברת חומרי בנייה לפרויקטים של הקהילה הבינלאומית.
 
צילום: אי.פי.איי
המשבר בדרך. לומדים בחושך בעזה צילום: אי.פי.איי

מזכ"ל האו"ם התקשר ליעלון וביקש שיאשר הכנסת חומרי בנייה לפרוייקטים של אונר"א. יעלון אמר שישקול זאת, אך התנה הסכמתו בשתי דרישות. האחת, שהמזכ"ל באן ייצא בהכרזה נגד מנהרות הטרור של החמאס, הכרזה שהוא אכן פרסם בסוף השבוע. הדרישה השנייה הייתה שדנגוט יסכם עם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי על מנגנון מיוחד שיבטיח שחומרי בנייה לא יגיעו לחמאס או לארגוני הטרור בעזה לצורך בניית מנהרות. ואמנם, מקור בכיר במשרד החוץ אישר שבימים הקרובים צפוי שינוי במדיניות ישראל ביחס להכנסת חומרי בנייה לרצועה.

ובתוך כך, בהתייחסו לנעשה בשטחי הרשות הפלסטינית, אמר דנגוט כי על בניגוד לעזה, המצב שם טוב בהרבה. עם זאת הוא ציין כי "ישנה מגמה של עליה בטרור בשבועות האחרונים ברשות הפלסטינית". דנגוט סקר את כל האירועים החבלניים בחמשת השבועות האחרונים כלפי יעדים ישראלים וציין שקיימת "אווירה של פיגועים שמתגברים לאחרונה". הוא ייחס את התגברות הטרור לשני גורמים: ההסתה ברשות הפלסטינית ושחרור האסירים.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...