חוק העמותות אושר בוועדת השרים לחקיקה

החוק אותו יזמו ח"כ שקד וח"כ אילטוב, עבר ברוב של 8 תומכים מול 4 מתנגדים. השרה לבני: "הצעה פופוליסטית בתחפושת"

זאב קם ואריק בנדר | 15/12/2013 14:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: חוק העמותות
חוק העמותות שיזמו חברי הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) ורוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו)  אושר היום (יום א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, ברוב של שמונה שרים תומכים מול ארבעה מתנגדים.

איילת שקד
איילת שקד צילום: ראובן קסטרו
שרי הליכוד, לימור לבנת, גדעון סער וגלעד ארדן, וכן שרי הבית היהודי, אורי אורבך ואורי אריאל, הצביעו בעד החוק. אליהם הצטרפו גם שרי ישראל ביתנו יאיר שמיר, יצחק אהרונוביץ' וסופה לנדבר (ישראל ביתנו).

מנגד, שרי יש עתיד, יאיר לפיד, יעקב פרי, יעל גרמן, והשרה ציפי לבני (התנועה) הצביעו נגד החוק. השרה לבני אף הודיעה כי תגיש ערר על אישור החוק, מה שימנע את העלאת החוק להצבעה בכנסת כבר השבוע.

הצעת החוק שאושרה היום בוועדה קובעת כי יוטל מס בגובה 45 אחוז על כל תרומה שתקבל עמותה ישראלית מישות מדינית זרה, במידה ואחת ממטרותיה של אותה עמותה כלולה ברשימת המטרות שמופיעות בהצעת החוק, ובהן: קריאה להעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות; קריאה לחרם, משיכת השקעות או סנקציות על מדינת ישראל או אזרחיה.

כמו כן, יוטל המס על הקוראים לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות; תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "הצעת החוק מבקשת לצמצם את מעורבותן של ישויות מדיניות זרות בדמוקרטיה הישראלית".

עם אישורו של החוק אמרה  שקד כי "לא ניתן לכסף זר לרדוף אחרי חיילי צהל ולערער את קיומה של מדינת ישראל". לדבריה, "החוק ימנע חתרנות זרה ויגן על הדמוקרטיה הישראלית".

אילטוב  אמר: "היום נעשה צדק, שכן לא יתכן שעמותות ישראליות שמקבלות הטבות ממדינת ישראל ימומנו על ידי גופים שכל רצונם הוא לבחוש בדמוקרטיה הישראלית ולפגוע באינטרסים הלאומיים והביטחוניים של  מדינת ישראל. לעמותות אלה מניעים אנטי-ציונים ויהודים ואין זה ראוי שיקבלו הטבות מס ממדינת ישראל".

מהבית היהודי נמסר: ״החוק יסייע להגנה על חיילי צה״ל מפני תביעות נלוזות במימון זר. הערר שהגישה השרה לבני לחוק הוא חוסר אחריות. בכל יום שהחוק אינו נכנס לתוקף חיילי צה״ל נמצאים תחת איום ופעולתם נפגעת, וטוב תעשה השרה לבני אם תניח בצד שיקולים פוליטיים ולא תעכב את החוק״.
"הצעה פופוליסטית"

יו"ר הוועדה ושרת המשפטים ציפי ליבני הביעה את מורת רוחה לאחר אישור החוק. לדבריה, ״מדינת ישראל מגינה על חיילי צה״ל בטריבונלים בינלאומיים, ותפישת המשטר בישראל משפיעה על ההחלטות בטריבונלים האלה. החוק של הבית היהודי נתפס כחוק בלתי דמוקרטי, שיזיק בהגנה על חיילי צה״ל ולא יגן עליהם.

"זו הצעה פופוליסטית בתחפושת של פטריוטיות, שלא מבינה לעומק את הזירה הבינלאומית ולכן תפגע ביכולת של ישראל להגן על חיילי צה״ל בטריבונלים בינלאומיים. הבית היהודי אולי רוצה לברך, אולם הצעת החוק תצא מקללת, ותפגע בישראל ובצה"ל", הוסיפה ליבני.

גם ח"כ דב חנין הגיב על אישור חוק העמותות בוועדת השרים לחקיקה: "הממשלה חידשה היום את המתקפה על הדמוקרטיה. אישור החוק נגד עמותות השלום והדמוקרטיה בועדת השרים היום מצטרף למהלכים נגד הבדואים ומבקשים המקלט מאפריקה ולהכרזות ההומופוביות מהשבוע האחרון. הגל העכור הזה מחייב אחדות של שונים להגנה על הדמוקרטיה".

יו"ר מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון: "הממשלה סותמת את הפה, מחסלת את ארגוני החברה האזרחית שמבקרים את השלטון". לטענת, "המטרה האמיתית של חוק העמותות היא הסתה נגד ארגוני השלום ונגד ארגוני זכויות אדם ופגיעה בתרומות לארגונים שהשקפתם מנוגדת להשקפת המתנחלים וממשלת הימין".ח"כ עפר שלח אמר "זוהי הצעת חוק מפוחדת, שתגרום לישראל נזק גדול בהרבה מזה שגורמים הקולות הקיקיוניים שנגדם היא יוצאת. חופש הביטוי נמדד דווקא במקומות שבהם ההתנגדות לתוכן הדברים חריפה במיוחד, ודמוקרטיה בטוחה בעצמה מתמודדת עם התוכן ולא מבקשת לסתום פיות באמצעים מלאכותיים״.

רונן שובל, יו"ר "אם תרצו", מברך על החלטת ועדת השרים לקבל את חוק העמותות. "החלטתה החשובה של ועדת השרים לענייני חקיקה היא אבן דרך חשובה בהגנה מפני התערבות של מדינות זרות על הדמוקרטיה הישראלית", גרס שובל. "בשנים האחרונות ארגוני דה-לגיטימיציה רודפים משפטית את חיילי צה"ל, פועלים להטיל חרמות וסנקציות נגד מדינת ישראל, וממתגים את מדינת ישראל כמדינת אפרטהייד גזענית. אנו קוראים לכנסת ישראל להשלים את החקיקה בדחיפות, ולהגן על הריבונות הישראלית מפני תופעות בזויות אלו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים