החיסול בלבנון: האם חיזבאללה יפתח חזית גם נגד ישראל?

אחרי חיסול בכיר הארגון, אותו מייחסים בארץ הארזים לכוחות הביטחון הישראלים, נמסר מטעמו כי "האויב יישא באחריות לפשע הנתעב שלו"

סוכנויות הידיעות | 5/12/2013 0:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם חיזבאללה - המסובך עד צוואר בלחימה בסוריה - עומד לפתוח חזית גם נגד ישראל?­ארגון הטרור השיעי האשים אתמול (יום ד') את ישראל בחיסול אחד מבכיריו באחד מפרברי ביירות – ואיים לגבות ממנה מחיר כבד. "האויב צריך לשאת באחריות מלאה לפשע הנתעב שלו ולהשלכות שיהיו לכך", נאמר בהודעת הארגון.

-קרי יציג לנתניהו תכנית ביטחונית להסכם עם הפלסטינים
-נס חנוכה: העצרת הכללית הצביעה בעד החלטה ישראלית

חסן אל לאקיס. בכיר החיזבאללה שחוסל
חסן אל לאקיס. בכיר החיזבאללה שחוסל צילום מסך: אלמנאר
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, טען שלשום בערב, בראיון טלוויזיוני שסעודיה משתפת פעולה עם ישראל, והוסיף כי היא שעומדת מאחורי הפיגוע לפני שבועיים מחוץ לשגרירות האיראנית בביירות. כעבור שלוש שעות הוא ספג מכה קשה נוספת כשבכיר הזרוע הצבאית חסן א-לקיס חוסל ביריות מתנקש.

המפקד הבכיר, שעמד בראש המערך הטכנולוגי של הארגון, חזר בסביבות השעה חצות לביתו שבפרבר חדאת מדרום לביירות. הוא החנה את רכב הצ'ירוקי הירוק שלו, כשלפתע התקרב אליו אלמוני חמוש באקדח וירה בו חמש פעמים. א-לקיס, שנפגע בצווארו ובראשו, הצליח לשרוד את היריות והובהל לבית החולים, אך אתמול לפנות בוקר מת מפצעיו.

בחיזבאללה הגיבו להתנקשות בתדהמה ובזעם. א-לקיס, שאיבד את בנו במלחמת לבנון השנייה, נחשב לאחד הנכסים הגדולים בארגון, כך שלפי ההערכות מדובר במכה הקשה ביותר לחיזבאללה מאז חיסולו של ראש הזרוע הצבאית עימאד מורנייה לפני חמש שנים.

בדפוס המוכר, מיהרו בחיזבאללה להאשים את ישראל במעשה ולאיים בנקמה. "האויב הישראלי ניסה להרוג את לקיס פעמים רבות... אבל נכשל עד להתנקשות הנתעבת הלילה", אמרו בארגון.

במערכת הביטחון סירבו להתייחס להאשמות, אף שאתמול בבוקר הכחיש דובר משרד החוץ יגאל פלמור כל קשר לאירוע. "ההאשמות האוטומטיות האלה הן רפלקס של חיזבאללה", תקף פלמור, "הם לא זקוקים להוכחות, הם לא זקוקים לעובדות, הם מיד מאשימים את ישראל".

נוסף על כך, ארגון סוני קטן, המכנה עצמו "ליווה אחרר אל סונה בעל בק", נטל אחריות להתנקשות וטען ששיגר שניים מאנשיו כדי לבצע את המשימה. כמה שעות אחר כך הודיע ארגון סוני אחר בשם "אנצר אל-אומה" שהוא העומד מאחורי הפעולה, וכי עשה זאת כנקמה על מעשי הטבח שביצעו אנשי חיזבאללה נגד סונים בעיירה קוסייר. אף על פי כן, גם נשיא לבנון מישל סלימאן פסק שישראל עומדת מאחורי ההתנקשות, וטען כי מדובר בניסיון לסכסך בין העדות בלבנון ולערער את היציבות הפנימית שלה.


לא חסרים אויבים

יהא זהות המתנקש או המתנקשים אשר יהא, לחיזבאללה לא חסרים אויבים באזור, על אחת כמה וכמה אחרי שהארגון השיעי התייצב לצד בשאר אסד במלחמת האזרחים בסוריה ושלח לשם את כוחותיו. כך, למשל, רק ביום שישי האחרון גילו כוחות הארגון מכונית תופת עמוסה במאות קילוגרמים של חומר נפץ בבקעא. המכונית התגלתה, אגב, הודות למערך המזל"טים שהקים הארגון.


לנוכח גרירתה האיטית של לבנון למלחמה לא לה, נשמעה בארץ הארזים ביקורת קשה נגד חיזבאללה, וביקורת זו מתעצמת בחודשים האחרונים עם התגברות מעשי האיבה בשטח המדינה. הביקורת הכניסה את מזכ"ל הארגון חסן נסראללה למגננה, ורק שלשום הוא ניסה שוב להצדיק את החלטתו לפעול בסוריה, והתעקש שאנשיו פועלים שם אך ורק במטרה למנוע את זליגת מלחמת האזרחים ללבנון."אילו היינו מתנערים מהאחריות שלנו, העיירות קוסייר וקלאמון היו נופלות לידיים של קבוצות ג'יהאד חמושות ואלה היו מסתננות למזרח לבנון ובכלל זה לבקעא – ומשגרות מאות מכוניות תופת לדרום ביירות (האזור השיעי) ולשאר חלקי לבנון".הוא טען שהעלייה האחרונה בפיגועים בתוך עיראק נובעת מהתבססות קבוצות הג'יהאד באזור הגבול העיראקי-סורי וכי הוא מנסה למנוע הידרדרות דומה בלבנון. "הם הורגים כל מי שלא פוסע בדרכם, אפילו סונים", הדגיש.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים