כ-20 אלף מבקשי מקלט בכיכר רבין: "אנחנו שחורים וגאים"

בהפגנה בתל אביב משתתפים נשים, גברים וילדים שצעדו מגינת לוינסקי לכיכר רבין, במחאה על מדיניות הממשלה כלפי המסתננים. אחת המפגינות נאמה בעצרת ואמרה "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה נגדנו". במקביל, גם באילת מפגינים מאות מסתננים

יובל גורן | 5/1/2014 10:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כעשרים אלף מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן השתתפו בעצרת מבקשי המקלט שמתקיימת היום (א') בכיכר רבין.
"ישראל צריכה להתייחס אלינו בכבוד". המונים מפגינים בתל אביב צילום: יוסי אלוני
במהלך העצרת נישאו נאומים על ידי מספר מבקשי מקלט, חלקם בעברית, אנגלית וטגרינית ובכולם המסר העיקרי הוא דרישתם להכיר בהם כפליטים ולהפסיק לעצור אותם ולשלוח אותם לבתי כלא.

המפגינים דרשו מהאו"ם להתערב במשבר ולהורות לישראל לנהוג כלפיהם בהתאם לאמנת האו"ם לפליטים. בתחילת העצרת ביקשה אחת מפעילות הסיוע לזרים למסור מסר מהמשטרה לקהל האלפים, ואמרה שבמשטרה ביקשו לציין לטובה את ההליכה המסודרת של מבקשי המקלט מגינת לוינסקי לכיכר רבין וביקשו להמשיך לשמור על הפגנה מסודרת.

אחת הנואמות קראה שוב ושוב באנגלית "אנחנו לא חיות, אנחנו בני אדם", "אנחנו שחורים וגאים", "אנחנו פליטים" כשעשרות האלפים חוזרים אחריה. מוחמד אדם, מבקש מקלט מאריתריאה, החזיק בידו מסמך של נציבות האו"ם לפליטים בישראל הקובע כי הוא במעמד של מבקש מקלט. "שש שנים אני בישראל ואף פעם לא בדקו אם אני פליט. אנחנו לא פושעים, תפסיקו להתייחס אלינו ככה", אמר.

סומאיה, מבקשת מקלט מאריתריאה, פתחה את נאומה בעצרת ואמרה "אפריקנים, אחים, אחיות, תודה לכל מי שבא לפה. אנחנו אומרים כן לחופש ולא לדיכוי.. האנשים בישראל צריכים לשמוע על הסבל שלנו, וישראל כמדינה דמוקרטית צריכה להתייחס אלינו כבני אדם שמחפשים מקלט".
 
צילום: ראובן קסטרו
מבקשים הגנה. מפגינים בתל אביב צילום: ראובן קסטרו
צילום: ראובן קסטרו
''אנחנו לא חיות''. המפגינים בכיכר רבין צילום: ראובן קסטרו
צילום: ראובן קסטרו
''שחורים וגאים''. המפגינים צועדים צילום: ראובן קסטרו

סומאיה הוסיפה "בשבועות האחרונים נעשו כלפינו צעדים קיצוניים כמו בעיות לחדש ויזה, כדי לעצור אותנו ולשלוח לכלא. עברנו דברים קשים, אבל גם בישראל אנחנו חיים בפחד כל הזמן, כל רגע יכולים לעצור אותנו ולשלוח אותנו לכלא או למתקן חולות באמצע המדבר, זה נראה למישהו בסדר? אנחנו פליטים, לא שייכים למתקן באמצע המדבר. אנחנו נרדפים על ידי הממשלות במדינות שלנו, אבל גם ממשלת ישראל הכריזה מלחמה נגדנו. למה הם עושים לנו את זה?"

השחקן אורי גוטליב, בעל מסעדת 'פאשה בר', שסגר הבוקר את המקום כדי להזדהות עם שביתת מבקשי המקלט אשר אחדים מהם עובדים אצלו, נאם בעצרת ואמר "אנחנו הישראלים בחלקנו הגדול אוהבים אתכם ורוצים לעזור לכם, ואם נצטרך לעבוד במקומכם נעשה את זה כי אתם עוזרים לנו. אתם אנשים נהדרים ושקטים ואתם פליטים. אנחנו אוהבים אתכם, לא רק שונאים אתכם פה בארץ, גם אוהבים אתכם".

במקביל להפגנה בתל אביב נערכת עצרת מחאה גם באילת ובה משתתפים מאות מסתננים. העצרות מתרחשות על רקע שביתה כללית של מסתננים ברחבי הארץ במחאה על מדיניות ממשלת ישראל כלפיהם, המסרבת לבדוק את בקשות המקלט שלהם ומפנה אותם לכלא סהרונים או למתקן השהייה חולות הסמוך אליו בנגב.
 

צילום: יוסי אלוני
''אנחנו חיים בפחד''. מפגינים בתל אביב צילום: יוסי אלוני
צילום: יהודה בן יתח
''אין חמלה''. מפגינים באילת צילום: יהודה בן יתח

גם ח״כ מיכל רוזין (מרצ), יו״ר ועדת העובדים הזרים, נאמה בהפגנת מבקשי המקלט בתל אביב. לדבריה ״יש התרגשות גדולה בכיכר רבין: עשרות אלפי בני אדם חפים מפשע שלא מוכנים ללכת לכלא עומדים יחד וצועקים 'we are not criminals'. אני גאה בכל הישראלים שבאו לכאן לשמור על הפנים האנושיות שלנו. יש דברים שאסור לשתוק מולם. זמן לתשובות אמיתיות. הממשלה יכולה לספק אותן - הגיעה השעה שתעשה זאת״. 

כוכב התכנית 'מאסטר שף', השף אייל שני, הגיע להפגנת מבקשי המקלט כדי להביע תמיכה במאבקם. כ-70 אריתראים וסודנים עובדים במסעדות בבעלותו, מה שאילץ את מנהליהם להביא הבוקר עובדי מטבח וניקיון חלופיים מהשטחים.

"אני לא חושב שיש זכות להעסיק בן אדם מבלי לדאוג לכבוד האישי שלו ולזכויות שלו, לא משנה איך הם הגיעו, מי נתן להם לבוא ולמה. אחת ההצדקות לקיומנו כמדינה היא ההיסטוריה שלנו והחמלה שאנו נדרשים לגלות כמדינה וכחברה. אני רואה את האנשים האלו במצבם ולצערי אני חושב שהחמלה הזו איננה כבר", אמר שני.

כתוצאה מהשביתה בבתי עסק רבים ברחבי הארץ הורגש היום חסרונם של האריתראים והסודנים העוסקים בעיקר בעבודות כפיים במסעדות, ניקיון רחובות, בתחום המלונאות ובקניונים ברחבי הארץ. אחד העסקים שנפגע מהשביתה הוא 'היפו', הפלאפל האורגני ברחוב אבן גבירול בתל אביב.

סמוך לשעה 11:00 בבוקר, שעה בה בדרך כלל המסעדה עובדת כרגיל, דלת העסק עוד הייתה סגורה למחצה. מיכאל, אחד העובדים במקום עמד מעבר לדלפק המסעדה וחתך עגבניות לסלט. "שניים מהעובדים שלנו לא הגיעו כי הם שובתים, אז לא היה לנו אפשרות לפתוח כרגיל, בשעה הזאת כבר די עמוס בדרך כלל", סיפר.

מחאת מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן התעצמה בשבועות האחרונים עם פתיחתו של מתקן "חולות" הסמוך לכלא סהרונים במתחם קציעות בנגב. בעוד בממשלה וברשות ההגירה רואים במתקן הפתוח פתרון ראוי למצבם של מבקשי המקלט, שכן במקום מסופקים להם מזון, לינה ושירותי רווחה ובריאות בסיסיים והם אף יכולים לצאת ממנו במהלך, מבקשי המקלט רואים במתקן כלא לכל דבר, ומתנגדים לשהייה בו שאינה מוגבלת בזמן. במקביל רבים מהם נשלחים למאסר בכלא סהרונים בעקבות הקושי לחדש את אשרות השהייה שלהם.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...