נתניהו מעכב את העברת המכללות הצבאיות להר הצופים

הקמפוס החדש קיבל את כל האישורים הנדרשים, כולל את האישור הסופי של הוועדה המחוזית, כבר ב-2012, אך הוקפאה בהנחיית ראש הממשלה. בשל העיכוב, שעשוי להביא לביטול התוכנית, בצה"ל בוחנים אתרים חלופיים

אריאל כהנא | 17/12/2013 7:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הוראה של ראש הממשלה נתניהו להקפיא את התוכנית להעברת המכללות הצבאיות להר הצופים עשויה להביא לביטולה. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים נמנעת כבר כשנה מלקדם את התוכנית שנועדה לחזק את מעמדה הסמלי והמעשי של ירושלים כבירת ישראל. העיכוב נעשה על פי הנחיות חוזרות של היועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור, בשם ראש הממשלה נתניהו. השניים עשו זאת בשל חשש מתגובת ארה"ב המתנגדת לבניית פרויקטים בירושלים המורחבת.

האוניברסיטה העברית בהר הצופים
האוניברסיטה העברית בהר הצופים צילום: פלאש 90
כתוצאה מהעצירה דה-פקטו של התוכנית הציעו גורמים בצה"ל להקים את "קמפוס המכללות הצבאיות" בבסיס נטוש של הצבא בבית זית, במיקום שלא ירגיז את האמריקנים. יודגש כי בשלב זה אין תוכנית מעשית להקים את המכללות בבית זית, אלא שהרעיון עלה כתוצאה מתסכול של הדרג הצבאי מכך שתוכנית הר הצופים נתקעה. מפקד המכללות האלוף יוסי ביידץ אף אמר לאחרונה בשיחות סגורות כי הוא "מוכן לעבור עכשיו עם אוהל להר הצופים ובלבד שהפרויקט יתקדם". ואולם , נכון לעכשיו לא ברור האם ומתי תקודם התוכנית שחשיבותה הסמלית רבה.

התוכנית לבנות את המכללה לפיקוד ומטה ואת המכללה לביטחון לאומי נולדה לפני כמה שנים כחלק מתוכנית המתאר הארצית להעביר מוסדות שלטון בירושלים כדי לחזק את הבירה. ביולי 2012 אושרה התוכנית בוועדה המחוזית. לפני שנה תם המועד להגשת התנגדויות ונסללה הדרך להריץ את התוכנית קדימה, אולם מאז התוכנית תקועה. הנחיות חוזרות ונשנות מטעם הדרג המדיני עצרו את המשך התהליך.

חושש מלחץ בינלאומי. נתניהו
חושש מלחץ בינלאומי. נתניהו צילום: מרים צחי
"אם לא היו עוצרים אותי, הייתי יכול לגמור עם זה מזמן", אומר מקור המצוי בפרטים. "הצרה היא שהגענו למצב שבו אי אפשר לקדם שום דבר בעיר בלי אישור מגבוה. לפעמים פעולות של מה בכך מחייבות אישור אישי של ראש הממשלה. רק אם יש שחרור מחבלים, או פנייה של הפלסטינים לאו"ם או לא עלינו פיגוע נותנים לנו לבנות. זה מצב לא נורמלי".

על פי התוכנית שאושרה בוועדה המחוזית יקום בניין מכללות צה"ל סמוך מאוד לאוניברסיטה העברית שבהר הצופים. דלית זילבר, הממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים ויו"ר הוועדה המחוזית, ציינה בשעתה כי "התוכנית מציעה התייחסות צנועה וראויה לערכים הנופיים באתר מחד גיסא ומענה פרוגרמטי לצורכי המכללות מאידך גיסא. בניית מכללות צה"ל בעיר היא נדבך מרכזי בביסוס העיר ירושלים כמרכז מוסדות השלטון הארציים".

כיום ממוקמות המכללות בבסיס גלילות וכחלק מהתוכנית לפנות אותו הוחלט להעביר את המכללות לירושלים. עמותות כגון "עיר עמים", הממומנות בידי האיחוד האירופי, דורשות לעצור את התוכנית. לטענתן השטח נמצא מעבר לקו הירוק, אך על פי בדיקת צה"ל ועיריית ירושלים המכללות אמורות לקום באזור שהיה שטח ההפקר שבין ישראל וירדן. באותו תא שטח כבר מוקם המוזיאון הבינלאומי על שם אלברט אינשטיין, בסיועו של נשיא המדינה שמעון פרס ובעידודו.
מחפשים חלופות

"על פי החוק, האזור כולו הוא שטח ישראלי לכל דבר ולא היה צריך להיות כאן שום עיכוב. אבל גם לשיטת אלה שמושפעים מהלחצים המדיניים, מדובר בשטח שאין שום מניעה לבנות בו, שטח שלא היה בשום שלב בריבונות ערבית", דברי אחד המקורות.

כתוצאה מהעיכובים המתמשכים החלו בכירים בצה"ל לחפש אתרים חלופיים להעתיק אליהם את מתחם המכללות, ביניהם כאמור הבסיס בבית זית. גורמים בצה"ל הוסיפו כי "בכל פעם שהצבא מחפש אתר בפיקוד המרכז עולה הרעיון של בית זית מכיוון שמדובר בהצעה מתבקשת". עם זאת ההערכה היא שאם מיזם הר הצופים ימשיך לעמוד במקום יגברו הקולות בצה"ל הקוראים לקדם אותו, וזאת בשל הצורך לפנות את מחנה גלילות.

עוד יצוין כי בהליכי תכנון הפרויקט בהר הצופים הושקעו עד כה מיליוני שקלים. אם יבוטל המשמעות היא שירדו לטמיון."לא צריך להכביר מילים על החשיבות והמשמעות של הר הצופים לעם היהודי. זה המקום שבו יצחק רבין ז"ל נשא את נאום הניצחון אחרי מלחמת השתת הימים. זה המקום שמשקיף על ירושלים העתיקה. אם המכללות לא ייבנו שם המשמעות היא שצה"ל בורח מירושלים וגם משמעות של מהלך כזה ברורה", דברי אחד המקורות. את ההצעה לעבור לבית זית הגדיר כ"התקפלות כפולה. פעם אחת לא בונים בירושלים ופעם שנייה צה"ל בורח מערבה, אל מחוץ לירושלים", אומר למעריב מקור המעורה בפרשה.
 
מדובר צה"ל נמסר כי "ההחלטה על מעבר המכללות הצבאיות להר הצופים תיעשה על פי הנחיית הדרג המדיני". בלשכת רה"מ ובשגרירות ארה"ב סירבו להגיב.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים