חג מולד בבית לחם: חבל שרק היהודים לא כאן

עשר דקות מירושלים חוגגים את חג המולד כמו באירופה. העיר נצבעה בשלל צבעים ואלפי תיירים הגיעו לחגוג במולדתו של ישו

אסף גבור, בית-לחם | 25/12/2013 19:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במרחק עשר דקות נסיעה מירושלים שוררת אווירת חג המולד כמו בחוץ לארץ. העיר בית-לחם נצבעה
בצבעי אדום של סנטה קלאוס וירוק של עצי אשוח מפלסטיק, וכיכר כנסיית המולד התמלאה כבר בשעות הבוקר המוקדמות בהמוני נוצרים ומוסלמים שרצו לשכוח מהצרות ומהבעיות הכלכליות ולציין את החג הנוצרי.

חגיגות חג המולד בבית לחם
חגיגות חג המולד בבית לחם צילום: אריק סולטן
הקבוצות השונות התאמנו במשך כמה חודשים למצעד המרכזי לקראת קבלת הפנים לפטריארך הלטיני, פואד טאוול, ולמיסה המרכזית שהתקיימה בכנסייה. המקצבים נעים בין מוזיקה מזרחית אותנטית לכאלו שלקוחים מהופעה של להקת "מיומנה" או ג'סטין ביבר. ברחוב מורגשת אינפלציית סנטה קלאוס, ובכל עשרה מטרים נראה בחור מקומי שמבקש לקדם את המכירות בחנות המזכרות, המסעדה ואפילו המספרה שלו, ולשם כך הוא מוכן גם להצטלם עם העוברים והשבים ולצעוק בקול גדול "הו-הו-הו".

לצד החוגגים, שונה בתכלית מהנוף, עומד בחור צעיר שחובש לראשו כובע בוקרים ססגוני ופאות אלביס ג'ינג'יות. "קוראים לי מייק, אני מטקסס במקור. עבדתי פה בעבר במשך שנה ועכשיו חזרתי לבקר". מייק בן ה-24 מלמד אנגלית בבית ספר יסודי, והוא מאושר מהמבקרים הרבים. "הרבה אנשים מגיעים לבית-לחם בחג המולד כדי לחגוג את הולדתו של ישו. יש פה אנשים טובים ומקומות יפים. התיירות טובה לכלכלה הפלסטינית, למלונות, למסעדות ולחנויות".

צילום: אריק סולטן
חגיגות חג המולד בבית לחם צילום: אריק סולטן

הזדמנות לשיתוף פעולה

במהלך שנת 2013 ביקרו בבית-לחם 1.3 מיליון תיירים - נתון שיא שהיה אמור להשפיע גם על ארשת פניהם של היושבים בתוככי החנויות. "כן, אנחנו רואים שמגיעים הרבה מאוד תיירים", מאשר ג' מיל, שעובד במפעל קטן לייצור מזכרות מעץ. הוא מציג את שלבי ההכנה של בובת עץ מגולפת של מריה: גזעי עץ הזית נחתכים לרצועות ומשם עוברות עיבוד בידי טוני השותף, שנחשב לאמן האמיתי. הוא גאה בעבודתו, אבל מתוסכל ממצב התיירות בעיר.

"הבעיה היא שאנחנו רואים את התיירים באים אבל לא רואים אותם מוציאים כסף וקונים אצלנו. האוטובוסים נכנסים ישירות למתחם כנסיית המולד, התיירים יורדים, עוצרים בכנסייה לשעה ונעלמים שוב בתוך האוטובוסים שיוצאים מהעיר. אם התיירים נשארים, הם בדרך כלל ישנים, במקומות מוגדרים שמקושרים למדריכים שלהם, אוכלים וקונים שם. זה הכול קליקה סגורה".

ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים מבהירים כי נעשו התיאומים הנדרשים לקראת החגים הנוצריים במטרה לאפשר כניסת מבקרים רבים ככל האפשר בבית-לחם. "אנחנו רואים גידול משמעותי של מבקרים השנה - כולל דיפלומטים וגורמים זרים שהגיעו לעיר כדי להשתתף במיסה המרכזית. בשנה שעברה נכנסו לקראת חג המולד והשנה הנוצרית החדשה כ-170 אלף איש, והשנה אנחנו מצפים ל-300 אלף מבקרים", אומר ל-nrg מעריב סא"ל אייל זאבי, ראש מנהלת תיאום וקישור בית-לחם.צילום: אריק סולטן
חגיגות חג המולד בבית לחם צילום: אריק סולטן


"למרות שבתקופה האחרונה היו לא מעט חיכוכים בין צה"ל לפלסטינים בעיר, בתקופת החגים בדרך כלל מצליחים בתיאום משותף להרגיע את השטח. לאורך השנים חגי המולד עברו בשקט ובביטחון, ואנחנו מקווים שגם השנה זה יעבור בשלום", הוא מוסיף.

"תקופת חגי המולד היא הזדמנות מצוינת לשיתוף פעולה. בשונה משנים עברו, השנה אישרנו הנפקת היתרים לפלסטינים נוצרים, ללא הגבלה של כמות וללא קריטריונים. ההיתרים תקפים למשך חודש, במטרה שאנשים יוכלו להיכנס לישראל לבקר את קרוביהם ולחגוג יחד את החגים הקדושים לעדה הנוצרית. עד כה ניתנו 20 אלף היתרים כאלה ואנחנו נכונים להעניק כל כמות שתתבקש, בדומה לתקופת הרמדאן, שאז הענקנו כמות מכובדת מאוד של היתרים לאוכלוסייה המוסלמית. אנחנו מאמינים שאפשרות הכניסה לישראל והשתתפות בחגים יכולה רק לסייע לשיתוף הפעולה ולמצב הביטחוני", מסביר סא"ל זאבי.

בשורה של שלום

ראשת העיר בית לחם, ורה בבון - אישה מעניינת בזכות עצמה - מקבלת אותנו במשרדה, שנמצא ממש מעל רחבת הכנסייה. כשברקע נשמעת השירה מהבימה המרכזית, היא מבקשת להדגיש את המסר של שמחת החג: "מה שאתם רואים בחוץ זה בדיוק הבשורה שאנחנו בבית-לחם רוצים לבטא ושהנצרות מבקשת להעביר - שלום, שמחה וחיי שלווה לכולם. זה הסוד של העיר שלנו, שבה חיים יחד מוסלמים ונוצרים ומשתפים פעולה בכל תחום שהוא".

"מוסלמים ונוצרים משתפים פעולה". ראשת העיר בית לחם ורה בבון צילום: אריק סולטן
בבון , נוצרייה שנולדה בבית-לחם, מתייחסת בקצרה ליחסים בין הנוצרים למוסלמים הפלסטינים: "בניגוד למקומות אחרים בעולם, היחסים פה הם דוגמה לשיתוף פעולה בין הדתות ללא הבדל. מתקיים כאן שוויון מוחלט כתוצאה מהחלטה ראשונית של הראיס, יאסר ערפאת. הוא זה שקיבל את ההחלטה החכמה שלפיה בשבע ערים ראשי הערים יהיו נוצרים, ויצר בכך משוואה של שוויון ושיתוף פעולה. בנוסף לכף, המטרה שלנו היא משותפת - הפלסטינים המוסלמים והנוצרים מעוניינים בסיום הכיבוש הישראלי".

בבון מעורבת מאוד בפוליטיקה החיצונית, ומדגישה את התקווה שהיא רואה באופק גם בתקופות שבהן כאשר תהליך השלום תקוע: "חייבים להישאר אופטימיים ולשמור על התקווה. כשאני חושבת על הדברים שנאמרים בחג המולד ועל הדלקת האור על עץ האשוח, אני מתייחסת לכך כתפילה. אני רוצה לחזק את אלו שפועלים למען השלום משני הצדדים, פלסטינים וישראלים, ורוצה לברך את פעילותו העיקשת של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי - שלמרות כל הקשיים לא מוותר ושואף להגיע לשלום. אני מקווה שהצד הישראלי אמיץ מספיק כדי להתניע באופן אמיתי את תהליך השלום ולהגיע להסכם".

בהתייחסות להיעדרם של היהודים מהחגיגות בבית-לחם משיבה בבון בביטחון: "זה מצער מאוד. מצער שישנה גדר שמפרידה בינינו וגורמת לעובדה שאנחנו חיים בבית כלא ולא רואים את היהודים בכלל. זה נוגד את המסר של השלום ומוליד רק מציאות רעה לשני הצדדים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים