הכנסת לאובמה: "הגיעה העת לשחרר את יונתן פולארד"

לאחר דיון ארוך, שבו עלו לנאום 40 דוברים, אישרה המליאה את הפנייה הרשמית לנשיא ארה"ב לשחרר את המרגל היהודי מהכלא האמריקאי. "כנסת ישראל עומדת מאוחדת מאחורי הדרישה לשחרר את פולארד", הודיע יוזם ההצעה ח"כ נחמן שי

אריק בנדר | 25/12/2013 16:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כנסת ישראל התאחדה הערב (יום ד') סביב קריאה דרמטית לנשיא ארצות הברית ברק אובמה לקצוב את עונשו של המרגל הישראלי יונתן פולארד ולהביא לשחרורו לאלתר. בהודעת סיכום שהתקבלה על דעת מרבית סיעות הבית, למעט הסיעות הערביות, נאמר: "כנסת ישראל פונה אל נשיא ארה"ב ברק אובמה ומבקשת מטעמים הומניטריים ואנושיים לנוכח מצבו הרפואי הקשה לקצוב את עונשו של יונתן פולארד ולהורות על שחרורו המיידי.

"מחווה אנושית זאת רצויה חיונית ואפילו מתבקשת ביחסי ישראל-ארה"ב בעת הזאת. הכנסת מבקשת מנשיא המדינה שמעון פרס ומראש הממשלה בנימין נתניהו להניע את תהליך השחרור. כנסת ישראל אומרת בקול אחד 'הגיע העת לשחרר את יונתן פולארד'. ראוי שיחייה את יתרת חייו כאדם חופשי ומשוחרר".

-יעלון: "ההסלמה – פרי ההסתה הפלסטינית"
-שרים בממשלה מתנגדים לשחרור אסירים

זכה לבקר את פולארד. יו
זכה לבקר את פולארד. יו"ר הכנסת אדלשטיין צילום: פלאש 90

בהצעת הסיכום תמכו הליכוד ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי, העבודה, ש"ס, יהדות התורה ומר"צ. סיעות רעמ תעל, חד"ש ובל"ד הגישו הצעת סיכום נפרדת שלא התקבלה בהם קראו אף הם לארצות הברית לשחרר את פולארד ובמקביל הפנו קריאה לממשלת י שראל לא להעמיד את שחרורו של פולארד כתנאי שלחרור האסירם הפלשתינים הותיקים, שנכלאו עוד לפני הסכם אוסלו, כולל אסירים בעלי אזרחות ישראלית.

להחלטה קדם דיון ארוך בהשתתפות 40 ח"כים מכל סיעות הבית, למעט בל"ד, שהביעו תמיכה בשחרור פולארד. בסיכום הדיון הקריא השר יאיר שמיר הודעה מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו שבה אמר: "צריך לשחרר את פולארד. זה מובן כאן וזה מובן לקהלים נוספים בארצות הברית. אני גאה לסכם דיון זה שבו כנסת ישראל עומדת מאוחדת מאחורי הקריאהה לשחרור אחינו יונתן פולארד מהכלא האמריקאי".
בעקבות הדיון תפנה הכנסת אל נשיא המדינה להעביר מכתב עם לשון ההחלטה של הכנסת, עליה חתמו 106 ח"כים, אל נשיא ארצות הברית אובמה. במקביל יעביר יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין את המכתב עם חתימות הח"כים והחלטת המליאה ליו"ר הסנט של ארצות הברית. משלחת של חברי כנסת תמסור את המכתב לידי שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו.
"פצע ענק בלבה של האומה"

את הדיון פתח יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שסיפר כי הייתה לו הזכות לבקר את האסיר היהודי בכלאו בדרום קרולינה. הייתי השר הראשון שביקר אצלו", סיפר. "זה היה ב-1997 והיינו בטוחים שתוך זמן קצר הוא ישוחרר. לצערי יצא לי לבקר אותו שוב עם דני נווה ורחבעם זאבי ז"ל".

לדברי ח"כ אדלשטיין הוא מוצא נחמה בשינוי שחל באווירה בתקופה האחרונה. "גם בכירים בעבר ובהווה בממשל האמריקאי מדברים בגלוי על הצורך לשחרר את פולארד וארגונים יהודים בארצות הברית מתייצבים בגלוי ודורשים את שחרורו", הסביר.

"כולי תקווה שאולי באווירה שנוצרת בימים אלה, שהדיון הזה יקדם ולו במילימטר את המאמצים לשחרורו לאחר 28 שנים - תקופה בלתי נסבלת - ואני אומר זאת כמי שטעם שלילת חרות וחופש", העיד יו"ר הכנסת.

מיד אחריו עלה לדוכן הנואמים ח"כ יחיאל בר (העבודה). "אני גאה ושמח, אך גם עצוב לפתוח את הדיון במליאה. העם האמריקאי והנשיא ברק אובמה חייבים להבין עמוקות ולהכיר בעובדה אחת פשוטה. זה כבר לא משהו שאפשר לדבר או לא לדבר עליו. זה באמת נושא כאוב וטראגי למדינת ישראל ולעם היהודי. זה הפך לפצע ענק בלבה של האומה. זה כבר קונצנזוס. אין פה ימין ושמאל. כל אזרחי ישראל יודעים שנעשה כאן עוול לא פרופורציונלי לאיש המסכן הזה וצריך לשחררו".לדבריו, "פולארד שילם את חובו וזה כבר הפך ללא הוגן ולא הגיוני. צריך לנצל את הבמה הזאת כדי לזעוק את הזעקה ולדרוש את שחרורו המידי וללא שיהוי של מהכלא אחרי כל כך הרבה שנים".

ח"כ בר הדגיש כי ממשלת ישראל מקבלת החלטה כואבת לשחרר מחבלים שפוטים, למרות דיון קשה בחברה הישראלית, רק כדי לאפשר תחילת משא ומתן. "על כן אנו מקווים שהממשל האמריקאי יפגין הזדהות וישחרר את פולארד, למרות שזה קשה להרבה אנשים בארה"ב. למרות שזה קשה תעשו מה שאנו עושים פה, לשחרר אסירים רק כדי לדבר עם הצד השני".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד אמרה כי למעט שרת המשפטים ושרת החוץ והח"כים מהסיעות הערביות, חתמו כל חברי הכנסת על עצומה המופנית לנשיא ארצות הברית בקריאה לשחרור פולארד. "מדובר על זכויות אדם וחשוב שחתימת חברי כנסת ערבים תצטרף למכתב לנשיא אובמה.

"אני מקווה שאובמה יגלה נחישות וחמלה. לא מתקבל על הדעת שאדם חולה נמק כבר 28 שנה בכלא. הוא לא רצח אף אחד, הוא לא פגע באף אחד. מדינת ישראל משחררת רוצחים בסיטונאות כמעט בשביל שום דבר והנשיא אובמה מקשיח את לבו. זו תהיה דוגמא נפלאה לליברליות ולזכויות אדם".

ח"כ צרצור: "לשחרר את פולארד"

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג: "פולארד לא מסר מידע לאוייביה של ארצות הברית. הקריאה לשחרורו מוצדקת. הנסיבות שהתבררו השבוע מטרידות ומפריעות. על הממשלה לנהל דיאלוג עם הממשל כדי להביא להבאתו של פולארד הביתה. בכנסת כולנו מגובשים ותומכים בקריאה לשחרורו".

ח"כ עומר בר לב (העבודה) פנה מעל הדוכן ישירות לנשיא ארצות הברית ואמר: "פולארד יושב כ-28 שנים בכלא. תסתכל אתה אדוני הנשיא 28 שנים אחורה ותראה כמה העולם השתנה ופולארד עדיין בכלא. הוא לא מהווה סכנה לארצות הברית. רבים מבכירי הממשלה הביעו את התמיכה בשחרורו. להחזיק באדם חולה ומבוגר ממדינה ידידותית לא מחזק אף ארגון ואף נשיא, גם לא את נשיא ארצות הברית.

"בסירובך לתת חנינה אתה ממשיך להשמיע ניגון ישן בגרמופון. למעלה ממאה חברי כנסת קוראים לשחרורו. כמי שמכיר את הפוליטיקה הישראלית אתה יודע כמה זה נדיר ומה זה אומר על חשיבות הנושא לציבור הישראלי", הוסיף ח"כ בר לב.

ח"כ אברהים צרצור (רע"ם תע"ל) הפתיע והביע אף הוא תמיכה בשחרורו של האסיר היהודי. "בשמי ובשם הסיעה אנו פונים לארצות הברית לשחרר לאלתר את פולארד. זה דבר אנושי ביותר".

צרצרור הוסיף כי מתוקף היותו חלק מהעם הפלסטיני, "שיש לו חמשת אלפים עצירים בבתי הכלא הישראלי עשרות בשנים - ואני מתכוון ל-14 האסירים אזרחי ישראל הוותיקים שנעצרו לפני אוסלו ושלפי החלטת ממשלת ישראל מלפני כמה חודשים לשחרר את כל 104 האסירים הוותיקים לפני אוסלו כולל אזרחי מדינת ישראל - חשתי שותפות רגשית עם פולארד כששמעתי את התנאים בהם הוא חי". לדבריו, זה הזכיר לו את התנאים בהם חיים כל האסירים הביטחונים הערביים.

עם זאת, אמר צרצור כי לדעתו הבקשה הישראלית לקשור בין שחרור פולארד לביצוע הפעימה השלישית והרביעית של שחרור אסירים פלסטינים יכולה להיתפס כמעין סחיטה ישראלית. "לא צריך להעמיד את הדבר הזה של לשחרר את פולארד, בקשה הוגנת וצודקת, כתנאי לשחרור אסירים פלסטינים", הבהיר.

ח"כ לוין: "לא מבקשים צדק"

יו"ר הקואליציה יריב לוין עלה אף הוא לנאום ואמר: "28 שנה זה מספר בלתי נתפס. אני לא יודע איפה כל אחד מכם היה בנובמבר 1985. אני הייתי בבית ספר ועשיתי בחינה אחת בבגרות. לדעתי סתיו שפיר עוד היתה בשלבים יותר מוקדמים של החיים".

לדבריו, "מה שאנו מבקשים עכשיו זה לא לשחרר את פולארד וגם לא לשים סוף לפרשה. הפצע הזה יישאר פתוח ועוד נצטרך לעסוק בו גם הרבה לאחר שנזכה לראותו אותו כאן. אנו לא מבקשים צדק כי צדק לא נעשה וכבר לא יכול להעשות. הדבר המועט שאנו מבקשים הוא אולי בדל של מידת הרחמים ואולי למחוק בדל קטן מאוקינוס גדול של צביעות שאת מחירה משלם אדם אחד, חלוש, חולה שמשלם מחיר נורא של אינטרסים מדינתיים ומשחקי אגו וכוח שחרגו מכל פרופורציה".

עוד אמר לוין: "אני יודע שנעשים מאמצים עצומים. ראש הממשלה ושרי ממשלה השקיעו בזה מאמץ גדול. אני מקווה ומשוכנע שהכנסת תתאחד בקריאה חוצת מחנות וסיעות, לא רק לשחרורו של פולארד אלא גם לכך שזה עשה באופן מיידי. זו לא תשובת נגד לגילויים האחרים, אלא פשוט לראות את העניין האנושי הפשוט והאלמנטרי ולבקש מנשיא ארצות הברית, שגם מאוחר עדיין טוב מלעולם לא. שחררו את פולארד עכשיו".

ניצן הורוביץ (מרצ): "הגיע הזמן לשחרר את פולארד. הוא שילם די והותר. אני מבקש לא להוסיף שמן על המדורה ולבוא בטענות מטענות שונות שאינן מן העניין. אני מבקש לזכור שמבחינה אמריקאית מדובר בעבירות חמורות ביותר. צריך להדגיש שמדובר באדם שנענש, סבל והגיע הזמן שישתחרר ויחיה את חייו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים