שיווק הקרקעות ביו"ש יידחה בשל לחץ בינלאומי

בתחילת שבוע הבא, ישוחררו 24 אסירים במסגרת הפעימה השלישית, וראש הממשלה החליט לדחות בשבועיים את שיווק הקרקעות כדי למנוע פיצוץ של השיחות. גורמים בירושלים מתריעים: "התלקחות בטחונית של ממש עלולה לשים קץ למו"מ"

אלי ברדנשטיין | 23/12/2013 23:05 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בתחילת השבוע הבא, ישוחררו 24 האסירים הפלסטינים במסגרת הפעימה השלישית ובלשכת ראש הממשלה החליטו לדחות את ההודעות על שיווק הקרקעות לבנייה באזור יהודה ושומרון, שהיו מיועדות לאותה עת, בכשבועיים. לדברי מקור ישראלי, ייתכן והדחייה תהיה ארוכה אף יותר. כאשר יש לציין כי ישנה הבנה בין ישראל לאמריקאים כי כל שחרור, תהיה בנייה בהתחלויות. 

גורם מדיני ציין שההחלטה לדחוק את השיווק נובעת מהלחץ האמריקאי והאירופי על ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להצמיד את ההודעות על הבנייה לשחרור האסירים, כפי שהיה בשתי הפעימות הקודמות. במסרים שהועברו לנתניהו ולגורמים נוספים בישראל, הוסבר שהודעה על בנייה ביהודה ושומרון במקביל לשחרור האסירים עשויה להביא לפיצוץ השיחות.

כזכור, ארבעה ימים לפני הפעימה הראשונה של שחרור האסירים הודיעה הממשלה על שיווק לבנייה של כ-1700 יחידות דיור. שבוע לאחר הפעימה השנייה הודיעה הממשלה גם כן על בנייה של 1700 יחידות דיור (בנוסף ל-1700 לתכנון בירושלים). ההודעות סביב שחרור האסירים השני בצירוף עם פרסום של המכרזים לתכנון ראשוני של למעלה מ-20 אלף יחידות דיור ביהודה ושומרון, גרמו לזעם עצום בצד הפלסטיני וכמעט הביאו לפיצוץ השיחות שאמנם הופסקו למשך כשבועיים.
צילום: איי-פי
לא רוצים להצמיד את ההודעות על השחרור והשיווק. שחרור האסירים בפעימה השנייה צילום: איי-פי

לצד זאת, גורמים במערכת הביטחון ובצמרת המדינית סבורים שהמשך התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים לא ימנע הסלמה ביהודה ושומרון. זאת בעוד עד לאחרונה, החזיקו רבים במערכת המדינית בתפיסה שעצם קיומו של משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים ירסן התלקחות בטחונית ביהודה ושומרון.

אלא שהרקע למה שמכנים בירושלים כ"רצף לא טוב של פיגועים", מוסבר באופן שונה על ידי גורמים שונים. בעוד במערכת המדינית יש הטוענים שהסיבה לרצף הפיגועים ולהתלקחות אפשרית היא העובדה שהרחוב הפלסטיני מתוסכל מהמבוי הסתום בתהליך המדיני, במערכת הבטחונית טוענים שההסלמה היא תסריט שחוזר על עצמו כמעט בכל פעם שמתנהלות שיחות שלום.

"הסכסוך חזר לסדר היום וכל אחד יוזם פיגועים מסיבותיו הוא", אמרו גורמים במערכת הביטחון. עם זאת, במערכת הביטחון עדיין לא מדברים על אינתיפאדה או התלקחות כוללת, וסבורים כי מדובר בעיקר באירועים שמובילים יחידים (בשונה מהאירוע בבת ים שעדיין נבחנים משמעויותיו). "ההערכה היא שלא אבו מאזן ולא הציבור הפלסטיני לא מעוניינים בהסלמה ולכן ההסלמה כרגע, גם אם השיחות יתפוצצו, היא בהסתברות נמוכה למרות הרצף המדאיג", אומרים הגורמים. "מחיר ההפסד של הפלסטינים במקרה של התלקחות – כמו בעבר - הוא גבוה והם לא ירצו להסתכן".אולם בירושלים מסרבים לקבל את קריאות ההרגעה. "התלקחות בטחונית של ממש", מזהירים בירושלים, "עלולה לשים קץ לשיחות". בעבור ראש הממשלה, מסבירים בעיר הבירה, "מדובר בעניין של ממש לדאגה. שכן לדידו, כל זמן שמתנהל משא ומתן, מדובר בערובה לשרידותו הפוליטית". 

שר החוץ אביגדור ליברמן בוחר בשלב הזה בעיקר לשתוק. הוא אמנם מעורב בכל המגעים בסוגיה הפלסטינית, אך אמר למזכיר המדינה ג'ון קרי שאינו מתכוון לקלקל. לפחות לא בשלב הזה. הוא מאמין שהפלסטינים יהיו אלה שיכשילו את השיחות, אז למה לו להיות מואשם או להביא לכך שהאשמה תוטל על ישראל.

הפערים גדולים מדי

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי צפוי לחזור לישראל בשבוע הבא אחרי חג המולד. האמריקאים מבינים שהזמן דוחק ושעון החול אוזל לקראת מרץ-אפריל (מועד שחרור האסירים הרביעי ותום תשעת החודשים שהוקצו לשיחות)  וקרי לא מתכוון לבזבז זמן. קרי מעוניין להביא את הצדדים לחתום על הסכם מסגרת לפני הפעימה הרביעית והנפיצה של שחרור האסירים, הכוללת ערבים ישראלים.

אלא שהפערים בין הצדדים גדולים. נתניהו לא מוכן להסכים לעיקרון של קווי 67 עם חילופי שטחים. הפלסטינים לא מוכנים להכיר במדינה יהודית ולא מקבלים את ההצעה האמריקאית לסידורי הביטחון שמדברים על נוכחות ישראלית על נהר הירדן של 10-15 שנה עם נסיגה הדרגתית.  "גם הצוות האמריקאי מאוד לא סגור על עצמו", אמר גורם ישראלי.

החשש הגדול, כפי שאמר פקיד ישראלי בכיר שמלווה את שיחות השלום שנים רבות, הוא דווקא מפני הצונאמי המדיני שיעבור על ישראל אם השיחות ייכשלו. כשלון השיחות עלול להוביל את הפלסטינים ישירות לקבלת חברות מלאה באו"ם ובארגונים הבינלאומים. בירושלים מעריכים שארה"ב תטיל וטו אם המציאות תחייב על החלטה של מועצת הביטחון שתמנע את ההכרה בפלסטינים. אך האמריקאים מאוד לא רוצים להגיע למצב הזה, במיוחד בגלל הבידוד שצעד מסוג זה יותיר אותם ביום שאחרי  קרי ונתניהו עושים הכל במטרה למנוע פיצוץ של השיחות. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים