דרעי קורץ למתנחלים - הגיע לבקר בגוש עציון

יו"ר ש"ס שובר ימינה, ומאותת בשבועות האחרונים לציבור הדתי לאומי והמתיישבים כי הוא לא איש שמאל, כפי שהצטייר בעבר

ארי גלהר | 6/12/2013 13:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי שח"כ אריה דרעי סיים לעסוק  בפוליטיקה הפנימית בתוך הבית, והכריע את היו"ר לשעבר  אלי ישי בנוק אאוט בשליטה במפלגה, הוא עובר לזירה האמתית: הציבור הישראלי והמתיישבים. מאז הבחירות אומרים בסביבתו דרעי היה עסוק בפיתרון משברים ובחירות. זה התחיל עם המו"מ הקואליציוני שניהלו שלושת ראשי התנועה, המשיך בהפיכתו ליו"ר יחיד, אולם אז הגיעו הבחירות לרבנות הראשית, פטירתו של הרב עובדיה יוסף והבחירות המוניציפאליות.

בשבועות האחרונים מאז סיום מערכת הבחירות, מקיים דרעי שיחות שקטות עם גורמים בהתיישבות במסגרתם הוא שוטח את משנתו המדינית. דרעי שמעולם לא הצטייר כאיש ימין, מציג את השקפתו לפיה הוא נמצא מימין לליכוד, אולם לא יהיה מוכן לשכב על הגדר בשביל המאחזים המבודדים והבלתי חוקיים. במסגרת השיחות, ביקר דרעי שלשום בגוש עציון כאורחו של ראש המועצה דוידי פרל וסגנו, וערך ביקור מקיף באזור. 
צילום: אהרן והב
ח''כ אריה דרעי, ראש מועצת גוש עציון ומח''ט גוש עציון צילום: אהרן והב

דרעי לא חסך מזמנו ולאחר הביקור המשיך ליישוב מעלה-עמוס בשטחי גוש עציון, ושמע סקירה ארוכה על התפתחות היישוב. יו"ר היישוב אף ביקש את עזרתו של דרעי בהמשך הפיתוח ובהבאת תושבים נוספים, ודרעי הבטיח לסייע. במהלך השיחה שנערכה איתם על הקמת 300 יחידות דיור נוספות, סיפר דרעי על חבלי הלידה של היישוב שהיה אחד ממקימיו, ושימש כמזכיר היישוב הראשון וחבר מועצת גוש עציון.

בסיום הביקור אף זכה יו"ר ש"ס לתעודת הוקרה מיו"ר היישוב וראש המועצה על תרומתו להקמת היישוב. אבל את הכבוד הגדול קיבל דרעי לאחר מכן כשהוזמן לשאת דברים בטקס הדלקת נרות חנוכה של המועצה וחטיבת עציון. במהלך הטקס בו השתתפו גם מח"ט עציון אלוף משנה עמית ימין במתחם ההרודיון ההיסטורי חיבק דרעי את המתיישבים ואמר  כי "רק העם היהודי המשיך בתרבות שלו מתקופת היוונים אחרי שכולם השתנו וזה בזכות המשולש הקדוש: עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. תענוג לראות איך עם ישראל חוזר לארצו ומתפתח, והלוואי ואהיה שליח טוב להמשיך לפתח את מוסדות החינוך וההתיישבות כפי שעשיתי בעבר".

פרל מצידו ענה לדרעי כי "היה לנו ולך חשוב לחזור לפה ולראות את ההתפתחות, על מנת שיחד נוכל להעמיק את השורשים היהודיים במקום, ונפעל  שנצח ישראל יישאר פה לעד, בעזרתך ובעזרת נציגיך בכנסת". מנכ"ל עמותת התיירות גד כהנא מיוזמי הביקור אמר כי היה חשוב להם שדרעי יגיע לשטח על מנת להכיר מקרוב את מפעל ההתיישבות.

בשיחה עם  NRG מעריב אומרים מקורביו של דרעי כי מבחינתו זה הזמן הכי נוח להפשיל שרוולים ולעבוד. "עכשיו כשאין בחירות דרעי מוכיח למתיישבים שהוא לא בא אליהם בשביל הקולות שלהם, אלא באמת כי הוא מאמין בזה. הרי הוא יכול לא להתייחס אליהם וברגע שיהיו בחירות לבוא אליהם, אבל הוא מבין את החשיבות בשמירה על קשר עם הציבור הדתי לאומי והמתיישבים למרות מה שמעולל הבית היהודי לציבור החרדי, למרות שהציבור הדתי לאומי הפך לשנוי במחלוקת במגזר החרדי בעקבות הבית היהודי. מבחינתו, הפוליטיקה נשארת במגרש של הפוליטיקאים ואת ציבור המתיישבים צריך לחבק ולשמור איתו על הקשר, וכמו שהוא אמר הבסיס הוא תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל".

לדברי מקרוביו בניגוד לתדמית שלו, דרעי תמך במפעלי ההתיישבות בתפקידיו השונים בממשלות ישראל, ואת 'כתם אוסלו' הדביקו לו אנשי הימין הקיצוני, למרות שמעולם לא תמך באוסלו, אלא נמנע בהצבעה.


מתח ביקורת על החרמת ההתנחלויות

בהצהרה אחרת שהשמיע דרעי הוא מתח ביקורת על החרמת היישובים מעבר לקו הירוק על ידי האירופים, במסגרת הסכמי הורזיין 2020. בסטטוס שפרסם בחנוכה קנה דרעי שמן זית מיוחד מהיישוב שילה על מנת לתמוך בבעלי עסקים מהיישובים ביו"ש. הוא כתב: "על רקע הניסיונות בעולם להחרים מוצרי יו"ש ולמנוע תקציבים ומלגות מאחינו היהודים המתגוררים בחלקים מסוימים של ארץ ישראל, בחרתי לרכוש שמן זית לחנוכה תוצרת 'כחול לבן' משילה'".

כשהותקף על כך שתמך באוסלו והואשם בתגובות בתמיכה בפינוי יישובי גוש קטיף, ניצל  דרעי את ההערה וכתב כי "רבים מחליטים שעמדתי מאחורי כל מיני מהלכים שמעולם לא תמכתי בהם. גם בנושא גוש קטיף התנגדתי באופן מוחלט, וסברתי שמדובר בצעד חסר היגיון שרק יגביר את הטרור. שנית, לא כיהנתי כלל בתפקיד רשמי בזמן באותה התקופה, דבר שרק מוכיח את השקר המוחלט בכל הטענות המופרכות שמפיצים גורמים אינטרסנטיים".בסביבתו של דרעי אומרים כי הקשר עם המתיישבים יימשך וכי הוא כבר מצוי עם חלקם בקשרים טובים. במפלגה מעריכים כי עכשיו אחרי סיום המשברים, הבחירות וההכרעה מול אלי ישי, דרעי יפנה לכל הציבורים. "אמנם ישי ניסה לייצר  'זעקת שבר' כשלא ספד לרב עובדיה יוסף ולהיכנס לנעלי ה'מסכן' על מנת לקבל אהדה ציבורית , אבל עכשיו  כבר אין לו על מה לריב" אומר הגורם. לדבריו "אמנם הוא ממשיך לחתור כל הזמן תחת ההנהגה של דרעי אולם כבר לכולם ברור כי האיש שייך לעבר, ואל תפקידו הוא לא יחזור יותר. הוא ינסה להמשיך להצטייר כקוזק הנגזל, אבל דרעי כבר יצא מהתחנה בדרך להצעיד את המפלגה קדימה" אומר הגורם.  

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים