השרים החלו בדיונים - שחרור האסירים יידחה

ככל הנראה הסיבה טכנית: על המדינה לתת זמן למתנגדי השחרור לעתור לבג"ץ. לכל המוקדם יוכלו הרוצחים להשתחרר ביום שני בלילה. עשרות הפגינו בת"א במחאה על השחרור. הפלסטינים זועמים: "משחק מלוכלך, האסירים סופרים את השניות, אנו מודאגים מאוד"

אלי ברדנשטיין | 26/12/2013 19:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שחרור האסירים יידחה ביומיים לפחות, כך מסר ל-nrg מעריב פקיד ישראלי בכיר. מרגע החלטת צוות השרים המיוחד שהוקם לאשר את רשימת האסירים, נדרשים 48 שעות במהלכם  אזרחים יוכלו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

חגיגות שחרור האסירים בסבב הקודם ברמאללה
חגיגות שחרור האסירים בסבב הקודם ברמאללה צילום: גטי אימג'ס
אלא שצוות השרים בראשותו של ראש הממשלה החל בדיוניו רק היום (ה') וצפוי "לסגור" את רשימת השמות, במוצאי שבת. את תעלה הרשימה המלאה לאתר השב"ס. השחרור ייצא לפועל, לכל המוקדם ביום שני בלילה. 

השחרור תוכנן במקור להתבצא ביום ראשון אך פרסום הרשימה 48 שעות לפני השחרור נופלת סמוך לכניסת השבת, ועותרים דתיים יוכלו לטעון שלא יכלו להתעדכן בשמות האסירים ולעתור לבג"ץ, טיעון שבגללו עשוי בג"ץ להוציא צו ביניים סמוך מאוד לשחרור ולהביך את הממשלה.

גם השחרור ביום שלישי עומד בסימן שאלה, שכן מדובר בערב השנה האזרחית החדשה, יום חג אצל הנוצרים המצויים גם בגדה המערבית. ספק אם בממשלה יבחרו לשחרר את האסירים ביום חג, מהלך שעשוי להצטייר כ"חגיגי מידי".

למרות שהיום דחה בג"ץ את עתירתם של נפגעי הטרור נגד השחרור המתוכנן, נראה שוועדת השרים אינה מתכוונת "לקחת סיכונים", ולהודיע זמן רב מראש על זהות המשוחררים, דבר שעשוי לעורר סערה ציבורית. ייתכן גם כי ההסלמה בדרום משחקת גם היא תפקיד בעיכוב ההחלטה של צוות השרים.

דחיית השחרור צפויה לקומם את הפלסטינים אצלם נושא האסירים רגיש מאוד. הקונצנזוס הפלסטיני סביב האסירים כה רחב שהפלסטינים מוכנים לקבל עבורם את הבנות "אסירים תמורת בניה", על פיהן תבנה ישראל בשטחים בזמן המו"מ ובסמוך לפעימות שחרור האסירים.

ראש מועדון האסיר הפלסטיני כדורא פארס התייחס להודאה לפיה השלב השלישי של שחרור האסירים יבוצע רק ביום שני או שלישי ולא ביום ראשון בכעס. "זה מדאיג מאד, אנחנו חשבנו שהוועדה שאמורה להחליט על שחרור האסירים כבר התכנסה. והתכוננו ליום ראשון. האסירים, המשפחות כולם בלחץ. הם נמצאים שם הרבה שנים אבל ביומים האחרונים סופרים את השניות שהם עוד בפנים".

בשיחה עם NRG אמר פארס כי לדעתו זה עוד תרגיל של ישראל "יש פה משחק  מלוכלך של ישראל.  קודם כל הם מכריזים על בנייה של יותר מאלף יחידות דיור וכאילו שמה על הכתפיים של האסירים הפלסטינים שמשתחררים את האחריות על הבנייה שלהן. אחר כך אומרים שהוועדה לא התכנסה ומחכים עד ליום ראשון. ובסוף הם ישחררו אותם באמצע הלילה במקום באופן מסודר.  הם מנסים למשוך את כולם אבל בסופו של דבר הם אלו שנפגעים מזה".


הערב הפגינו כמה עשרות בני אדם מול הקריה בתל אביב נגד שחרור המחבלים.

בהכנת הידיעה השתתף איתמר פליישמן
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים