הזמן לא יעשה את שלו

בצד הישראלי למשא ומתן מנהלים ויכוחים על שאלת הבנייה בשטחים, בזמן שלאבו מאזן אין בכלל כוונה להגיע להסדר מדיני

אורי אליצור | 30/12/2013 10:37 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
ג'ון קרי בא וג' ון קרי הולך, וכולם כבר יודעים שלא הולך להיחתם הסכם והזמן שהוקצב, תשעה חודשים, יחלוף בלי שום תזוזה מלבד שחרור הרוצחים. הפער בין עמדות ישראל לפלסטינים לא ניתן לגישור, ולא מדובר רק בעמדות ישראל של נתניהו, אלא גם בעמדות ישראל של ציפי לבני ויאיר לפיד, ואפילו יעקב פרי השמאלן בעליל. לא רק שבאופן פורמלי כולם חברים בממשלה הזו, ולכן שותפים לאחריות על עמדותיה, אלא שגם לגופו של עניין לא נשמעו חילוקי דעות ביניהם ביחס לדרישות המינימום של ישראל. 

נתניהו משחרר לציפי לבני הרבה מאוד חבל, ולא שמענו ממנה או ממקורביה שום תלונה על הצרת צעדיה. אלה עמדותיה של ציפי לבני, ועמדותיו של השמאל הישראלי בכלל, שלא יכולות להיפגש עם עמדותיו של אבו מאזן בשורה ארוכה של סוגיות.

הוויכוח היחיד בין השותפים בצד הישראלי כצפוי הוא על הבנייה ביישובים, אבל זה סתם ריטואל ולא עניין מדיני ולא סיבה לפער בין העמדות של ישראל והפלסטינים. בגדוד שלי היו אומרים על הרופא שכשהוא לא יודע מה לעשות הוא רושם לך חוקן. אם לא יועיל לא יזיק. כשאנחנו לא יודעים מה לעשות, אנחנו מתווכחים על ההתנחלויות. זה מין חוקן שמתאים לכל חולי ולכל מיחוש, ואם לא מתאים לא נורא. הרי אם אבו מאזן רק רוצה להפסיק את הבנייה ביישובים, הוא צריך לרוץ ולחתום על הסכם וממילא הבנייה הזו תיפסק. הוא הרי יודע שבכל הסכם שמדברים עליו, חלק מהיישובים יישארו בריבונות ישראל וחלק ייהרסו. ביישובים מהסוג הראשון מה אכפת לאבו מאזן שבונים, הרי זה יהיה שטח ישראלי. ביישובים מהסוג השני בוודאי שלא צריך להיות אכפת לאבו מאזן שבונים, הרי בעוד כמה חודשים יהרסו את זה עוד לפני שיגמרו לבנות, וכמה אפשר כבר לבנות בכמה חודשים.

העובדה שכל כך אכפת לו מעידה שהוא לא מתכוון להגיע להסכם עם ישראל. לא עכשיו, לא בעוד כמה חודשים, וגם לא בעוד עשר שנים. בעשר שנים או בעשרים שנה זה כבר הגיוני לקחת את זה ללב, כי בתקופה כזו אפשר באמת לקבוע בשטח עובדות בלתי הפיכות שישנו את המפה.

כלומר שוב כמו בסדרה שלמה של מוסכמות, הפלסטינים הצליחו להפוך את הסיבה והתוצאה, ולשכנע אותנו שהגשם יורד מפני שאנשים פותחים מטריות. לא, זה הפוך: לא בגלל המחסומים יש טרור, בגלל הטרור יש מחסומים. לא בגלל הכיבוש הפלסטינים שונאים את ישראל ומסיתים נגדה, בגלל השנאה וההסתה הפלסטינית יש כיבוש. לא בגלל הזעם על הבנייה בהתנחלויות אין הסכם, בגלל שאין הסכם יש זעם על הבנייה בהתנחלויות. אז אל תחששו לפתוח מטריות. לא בגלל המטריות יורד גשם, בגלל הגשם יש מטריות.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אורי אליצור

צילום:

זוכה פרס סוקולוב למפעל חיים בתחום העיתונאות הכתובה, עורך משנה של "מקור ראשון"

לכל הטורים של אורי אליצור

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים