המסתננים מפגינים בי-ם: "רק רוצים לשרוד"

לאחר שאתמול יצאו בצעדה מבאר שבע, הם הגיעו הבוקר לקריית הממשלה למחות על העברתם מתקן השהייה על פי "חוק המסתננים" החדש

יובל גורן ויעל פרידסון | 17/12/2013 11:46 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
קרוב ל-250 מהגרי עבודה ומסתננים שיצאו אתמול מבאר שבע הגיעו הבוקר (יום ג') לירושלים הגיעו לרחבת הכנסת. מוקדם יותר, הם הפגינו מול קריית הממשלה יחד עם פעילים באירגוני הסיוע, במחאה על כליאתם במתן השהייה "חולות" על פי חוק המסתננים החדש. "כולם פה עייפים ורעבים וקר לנו", אמר אחד המוחים. "אבל אנחנו חייבים להיאבק על החופש שלנו".

המפגינים, שמוחים כנגד חוק המסתננים החדש, החלו לצעוד לכיוון הכנסת והם נושאים שלטים בעברית ובאנגלית שבהם כתוב בין השאר, "לא בחרתי להיות פליט", "כי גרים הייתם בארץ מצרים", "ואהבת לרעך כמוך" ו"אנחנו בסכנה - לא מסכנים".
 
צילום: פלאש 90
הפגנת המסתננים מול משרד רה''מ. ''לא מסכנים'' צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
פקחי משטרת ההגירה לא נראים בשטח. ההפגנה מול משרד רה''מ, היום צילום: פלאש 90

ב-12:00 פגו 48 השעות מרגע עזיבת הפליטים את מתקן הכליאה, וכרגע לא נצפים באזור פקחי משטרת ההגירה שאמורים היו לעצרם.

איילי דאבאס מאריתריאה, שיצא אתמול ממתקן חולות וישב חמישה חודשים בכלא סהרונים, סיפר ל-nrg מעריב כי עבר עליהם לילה מאוד ארוך וקשה בקיבוץ נחשון. בנוגע למעצר, טען כי לדעתו יעצרו אותו ואת חבריו, אך הוא לא יודע מתי. דאבאס הוסיף, כי הוא רוצה לשרוד כאדם, ללמוד ולעבוד בארץ.

חסן חריף, בן 29  אזרח דארפור, הגר כיום בתל אביב, לא היה במתקן סהרונים, אך בא לתמוך ולהזדהות. כשנשאל אם הוא לא פוחד להיעצר, אמר שהוא מפחד, אבל מה שקורה לפליטים היום יקרה לו מחר. "אנחנו מכבדים את החוקים והמדינה ואנחנו לא רוצים להיות לא חוקיים אבל אנחנו באנו לכאן להעביר מסר לממשלה שלא מכבדת את ביהמ"ש העליון ושוב שולחת אותנו לכלא.

"הפתרון חייב להיות או להכיר בזכויות שלנו כפליטים או להעביר אותנו לאחריות נציבות האו"ם לפליטים, אבל במצב הזה אי אפשר להישאר בישראל", הוסיף.

יואל מרשק מרכז אגף מבצעים בתנועה הקיבוצית, שמנסה לדאוג להביא ארוחת צהריים לכל האנשים שנמצאים שם אמר כי "שום בן אנוש לא היה מסכים שיכלאו אותו ככה, צריך לעזור להם, הם יכולים לצאת לעבוד, ביישובי הערבה משוועים לידיים עובדות הלילה מייבאים ירקות מירדן גם בגלל הקרה וגם בגלל שאין מי שיקטוף את הירקות בערבה".


צילום: פלאש 90
צועדים לכיוון הכנסת. הפגנת המסתננים בירושלים, היום צילום: פלאש 90

מבקשי המקלט מסודן, המונים כמחצית מכלל השוהים הבלתי חוקיים שהוחזקו במתקן הכליאה "סהרונים", צעדו מאתמול לצד הכביש המוביל מבאר שבע לכיוון ירושלים. בלילה ישנו הצועדים בקיבוץ נחשון ועם שחר עלו על אוטובוסים לירושלים.

שלשום הגישו ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"ץ, בדרישה לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שאושר בכנסת בשבוע שעבר.  הארגונים טענו כי התיקון החדש אינו עומד בעקרונות שהתוו שופטי בית המשפט העליון, שדחו לפני שלושה חודשים את החוק שהתיר לכלוא מסתננים לתקופה של שלוש שנים במתקני כליאה.לפי החוק החדש, תקופת החזקתם של מסתננים לא חוקיים במשמורת ללא משפט, כלומר במתקן שהייה סגור, לא תעלה על תקופה של שנה. מתקן " חולות" ממנו יצאו המהגרים, הינו מתקן שהייה פתוח שנועד להכיל עד ל-3,300 שוהים בלתי חוקיים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים