שכחו שאת ייאוש הפליטים קשה מאוד לנצח

בממשלה חשבו ששליחת הפליטים למתקני הכליאה תשדר שאין להם מה לחפש כאן. לא לקחו בחשבון שבסודן מחכה להם מאסר ממושך או עונש מוות

יובל גורן | 17/12/2013 11:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
את צעדת המחאה של הפליטים הסודנים שיצאה אתמול בבוקר מבאר שבע בכוונה להגיע לירושלים, אפיין בעיקר השקט. ראשוני הצועדים אמנם נשאו מספר שלטים בגנות שליחתם למאסר כאשר הם הגיעו לכאן כדי לבקש מקלט ממלחמות הדמים בדארפור, אבל את הטור הארוך של הצועדים אפיינה בעיקר הדממה.

אחרי שהחליפו עבורם את תאי המעצר בכלא סהרונים שחלקם הוחזקו בו קרוב לשנתיים, במתקן השהייה הממוקם בדיוק מעבר לכביש באמצע המדבר, ולאחר שהפנימו שהחוק החדש מאפשר לרשויות להחזיק אותם שם או להחזיר אותם לכלא אמיתי למשך תקופה בלתי מוגבלת, הייאוש שעטף אותם מכל כיוון כבר גבר על הכוח לצעוק.

לרשות ההגירה, לשר הפנים, לראש הממשלה ולמעשה לכל הגורמים הבכירים ביותר במדינה, שבמשך שנים נרדמו בשמירה והתעלמו מבעיית הפליטים ההולכת ומסתעפת - שלא לומר העצימו אותה כשבשנים הראשונות לתופעה מימנו בעצמם את הסעות הפליטים מהכלא בדרום הארץ לתחנה המרכזית בתל אביב - היו תוכניות גרנדיוזיות בהקשר למתקן השהייה.

השורה התחתונה היא הרתעה. שליחת הפליטים למתקני הכליאה, פתוחים, סגורים או מכל סוג אחר, כך העריכו הוגי התוכנית שעולה לקופת המדינה כמעט חצי מיליארד שקל, תעשה את שלה וההבנה של הפליטים שעתידם בישראל הוא סוג של כלא ללא אפשרות לעבוד, תוביל אותם למסקנה שפה אין מה לחפש יותר.

אבל כמו בלא מעט פעולות ממשלתיות שנעשו כאן בהקשר לעשרות אלפי הפליטים שנכנסו לישראל ללא הפרעה במשך כמעט שש שנים, זה לא ממש עבד. מה שהם לא לקחו בחשבון, כך נראה, זה שקשה מאוד לנצח את הייאוש של הפליטים, את הידיעה שלהם שבסודן מחכה להם עונש מוות או כליאה לשנים ארוכות במקרה הפחות גרוע, אחרי שכף רגלם דרכה במדינת אויב.
"לגרש את המסתננים"

שאלתי אתמול את אחד הצועדים אם לא קשה לו ללכת כבר יומיים רצוף מאות קילומטרים. התשובה שלו הייתה פשוטה. "זה קשה, אבל יותר טוב שיהיה קשה כשאתה אדם חופשי משאתה בכלא". חשוב לציין שהנטישה ההמונית של הפליטים את מתקן השהייה בדרום לא אופיינה בבריחה לארבע רוחות השמיים או ליישובים ברחבי הארץ במטרה להסתתר ולמצוא עבודה.

מדובר בקבוצה מגובשת של אזרחים סודנים שבאמת לא מבינים למה אחרי כל מה שהם עברו אף אחד אפילו לא מסתכל על הבקשה שהגישו למקלט מדיני, ולכן הם החליטו שהם יגיעו גם עד ירושלים כדי שמישהו יספק להם תשובות לשאלה - איך מבקש מקלט הופך בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון לאסיר ללא תאריך שחרור.

עוד משהו שאסור לשכוח: את הפליטים מאריתריאה, שהם הרבים ביותר (מספרם מוערך ביותר מ-35 אלף), ממשלת ישראל יכולה לגרש כבר מחר. בניגוד לסודן, המוגדרת כמדינת אויב ויש קושי ממשי להרחיק אליה את 10-15 אלף הפליטים הסודנים ששוהים כאן, ישראל ואריתריאה מקיימות יחסים דיפלומטיים ואחרים, יש לנו שגריר שם ולהם יש שגריר כאן.

מדובר בהחלטה מדינית-פוליטית של ממשלת ישראל שעד כמה שידוע לי, מזה לא מעט שנים עומד בראשה מנהיג מפלגה ימנית ששריה וחברי הכנסת שלה קוראים השכם וערב "לגרש את המסתננים". הם ממשיכים לקרוא, וישראל ממשיכה לא להרחיק. הבעיה היא שפתרונות האמצע האלו, כמו החזקת הפליטים במתקן במדבר עם אפשרות לצאת לסיבוב באחו למשך שעתיים עד לספירה הבאה, זה משהו שכנראה לא ממש עובד פה."מה יעשו לי, ישלחו אותי חזרה לסהרונים? המתקן החדש הוא בדיוק אותו דבר", אומר עבדל מונים אחמד (24), פליט מדארפור. הוא, אגב, מוכן מחר לעזוב למדינה שלישית, אבל חוץ מסיפורים על "התקדמויות במשא ומתן" שהסתיימו בפעם האחרונה בהכחשה מביכה מצד ממשלת אוגנדה שבכלל לא ידעה שהיא אמורה לקלוט לשם פליטים שנמצאים בישראל, עד היום גם התוכנית הזו לא רשמה התקדמות משמעותית.

זה אולי מצער לומר, אבל הפתרון יהיה ככל הנראה באכיפה אגרסיבית יותר ויד קשה של הרשויות ובעיקר רשות ההגירה. לפחות מבחינת רשות ההגירה, זה עבד מצוין בגירוש הפליטים מדרום סודן בשנה שעברה. לאחר שורת מעצרים נרחבת ביום הראשון למבצע "חוזרים הביתה", בתוך יומיים התייצבו כל מי שעדיין לא נעצר וחתם על טפסי העזיבה מרצון.
 
את האריתראים והסודנים אמנם לא מגרשים בשלב זה בהתאם להחלטת הממשלה, אבל התמונות שראינו אתמול צפויות להיפסק היום, ייתכן עוד לפני שפליטים יגיעו לשער הגיא. 48 השעות שהחוק מאפשר לפליטים לשנות את החלטתם ולשוב למתקן השהייה יסתיימו במהלך היום, ובאותו הרגע יינתן האור הירוק לפקחי ההגירה שאתמול ליוו אותם רק במבטים מרחוק, לעצור אותם ולשלוח אותם לתאי המעצר. משהו חיובי - לכל אחד מהצדדים בסיפור הזה - לא צפוי לקרות בזמן הקרוב.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים